Darbo paieškos ir pasiūlos portalų atstovai konstatuoja: Kauno darbo rinkoje akivaizdus pagyvėjimas. Kai kurių profesijų atstovų poreikis išlieka stabilus, tačiau aukštesnės kvalifikacijos specialistų poreikis gerokai išaugo, maža to – rinka vis dar alkana, jaučiamas kai kurių specialistų deficitas.
"Žiūrint tik Kauno darbo rinką, tai pokyčiai per keletą pastarųjų metų pasijuto tik aukštųjų technologijų (IT) specialistų srityje", – sakė bendrovės "Personalo sprendimai" direktorė Neringa Sabeckienė.
– Kas lėmė šiuos pokyčius?
– Tai pajutome, kai maždaug prieš dvejus metus "Žalgirio" arenoje įsikūrė Didžiosios Britanijos kreditų biuro "CallCredit Information Group" antrinė įmonė. IT specialistai tuo metu buvo paniškai verbuojami, graibstomi, skambinama kompanijoms ieškant jiems tinkamų žmonių. IT specialistų atlyginimai pakilo vos ne dvigubai. Tuo metu mūsų firma vykdė atrankas, per kurias galėjai už 2 tūkst., atskaičius mokesčius, nusisamdyti darbuotoją. O po "CallCredit" atėjimo atlyginimai kilo dvigubai. Žinau, kad jiems teko labai aktyviai dirbti su universitetais ieškant ir sudarant sąlygas gabiems studentams dirbti.
– Ar tuo metu, kai britų kompanija ėmėsi IT specialistų paieškų, jų pakako. Gal teko paieškas plėsti kituose miestuose?
– Jie pasiėmė protingiausius ir geriausius, nes galėjo pasiūlyti gerą darbo užmokestį. Žinau, kad buvo keletas tokių žmonių, kurie darbą Vilniuje išmainė į darbą Kaune, tačiau tai nebuvo masinis reiškinys. Buvo kalbinami jauni žmonės, kurių nesiejo gyvenamoji vieta ar šeima.
– Kaip toks IT specialistų darbo rinkos sujudinimas pakoregavo kitų firmų situaciją ir darbuotojų tose firmose padėtį?
– Labai stipriai pakoregavo, ir ypač užmokesčio fondą, kitų įmonių atlyginimų sistemas. Norėdami išlaikyti savo darbuotojus darbdaviai buvo priversti peržiūrėti jų atlyginimus.
– Ar galima sakyti, kad Kaune yra IT specialistų deficitas?
– Kauno technologijos universitetas anksčiau ruošė daugiau IT specialistų, nei Lietuvos įmonės galėjo įdarbinti. Realiai anksčiau IT specialistai dirbo užsienio kapitalo įmonėse, tačiau jų darbo vieta buvo čia Lietuvoje ar Kaune. Žinau tokių atvejų, kai programavimą baigę studentai dirbdavo IT administratoriais, t. y. truputį žemesnės kategorijos specialistais, nei norėdavo. "CallCredit" atėjimas leido tiems, kurie turėjo lūkesčių, bet neturėjo galimybių, dalyvauti konkursuose ir parodyti, kad yra esant geriausi. IT specialistų poreikis išlieka.
Bendrovės, kurios gyveno iš programavimo, tikrai išsigando ir visais būdais stengėsi sudaryti palankias darbo sąlygas pas juos dirbantiems IT specialistams, kad tik jie liktų ir niekur neišeitų. Žinau ne vieną įmonę, kuri nukentėjo dėl šio giganto atėjimo. Joje dirbo aštuoni IT specialistai ir trys iš jų paliko įmonę. Ta įmonė iki šiol nerado išėjusiesiems pamainos ir teko sumažinti apimtis, kurias gali pakelti tie likę programuotojai.
– Ar kitų specialybių darbo rinkoje įvyko didesnių permainų?
– Nepajutome. Kai atsidaro koks nors prekybos centras ar parduotuvė, atsiranda skelbimas. Darbuotojai migruoja, kol kas dar nejuntamas žemesnės kvalifikacijos darbuotojų stygius.
– Dar ne visi emigravo?
– Mano nuomone, realiai fiziškai žmonių Lietuvoje netrūksta. Tačiau darbingų, sąžiningų, patikimų, atsakingų savo srities profesionalų trūko anksčiau ir trūksta dabar. Rasti rinkoje gerą ir atsakingą kasininką taip pat nėra lengva. Geras ir atsakingas žmogus tampa kone profesija. Dėl tokios situacijos darbdaviai kartais būna priversti įdarbinti ir vidutiniškos kokybės darbuotoją. Turime sutartį su viena gamybine firma, kuri nuolat turi rūpesčių dėl darbuotojų. Jie padirba ir pavasarį išvažiuoja dirbti į užsienį. Tarkim, iš 60 ceche dirbančių žmonių išvažiuoja 20. Firmai – didelės problemos.
– Jeigu gerų bet kokios kitos specialybės profesionalų vis dėlto trūksta, turėtų būti juntama konkurencija, augti ir kitų sričių specialistų atlyginimai.
– Išskirti, kad, be IT specialistų, dar kažko labai trūksta, negalėčiau. Galiu tik pasakyti, kad paklausiausios pareigybės yra eksporto pardavimų – žmonės, kurie vykdo plėtrą. Jie privalo mokėti dvi kalbas – rusų, anglų – ir, aišku, jiems keliami kiti aukšti reikalavimai. Tokių žmonių reikia nuolatos.
– Kaip darbo rinkos Kaune judėjimas atrodo visos Lietuvos darbo rinkos kontekste?
– Pagal pastebimas tendencijas mes dabar grįžome į 2007 m., kai vėl prasidės galvų medžioklės ir kils atlyginimai. Priaugs pardavimų vadybininkų, o jie pageidaujami visose įmonėse. Mes juos medžiosime ir nenatūraliai kelsime jų vertę. Gali būti, kad grįšime į tą nesąmoningą situaciją, kurioje buvome 2007–2008 m. Dabar rinka sujudėjusi ne juokais. Matyt, yra poreikis iš prekyba ir gamyba užsiimančių įmonių. Akivaizdu, kad darbdaviai vykdo plėtrą ir keičia darbuotojus ir viskas eina tik pirmyn. Jeigu iki šiol Vilniuje tas darbo rinkos judesys buvo didesnis, tai šiuo metu mes turime pakankamai darbų ir judesio Kaune.
Rita Karavaitienė
"CVonline" marketingo vadovė
Kaune būna apie 400 darbo pasiūlymų. Stambiosios įmonės atėjo, bet kad būtų kardinaliai pasikeitęs darbo pasiūlymų skaičius, bent jau mes nelabai jaučiame. Per ilgesnį laikotarpį išaugo gamybos srities darbuotojų, aukštųjų technologijų specialistų, klientų aptarnavimo, transporto srities specialistų poreikis. Didžiosios įmonės paprastai neieško kokio nors vienos specialisto – ieško dešimčių. Apskritai, visoje Lietuvoje darbo rinka atsigauna. Darbuotojai drąsiau keičia darbą nei tuo metu, kai visus buvo sukausčiusi krizė, kai pakako vien turėti darbą, ir stipriai rizikavai norėdamas jį pakeisti. Yra požymių, kad padėtis darbo rinkoje Kaune gerėja.
Petras Baršauskas
Kauno technologijos universiteto rektorius
Paklausiausi šiuo metu IT ir mechanikos specialybių atstovai. Mes kalbamės su "Rynair" kompanija, kuri ieško orlaivių techninio aptarnavimo srities specialistų – aviacijos mechanikų ir sertifikuotų inžinierių. Mums svarbu, kad būtų garantuotos darbo vietos absolventams, su darbdaviais kalbamės ir apie programų perdarymus, ir apie labai daug įvairių dalykų. Čia abipusis interesas. Kauno oro uoste yra dar viena įmonė, kuriai reikia tiek mechanikos, tiek IT specialistų. Interesas yra ir norėtųsi, kad tokių kompanijų būtų kuo daugiau. Su IT buvo tokia keista situacija: visi žinojo, kad IT specialistų trūksta, bet jaunuoliai nestojo į šią specialybę. Prieš penkerius metus IT įmonės kviesdavo jaunus žmones, kad šie eitų ne į universitetus, bet į jų rengiamus 5 mėnesių kursus. Galiausiai pamatė: tas žmogus taip ir lieka tik "Java" programuotoju, jis niekada neturės platesnio požiūrio, niekada nebus tos įmonės lyderis. Galiausiai verslas kreipėsi į mus ir sutarėme, kad į mūsų programas bus įrašyti papildomi verslui tinkami dalykai. Pernai stojančiųjų į tiksliuosius mokslus skaičius išaugo 2 proc. Tendencijos logiškos: jeigu visuomenėje nėra inovacijų technologijų, ta visuomenė be perspektyvos.
Naujausi komentarai