EQUASS – ambicingas projektas, atnešantis pamatuojamus rezultatus

 • Teksto dydis:

Pokyčiams reikia laiko ir, svarbiausia, noro – šiemet net 19 socialinių paslaugų įstaigų iš visos Lietuvos įrodė, kad yra pajėgios atitikti europinių standartų keliamus reikalavimus teikiamų paslaugų kokybei ir gavo tai patvirtinančius EQUASS sertifikatus. Apie kokybės standarto diegimo organizacijose procesą pasakoja VšĮ Valakupių reabilitacijos centro direktorė Tatjana Ulbinienė, EQUASS auditorė ir konsultantė Giedrė Martinaitienė, o pokyčius, nusprendus tobulėti, atskleidžia Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus vedėja Kristina Banuškevičienė.

Organizacijas skatina dalyvauti tobulinant paslaugas

Projekto, kviečiančio įstaigas tobulinti paslaugu kokybę, vadovė T.Ulbinienė, sako, jog EQUASS yra bene daugiausia naudos organizacijai atnešanti iniciatyva.

„Devyniolika įstaigų jau sėkmingai įgyvendino auditus ir gavo EQUASS sertifikatus, šiemet diegimą pradėjo dar keturiasdešimt aštuonios įstaigos iš visos Lietuvos ir tikimės sulaukti jų dar daugiau. Kiekvienam iš mūsų vienais ar kitais būdais gyvenime tenka susidurti su socialinėmis paslaugomis, tad norisi, kad šios paslaugos būtų aukščiausio lygio ir atitiktų europinius standartus“, – pasakoja T.Ulbinienė.

Svarbios visos suinteresuotos šalys

Jau aštuonerius metus EQUASS kokybės sistemos srityje, iš jų pastaruosius 2 metus EQUASS konsultante ir auditore dirbanti G. Martinaitienė teigia, jog pagrindinis EQUASS diegimo tikslas – atrasti stipriąsias ir silpnąsias organizacijos vietas ir, atsižvelgiant į šio standarto kokybės principus bei kriterijus, nukreipti įstaigą tinkama linkme. Konsultantas pusantrų metų dirba drauge su įstaigos darbuotojais, ieško būdų, kaip optimizuoti veiklą, pagerinti teikiamų paslaugų kokybę ir, remiantis rekomendacijomis, padeda įsidiegti kokybės sistemą. G.Martinaitienė pažymi, jog EQUASS sistema įtraukia visus darbuotojus, paslaugų gavėjus, šeimas, socialinius partnerius ir finansuotojus, kadangi visos suinteresuotos šalys yra labai svarbios norint užtikrinti socialinių paslaugų kokybę.

Pokyčiai juntami palaipsniui

G.Martinaitienė teigia, jog EQUASS sistemą įsidiegusios organizacijos jaučia apčiuopiamą naudą, mato, kaip tobulėja, kaip eina į priekį ir nuolat galvoja apie tai, kad nevalia stovėti vienoje vietoje.

„Svarbiausia yra pamatyti naudą praktikoje“, – sako ji ir priduria, jog būtent naudos pastebėjimas dar labiau skatina siekti užsibrėžtų tikslų.

Kokybės sistemos diegimo procese ypač svarbus – kiekvienas darbuotojas: ar jis turi galimybę kelti kompetencijas, ar įgytas žinias pritaiko savo darbo praktikoje, kaip yra bendradarbiaujama komandoje. Iš pradžių gali atrodyti nesudėtinga atitikti EQUASS standarto reikalavimus, būna netgi atvejų, kai organizacijos mano, jog joms nieko keisti ar tobulinti nereiks, tačiau, siekiant EQUASS standarto, kiekviena įstaiga atranda, kur reikia tobulėti ir keistis.

Pastangos, nenueinančios veltui

Pusantrų metų trunkantis EQUASS konsultanto darbas padeda organizacijai suprasti kokybės standartą ir jį pritaikyti praktikoje. Diegimo etape organizacija peržiūri ir atnaujina dokumentus, pritaiko praktikoje tų dokumentų nuostatas, matuoja įvairius veiklos ir paslaugų rezultatus, gautą informaciją naudoja veiklos tobulinimui, o audito metu vyksta dokumentų peržiūra, susitikimai su paslaugų gavėjais, šeimomis, globėjais, darbuotojais, vadovais, socialiniais partneriais, finansuotojais – vyksta interviu, praktiniai pokalbiai, veiklos stebėjimas, dokumentų tikrinimas. G. Martinaitienės teigimu, EQUASS sistemoje svarbiausia ne patys dokumentai, o tai, kaip jie įgyvendinami praktikoje, nes pagrindinis siekis yra orientacija į paslaugų gavėją – kaip mes su jais elgiamės, ar užtikriname jų teises, ar įgaliname juos, ar padedame siekti jų pačių išsikeltų tikslų.

Anot konsultantės, įstaigos, įsidiegusios sistemą, atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Todėl labai džiugu, kad randasi tiek daug organizacijų, pasiryžusių siekti EQUASS sertifikato.

EQUASS – ambicingas projektas

Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyriaus vedėja K.Banuškevičienė džiaugiasi, kad EQUASS pagalba organizacija pirmą kartą atrado būdus, kaip pamatuoti darbo rezultatus, pasirengti ir pritaikyti praktikoje įgalinimo bei gyvenimo kokybės koncepcijas.

Vienas didžiausių tikslų diegiant EQUASS buvo pereiti nuo kontroliuojančio, įpareigojimus skiriančio socialinio darbuotojo vaidmens prie konsultanto, gebančio paslaugos gavėjus supažindinti su jų teisėmis bei tuo, kas jiems priklauso iš paslaugos teikėjo pusės.

K. Banuškevičienės teigimu, organizacijos kolektyvas dar niekada nebuvo toks vieningas – nors buvo baimių dėl EQUASS diegimo sėkmės, mikroklimatas buvo pozityvus, o dar didesnis įkvėpimas aplankė pradėjus gauti pirmuosius teigiamus darbo rezultatus. Pasak pašnekovės, jos atstovaujamos įstaigos teikiama paslauga šeimoms – labai specifinė, o gavėjai nėra labai geranoriški ir darbuotojų nelaukia, tad dalykus, kurie atrodė suprantami darbuotojams, reikėjo suprantamai pateikti ir paslaugų gavėjams. Pašnekovė sako, jog suprantama kalba paslaugos gavėjams perteikta informacija smarkiai prisidėjo prie jų ir organizacijos santykių gerinimo, o tai – vienas akivaizdžiausių ir labiausiai džiuginančių pokyčių.

Europos socialinių paslaugų kokybės sistema EQUASS – skirta paslaugų gavėjų teikiamų socialinių paslaugų kokybei užtikrinti. EQUASS kokybės principai apima socialiniame sektoriuje pripažįstamas vertybes visoje Europoje. Vilniuje įsikūręs VšĮ Valakupių reabilitacijos centras jau trejus metus vykdo ES struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“. Į šį projektą kviečiamos prisijungti Lietuvos socialinių paslaugų įstaigos, norinčios diegti EQUASS standartą, stiprinti darbuotojų kompetencijas ir tobulinti teikiamų paslaugų kokybę. Planuojama, jog iki 2022 m. 120 įstaigų turės galimybę sertifikuotis EQUASS Assurance kokybės ženklu. Daugiau informacijos interneto svetainėje www.equass.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių