Pereiti į pagrindinį turinį

Miesto jaunimas nusilenkė knygnešiams

2014-05-08 07:28
DMN inf.

Kaune, prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Knygnešių sienelės ir skulptoriaus Juozo Zikaro sukurto paminklo „Knygnešys", trečiadienį vyko tradicinis Jono Pauliaus II gimnazijos rengiamas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimas.

Šiais metais sukanka 110 metų, kai Lietuvoje buvo panaikintas spaudos ir gimtojo žodžio draudimas. Nė viena pasaulio tauta neišgyveno gimtosios kalbos draudimo, o Lietuvoje 40 metų žmonės negalėjo mokytis, spausdinti knygų gimtąja kalba. Spaudos draudimui priešinosi visa tauta, bet didžiausias nuopelnas dėl gimtojo žodžio likimo priklauso knygnešiams.

Minėjimas buvo pradėtas valstybės himnu, Knygnešių himnu ir gėlių padėjimu prie Knygnešių sienelės. Gimnazijos direktorius Liudvikas Lukošius kreipėsi į mokinius ir mokytojus, kvietė puoselėti gimtąją kalbą, mylėti savo miestą ir tėvynę Lietuvą. 

Minėjimo dalyvius sveikino miesto meras Andrius Kupčinskas, gimtosios kalbos svarbą pabrėžė „Naujosios Romuvos" redaktorius Andrius Konickis. Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotoja Audronė Gedutienė kalbėjo apie lietuvių grožinės literatūros pradininką Kristijoną Donelaitį, jo poemos „Metai" turtingą kalbą, priminė, kad poema Lietuvoje pirmą kartą išspausdinta tik 1914 metais. Už tai turime būti dėkingi Jurgiui Šlapeliui.

Rašytojas Alfas Pakėnas priminė, kad uždraustų lietuviškų knygų platinimu rūpinosi rašytojas, kunigas J. Tumas - Vaižgantas, kurio 145-ąsias gimimo metines minėsime šiemet. „Už knygų platinimą grėsė kalėjimas, dėl to ir Vaižgantas, ir jo brolis nukentėjo. Rašytojas, būdamas 29 metų, pražilo. Seniau knygą visi brangino, o dabar reikia įvairių akcijų, kurios paskatintų žmones skaityti", – kalbėjo A. Pakėnas.

Pasak Lietuvai pagražinti draugijos pirmininko Juozo Dingelio, „Kaunas moka branginti lietuvišką žodį, gerbia tautai nusipelniusius knygnešius, o Jono Pauliaus II gimnazija augina patriotus".

Minėjimo metu koncertavo „Gilės" ansamblio dainininkai, muzikantai ir šokėjai. Septyniems gimnazistams, kurie pasižymėjo įvairiuose konkursuose, puoselėjančiuose gimtąją kalbą, buvo įteikti padėkos raštai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų