Pereiti į pagrindinį turinį

Dramos atomazga: kaip atrodys Perkūno alėjos vila, kurią atkurti savininką įpareigojo teismas?

2022-09-28 13:16

Šiandien Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybai (KAUET) buvo pristatyti  prieš dvejus metus neteisėtai apgriautos tarpukario art deco stiliaus vilos Perkūno al. 11 atkūrimo projektiniai pasiūlymai.

Atstatyti nuolaužų krūva virtusį namą, dabar jau įrašytą į kultūros vertybių registrą, vilos savininką Artūrą Dankovskį įpareigojo teismas.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba dar pernai pritarė architektų biuro „G. Natkevičius ir partneriai“ parengtiems priešprojektiniams pasiūlymams.

Architektas G. Natkevičius patikslino, kad Perkūno al. vilą planuojama išardyti ir atstatyti iš naujo.

Namas medinis, bet nutinkuotas. Tyrinėjant tai, kas liko iš pastato, architektų laukė staigmena: beveik nėra jo pamatų. Pristatomu projektu planuojama atkurti pastato fasadus ir kitus jo išorės esminius architektūrinius elementus. Planuojama atkurti maksimaliai daug vertingųjų savybių.

KAUET ekspertai neskubėjo džiaugtis. Paveldo specialistų sudarytame pastato vertingųjų savybių sąraše pasigedo daugybės dalykų, pavyzdžiui, iš kokių medžiagų jis turėtų būti atstatytas ir kt., bet nutarta, kad tai ne šios tarybos ekspertų kompetencijos ribose, todėl ši potemė nebuvo toliau plėtojama.

Ekspertų nuomonės išsiskyrė ir dėl priestato. Pagal dabartinį savininko planą, atstačius vilą bendras vaizdas būtų visai kitoks nei iki buldozerio reido.  Šalia medinuko atsirastų ir modernus priestatas.

Vieni jį supeikė, teigdami, kad jokio priestato ten negali būti, kitų nuomone, su priestatu viskas gerai, treti nurodė, kad priestatas turėtų būti kiek mažesnis. 

Regimanto Zakšenkso nuotr.

Visuomenės dėmesį prikausčiusi drama dėl Perkūno al. 11-ojo pastato prasidėjo 2020-ųjų metų spalio viduryje. Darbininkai, be institucijų leidimo pradėję griauti vilą, buvo sustabdyti paveldosaugininkų, tačiau kitą dieną savo veiklą pratęsė.

Medinuko naikinimas vėl buvo sustabdytas, tačiau šeštadienį, kai didžioji dalis inspektorių nedirba, buvo padaryta didžiausia žala pastatui.

Vis daugiau aktyvistų stojo ginti vilos. Įsitraukė ir aplinkosaugininkai, nes griaunant namą buvo sutrupinta šiferio danga ir pasklido pavojingos asbesto dulkės.

Vilą gynęs, buldozerio mašinistui kaukę nutraukęs ir jį stumtelėjęs architektas Audrys Karalius beveik dvejus metus buvo tampomas po teismus, kol galų gale buvo išteisintas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų