Ketvirtadienį Lietuvos kariai išlydėti į Europos Sąjungos (ES) vadovaujamą kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operaciją "Atalanta".
Tai pirmoji jūrinė operacija, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai ir vienas iš didžiausių mūsų šalies indėlių ES vadovaujamose karinėse misijose.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune vykusiose išlydėtuvėse kariams sėkmės linkėjo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, kariuomenės vadas Arvydas Pocius.
"Džiaugiuosi, kad savo dalyvavimu sustiprinsite labai svarbią tarptautinę operaciją, kuri užtikrins saugų maisto tiekimą Somaliui ir kitoms Afrikos šalims. Šioje misijoje jūs atstovausite ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir visai Lietuvai, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai", - Krašto apsaugos ministerijos pranešime cituojamas J.Olekas.
Kariuomenės vado teigimu, misijos metu įgyta patirtis bus labai naudinga rengiant Lietuvos karius ateityje.
Į misiją vykstančių karių grupės vadas kapitonas Aivaras Pliatkus tvirtino neabejojantis savo komandos profesionalumu ir pasirengimu.
Iš viso ES vadovaujamoje kovos su piratavimu operacijoje dalyvaus 20 Lietuvos karių. 16 iš jų yra autonominės laivų apsaugos grupės, suformuotos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono pagrindu, kariai. Dar du logistinę paramą užtikrinsiantys kariai jau dislokuoti Džibutyje.
Lietuvos karių autonominės laivų apsaugos grupė misijoje prie Somalio krantų dalyvaus iki gruodžio. Jos metu kariai su savo ginkluote nuo piratų išpuolių saugos Pasaulio maisto programos laivą, iš Kenijos gabenantį maisto siuntas į Somalį. Laivo apsaugą lietuviai perims iš šiuo metu ją vykdančių Suomijos karių.
ES didžiausią savo karinę operaciją "Atalanta" pradėjo 2008 metų pabaigoje, reaguodama į itin išaugusį piratavimų skaičių prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, atgraso ir sulaiko piratus, ginkluotus plėšikus operacijos rajone, vykdo žvejybos monitoringą. Šiuo metu operacijoje dalyvauja 23 ES ir trys ES nepriklausančios valstybės narės, skiriančios iki dviejų tūkst. karių.
"Atalanta" – ne vienintelė ES operacija, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai. Nuo šių metų pavasario Lietuvos kariniai instruktoriai dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje, kur treniruoja Malio kariuomenės karius.
Naujausi komentarai