Kariuomenė atsisveikino su šauktiniais

Antradienį į atsargą išlydėti paskutinieji Divizijos generolo Stasio Raštikio puskarininkių mokykloje tarnavę privalomosios pradinės karo tarnybos kariai.

Vyru tampama po metų

„Garbė ir nuostaba, kad laikas taip greit praėjo“, - paklaustas kaip jaučiasi būdamas paskutiniu šauktiniu kariu atsakė eilinis Antanas Bertaška.

Daugiau nei prieš metus į karinę tarnybą žiūrėjęs ne itin rimtai, dabar 23 metų Vilkaviškio rajono gyventojas įsitikinęs, kad tikru vyru galima save vadinti tik paragavus kareiviškos košės.

„Gavęs šaukimą nesiruošiau klastoti medicininės pažymos arba sprukti į užsienį, tačiau entuziazmu netryškau. Dabar gi galiu pasakyti, kad metai praleisti čia - pati geriausia gyvenimo mokykla, - tikino šauktinis, iki šiol nesuprantantis politikų sprendimo panaikinti šauktinių kariuomenę. - Lietuvai reikia privalomosios pradinės karo tarnybos karių ir viskas.“

Kopti karjeros laiptais ir pečius papuošti lauro lapais arba žvaigždėmis A.Bartuška neplanuoja, tačiau į kario profesiją taip pat nespjauna. „Kaip Dievas duos“, - šyptelėjo šauktinis.

Šauktinius keičia profesionalai

Divizijos generolo Stasio Raštikio puskarininkių mokyklą palikus paskutiniesiems šauktiniams, auditorijos ir kareivinės čia neliks tuščios.

„Kariai būna visus metus. Štai ir dabar mokykloje apsistojo Lietuvos karo akademijos kursantai, turime logistikos specialistus, kurie tobulina savo įgūdžius“, - kalbėjo plk. ltn. Algis Liorentas laikinai einantis puskarininkių mokyklos viršininko pareigas.

Pagal patvirtintus sąrašus, išėjus šauktiniams puskarininkių mokykloje bus apie 200 profesionalių karių. „Jie darys viską, ką darė šauktiniai. Tik už tai gaus atlygį“, - kalbėjo A.Liorentas.

Skirtingai nuo šauktinių, kuriems laisvas laikas prasidėdavo nuo 19 val. profesionalai darbą baigs 17 val.

Tiesa, profesionalai nebesirūpins poligonų apsauga. Teritorijose, kuriose patruliuodavo šauktiniai atsiras ženklai įspėjantys, kad čia nepageidaujami grybautojai, uogautojai ir gamtos mylėtojai. 

Bėgdavo iš dalinio

„Gerai ar blogai, kad nelieka šauktinių? Sunku atsakyti. Yra šio sprendimo pliusų ir minusų“, - svarstė A.Liorentas.

Pasak jo, Lietuvai tapus ES, atsirasdavo šauktinių, ėmusių piktnaudžiauti savo teisėmis. Juos sudrausminti tapo daug sunkiau.

„Už pabėgimą, nusikaltėlį buvo galima įspėti papeikimu arba 30 dienų neišleisti iš karinio dalinio. Jie savo teises išmanė gerai, todėl pasprukę teritorijoje atsirasdavo per tris dienas“, - pasakojo A.Liorentas. Pasak jo, profesinės kariuomenės privalumas tas, kad į tarnybą kariai eina savo noru, todėl panašūs incidentų tikimybė ypač maža.

Pasak A.Liorento, dabar belieka sulaukti Konstitucinio Teismo išaiškinimo, ar teisėtai buvo sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą, ir tada nustatyti aiškią karo prievolės įgyvendinimo doktriną.


Šiame straipsnyje: karo prievolėšauktiniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių