Kaip galime padėti benamiam gyvūnui? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip galime padėti benamiam gyvūnui?

2017-01-14 03:06

Dešimtmečiais nerimsta konfliktai tarp daugiabučių namų gyventojų dėl kiemuose besiglaudžiančių benamių gyvūnų priežiūros, šėrimo. Taip esti todėl, kad žmonės, deja, nežino ar nepaiso mieste galiojančių gyvūnų globos ir priežiūros taisyklių.

Kaip galime padėti benamiam gyvūnui?
Kaip galime padėti benamiam gyvūnui? / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Sena, bet neteisinga

Sunku pakeisti daugiabučių namų (ir ne tik) gyventojų nuostatą, kad žmonės, šeriantys benamius gyvūnus, turi būti baudžiami. Todėl ne viena moteris, mėginanti padėti badaujantiems gyvūnams, stengiasi tai daryti slapčia, bijodama užsitraukti daugumos gyventojų neapykantą.

"Nešertum, greičiau išstiptų", – šią frazę yra girdėjusi ne viena jautrios širdies gyventoja. Iš kur tas žiaurumas benamiui gyvūnui ir padėti jam norinčiam žmogui? Bet šis rašinys skirtas ne atsakymų į šį klausimą paieškai. Tai dar vienas mėginimas šviesti tą visuomenės dalį, kuri nieko nežino apie gyvūnų globą ir jų teises ginančius įstatymus, taisykles.

Apie šėrimą ir populiaciją

Visų pirma nėra draudžiama šerti benamius gyvūnus lauke, daugiabučių kiemuose. Gyvūnų laikymo taisyklės Kauno mieste neleidžia to daryti tik bendro naudojimo patalpose (laiptinėse, koridoriuose, sandėliuose, palėpėse, rūsiuose ar pusrūsiuose ir pan.), arti namo. Be to, benamiai gyvūnai turi būti šeriami nuolatinėje, tvarkingai prižiūrimoje vietoje, kuri neturi kelti nepatogumų namo gyventojams. Svarbu nepamiršti, kad reikia pagalvoti ir apie tokių gyvūnų populiacijos mažinimą.

"Ši problema – benamių kačių populiacijos mažinimas –  yra daug rimtesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, – tvirtina Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė. – Benamių gyvūnų gausa, nekontroliuojamas jų dauginimasis ne tik trukdo aplinkinių namų gyventojams, teršia aplinką, kelia pykčius tarp nelaimėlius globojančių ir jų nekenčiančių žmonių, bet ir kenkia patiems gyvūnams. Pavyzdžiui, daugelis benamių kačių mažylių suserga, užkrečia kitus gaujos narius. Tada kenčia dauguma šių gyvūnų, galinčių užkrėsti ir žmones. Tad reikia imtis ryžtingų priemonių."

Reikia atsakingo asmens

Yra manančiųjų, kad benamius gyvūnus reikia naikinti, tačiau tai, visų pirma, nehumaniška ir gresia didžiulėmis baudomis, o antra, jokiu būdu neišsprendžia benamių gyvūnų problemos, nes toje teritorijoje netrukus apsigyvens kitos benamės ir beglobės katės, kurios dauginasi stulbinančia progresija. Katė drauge su savo palikuonimis per septynerius metus atsiveda tūkstančius kačiukų. Tai ką daryti?

"Efektyviausia, ką gali padaryti gyventojai, kurių kiemuose gyvena benamės katės, yra pranešti apie jas organizacijoms, kurios turi teisę  organizuoti ir vykdyti benamių kačių populiacijos mažinimo priemones pagal programą "Pagauk – sterilizuok – paleisk". Šią programą Kaune pagal sutartį su miesto savivaldybe šiemet įgyvendina "Penkta koja". Būtent į šią gyvūnų globos organizaciją gali kreiptis daugiabučio namo gyventojas, kuris prižiūrėjo benames kates ir nori būti atsakingas už jas ateityje", – aiškino Kauno miesto savivaldybės Gyvūnų globos ir priežiūros tarybos vadovas Domas Sirgedas.

Sterilizuotieji ženklinami

Anot abiejų pašnekovų, pagal benames kates prižiūrinčių ir šeriančių gyventojų pranešimus atvykę specialistai pastato minėtiems gyvūnams gaudykles, sugautąsias išsiveža sterilizuoti, tiesia linija nukerpa joms kairės ausies kraštelį – tai tarptautiniu mastu atpažįstamas sterilizuoto gyvūno ženklas, apsaugantis jį nuo pakartotinės procedūros.

Štai toks gyvūnas grąžinamas į jam įprastą aplinką prie daugiabučio namo. Derinant su seniūnijomis, nustatoma tokių kačių šėrimo vieta, pastatant atitinkamą ženklą ("Kačių šėrimo vieta"). Esant galimybei, pastatomas ir namelis katėms pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų, kartu išvengiant šių gyvūnų skverbimosi žiemą į namų rūsius, kitas patalpas – tai keldavo konfliktų tarp gyventojų. Beje, reikėtų įsidėmėti, kad benamėms katėms žiemą būtinas ne tik maistas, pastogė, bet ir vanduo, kuris labai reikalingas kiekvienam gyvam organizmui. Gyventojai tokius gyvūnus žiemą maitina dažniausiai sausu maistu, o tada jiems reikia ypač daug gerti. Tiesa, dalį reikiamo vandens kiekio benamės katės gauna laižydamos sniegą, tačiau tokio kiekio nepakankama.

Efektyvi programa

Anot D.Sirgedo, nevyriausybinės gyvūnų globos organizacijos iniciatyva jau ne vienus metus įgyvendinama programa "Sugauk – sterilizuok – paleisk", kuri humaniškai ir kartu efektyviai mažina benamių kačių skaičių. Minėtoms organizacijoms pernai pagalbos ranką ištiesė Kauno miesto savivaldybė. "Įgyvendinant programą "Pagauk – sterilizuok – paleisk", mūsų mieste vien pernai per keturis mėnesius buvo sugauta, sterilizuota ir grąžinta į tą pačią teritoriją beveik 400 benamių kačių. Grįžusios į įprastą joms vietą  sterilizuotos katės neįsileidžia į savo valdas kitų benamių kačių ir, nebeatvesdamos kačiukų, gyvena maždaug penkerius metus. Laikui bėgant toje teritorijoje kačių tiesiog nebelieka. Tai byloja apie didžiulę programos "Sugauk – sterilizuok – paleisk" naudą", – sakė D.Sirgedas.

Ta pačia proga B.Kymantaitė priminė, kad bet kokiu būdu gaudyti, žaloti, nuodyti ar kitaip naikinti tokius gyvūnus yra griežtai draudžiama ir smarkiai baudžiama. "Toks veiksmas teisiškai yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir už jį numatyta baudžiamoji atsakomybė su rimtais padariniais: baudžiama viešaisiais darbais arba didžiule bauda – iki 500 MGL (19 tūkst. eurų), arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų", – priminė B.Kymantaitė.

Informacija gyventojams

Gyventojai, prižiūrintys benames kates ir pageidaujantys jas sterilizuoti pagal programą "Sugauk – sterilizuok – paleisk", gali skambinti darbo dienomis tel. 8 652 48 322, pateikdami savo kontaktinį telefono numerį ir adresą, kur prižiūrimos katės, – šie duomenys

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų