Gydytis emigrantai grįžta namo Pereiti į pagrindinį turinį

Gydytis emigrantai grįžta namo

2014-06-29 05:00

Kauno Šilainių poliklinikoje vis dažniau girdėti įvairiomis užsienio kalbomis kalbančių žmonių. Tai stažuotojai? "Ne, tai mūsų pacientai", – atsako poliklinikos vadovas mokslų daktaras Vidmantas Obelienius.

Kauno Šilainių poliklinikoje vis dažniau girdėti įvairiomis užsienio kalbomis kalbančių žmonių. Tai stažuotojai? "Ne, tai mūsų pacientai", – atsako poliklinikos vadovas mokslų daktaras Vidmantas Obelienius.

– Lietuvoje įprasta skųstis gydytojais ir visa sveikatos sistema, todėl paradoksalu, kad tautiečiai, išvykę svetur ieškoti geresnio gyvenimo, gydytis grįžta į tėvynę, juolab atvyksta užsieniečių.

– Esu susipažinęs su daugelio šalių sveikatos sistema, lankiausi daugelyje užsienio gydymo įstaigų ir nemačiau nė vienos, kur žmonės sakytų, kad viskas gerai. Visi turi kuo skųstis, net pačiose turtingiausiose šalyse. Pas mus sveikatos paslaugos, palyginti su kitų šalių, yra gana lengvai prieinamos. Emigrantų pasakojimai apie sveikatos sistemą šalyse, kuriose jie gyvena, yra labai prieštaringi. Tai vertinant reikia suklasifikuoti, kokioje įstaigoje jie gydėsi, ar turi draudimą ir panašiai. Mūsų valstybinėse gydymo įstaigose vadinamosios ilgos eilės – 3–6 savaitės, yra labai nedaug. Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, juolab JAV ligonių kasų apmokamos pagalbos tenka laukti iki pusės metų.

– Tačiau ten didelės pasirinkimo, kur gydytis, galimybės.

– Ir pas mus didelės – galima eiti, kur nori. Be eilės galima patekti pas gydytoją net ir valstybinėse gydymo įstaigose. Tik tai, be abejo, kainuoja. Lygiai taip yra ir JAV: esu girdėjęs, kad pas kardiologą pagal draudimą laukiama pusę metų, bet galima papulti ir tą pačią minutę. Man būnant ten teko apsilankyti pas gydytoją, kad išrašytų vaistų receptą. Patekau iš karto, nereikėjo laukti nė valandos, nes susimokėjau iš savo kišenės.

– Tokia operatyvi konsultacija brangi?

– Gydytojo konsultacija ir vaistų receptas man kainavo apie 110 dolerių. Man reikėjo vaistų dėl kraujospūdžio. Joks vaistininkas Amerikoje nesiima atsakomybės parduoti receptinį vaistą be recepto. Bandžiau gauti gal keturiose vaistinėse – nepavyko. Nepadėjo, kad esu gydytojas, turiu tuščią vaistų pakuotę. Nori nenori – važiuok pas gydytoją, išsirašyk receptą.

– Bet jo neišrašė be konsultacijos, nepatikrinę sveikatos?

– Taip, aš patekau pas šeimos gydytoją. Mane patikrino, paklausė, išsiaiškino, kaip gydausi, kokiomis dozėmis vaistus vartoju, ir tada išrašė receptą. Vaistų kaina, ko gero, tokia pati kaip ir pas mus. Man jie kompensuojami, tai net ir nežinau visos kainos.

– Bet užsieniečiams gydytis pas mus pigiau?

– Sveikatą apsidraudusieji ES šalių gyventojai turi bendrą draudimo kortelę. Pagal ją galima gydytis bet kurioje šalyje. Būtinoji pagalba teikiama nedelsiant, bet, norint pasitikrinti sveikatą ar pasigydyti lėtinę ligą, reikia iš anksto registruotis pas šeimos gydytoją, laukti. Turistai ar užsienyje gyvenantieji ir trumpam į gimtinę sugrįžę tautiečiai taupo laiką ir todėl dažniausiai moka už paslaugas patys, kad jas gautų be eilės.

Besinaudojantiesiems ES sveikatos draudimo kortele už suteiktas paslaugas išrašome sąskaitą. Grįžę namo jie atsiima tą sumą iš savo draudimo kompanijų, o šios džiaugiasi, kad nereikia daug mokėti – mūsų įkainiai jiems juokingai maži. Tie, kurie moka iš savo kišenės, taip pat patenkinti, kad pas mus gerokai pigiau.

– Kodėl taip yra? Juk mūsų gydytojai garsėja profesionalumu, taikomi tokie patys gydymo metodai kaip ir pažangiausiose užsienio šalyse?

– Kainų už paslaugas skirtumo priežastis labai paprasta. Pavyzdys galėtų būti odontologija. Tai labai dažna paslauga, kuria naudojasi į tėvynę sugrįžę emigrantai. Pas mus naudojamos vakarietiškos, pačios geriausios, medžiagos. Paslaugos – taip pat aukščiausio lygio. Tačiau už darbą tiek ligonių kasos, tiek pacientai sumoka daug mažiau. Taip susidaro palyginti nedidelė bendra kaina.

– Teko girdėti ir kitų specialybių gydytojų nusiskundimų, kad nemažą darbo krūvį didina užsieniečiai.

– Daug pacientų iš užsienio turi akušeriai-ginekologai. Populiarios kai kurios chirurginės procedūros, siunčiame plastinėms, atstatomosioms operacijoms. Jei reikia sudėtingesnių operacijų, užsieniečiai pas mus ateina tyrimų, nes atliekami beveik visi: rentgenologiniai, magnetinio rezonanso, ultragarso, laboratoriniai – kraujo, biocheminiai, imunofermentiniai, hormonų, alergijų – tyrimai. Laboratorijos galimybės ypač didelės, ji sertifikuota pagal ES reikalavimus, todėl užsieniečiai, išsityrę pas mus, pažymas apie tyrimų rezultatus veža savo gydytojams.

– Atliekate ir alergijų sukėlėjų tyrimus?

– Taip, šį pavasarį poliklinikoje pradėjo veikti alergijų kabinetas – atliekame visų alergenų testus. Ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams. Štai dabar prasideda moksleivių atostogos, tai iš užsienio atvykusieji su vaikais ateina pas mus patikrinti jų regėjimo, kuris šiais laikais dažnai kenčia nuo kompiuterio. Kam reikia, išrašome akinių receptą. Apskritai pas mus galima gauti geras sveikatos paslaugas, susimokėjus už jas ar panaudojus draudimą, privalomą ar savanorišką. Viskam rašome sąskaitas.

– Ir už reabilitacijos paslaugas? Juk pas jus jos labai aukšto lygio, teikiate labai daug, netgi unikalių procedūrų.

– Taip, reabilitacija labai populiari. Dabar madinga eiti tuo keliu: kuo mažiau vaistų, kuo daugiau mankštų, masažų, atstatomojo gydymo. Mes įkūrėme poliklinikoje Sveikatinimo paslaugų centrą. Jame – didžiausia procedūrų įvairovė, pradedant paprastu masažu su druska, aliejais ar medumi, žvakių šviesoje. Nekalbu apie relaksacines ir stimuliacines vonias, kurios pašalina nuovargį ir atstato organizmą – tokių yra daug kur. Tačiau tik pas mus yra masažinė kapsulė, daranti antistresinį poveikį. Juk daugelį iš mūsų kankina nuovargis, nuolatinė įtampa. Pakanka po darbo dienos 15 minučių pagulėti šioje kapsulėje, klausantis muzikos ir stebint gražius gamtos vaizdus, o kūnas švelniai masažuojamas, ir nuovargio kaip nebūta. Po penkių šešių tokių procedūrų organizmas ir centrinė nervų sistema tampa daug atsparesni. Paprastos ir vertikalios vonios, masažai tinka ir po traumų, nudegimų, ir imuninei sistemai stiprinti, raumenims, sąnariams išmankštinti. Jau šešeri metai mūsų poliklinikoje veikia Stuburo ir sąnarių diagnostikos ir gydymo, reabilitacijos centras. Jis labai populiarus. Kai šį centrą kūrėme, žinojome, kad kas trečias prie mūsų poliklinikos prisirašęs pacientas turi stuburo problemų, kaip ir labai daug pas mus atvykstančių užsieniečių bei tautiečių, gyvenančių svetur.

– Girdėjau, kad jūs turite kažkokį stuburo tempimo kompiuterį? Viena bičiulė, kuriai skaudėjo nugarą dėl stuburo išvaržų, pas jus po reabilitacijos procedūrų tuo aparatu lyg iš naujo atgimė, bėga – nepaveju.

– Dėl stuburo problemų ar nugaros skausmo pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją. Geriausia – chirurgą, reumatologą ar neurologą. Jis paskirs tyrimus. Pas mus atliekami visi, kokių gali prireikti: diagnostika magnetinio rezonanso metodu, sąnarių echoskopija, tiriamas kaulų tankis, žodžiu, visas tyrimų kompleksas. Iš Kauno poliklinikų mes vieninteliai turime magnetinio rezonanso aparatūrą. Po to pradedamas gydymas. Fizioterapiją paskiria reabilitologas ir kineziterapeutas. Amerikietiškas stuburo tempimo aparatas pats individualiai kiekvienam pacientui koreguoja poveikį. Tai priklauso nuo kūno svorio, išvaržos ar kitų patologijų.

Iki mūsų toks aparatas buvo tik Klaipėdoje. Nuvažiavau, pats išbandžiau, nes turiu stuburo problemų, ir įsitikinau, kad veikia labai veiksmingai. Yra du agregatai – vienas tempia juosmeninę ir krūtininę stuburo dalį, kitas skirtas kaklui. Nusipirkome šį aparatą, dabar ir aš juo gydausi du kartus per metus ir mano kaklas nebebraška, pečių ir nugaros neskauda.

– Šie simptomai būdingi vis jaunesniems žmonėms. Ko gero, tai yra kompiuterio, prie kurio sėdima jau nuo vaikystės, sukeltos ligos. Ar šį gydymą ligonių kasos kompensuoja?

– Deja, ne. Tačiau jį renkasi ne tik atvykę užsieniečiai, bet ir prie poliklinikos prisirašę pacientai, kiti kauniečiai. Juk tai ne tik labai efektyvu, nes gydoma be vaistų ir skalpelio, bet ir patogu: galima pasikonsultuoti, išsitirti, pasigydyti kaip sanatorijoje, o vakare pareiti namo, išsimiegoti savo lovoje. Visa tai – perpus pigiau nei sanatorijoje.

– Ko gero, tenka laukti eilėje?

– Viskas suderinama – juk mes tarnaujame pacientams, o ne jie mums.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų