Demaskuota tarptautinė sukčių grupuotė, besivertusi vilkikų prekyba

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdybos tyrėjai ir Lenkijos teisėsaugininkai išaiškino savo valstybėse veikusią tarptautinę vilkikais prekiavusią organizuotą grupuotę, kuri įtariama milijoninių sumų pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimu. Tarp organizuotos grupės narių yra 4 Lietuvos piliečiai, kurie įtariami sukčiavimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, dokumentų klastojimu.

Pirminiais duomenimis, organizuota grupė iš Lenkijos ir Lietuvos organizavo vadinamąjį karuselinį sukčiavimą, kai įtariamieji, siekdami pasisavinti pridėtinės vertės mokestį, naudojo ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių jokios veiklos nevykdančias bendroves. Tyrimo metu atskleista, kad 3 Lietuvoje registruotos bendrovės (iš jų – 2 Kaune ir 1 Radviliškio rajone) įsigydavo krovininius vilkikus iš Lenkijos bendrovių, juos parduodavo Europos Sąjungos registruotoms įmonėms ar Rusijos Federacijos piliečiams. Suburtos tarptautinės organizuotos grupės nariai iš Lietuvos, deklaruodami krovininių vilkikų prekybą, per 2012 metų pirmąjį pusmetį apgaule susigrąžino apie 5 mln. Lt PVM, o už antrą praėjusių metų pusmetį pateikė prašymus sugrąžinti dar 6 mln. Lt. Atskleista, kad organizuotos grupės nariai, prekiaudami krovininiais vilkikais, deklaruodavo jų įsigijimą iš Lenkijos, vėliau parduodavo juos Lietuvos bendrovei, kuriai vadovavo vienas iš įtariamųjų, o ši juos parduodavo Rusijos Federacijos piliečiams. Pirma įmonė, įsigyjanti vilkikus iš Europos Sąjungos, nemokėjo PVM (vien per 2012 metus buvo nesumokėta apie 11 mln. Lt PVM), o antroji susigrąžindavo PVM.

Atskleista, kad gerai organizuotos grupės nariai visą neteisėtai susigrąžintą PVM proporcingai pasidalindavo.

Be to, nustatyta, kad organizuotos grupės nariai analogišką nusikalstamą veiklą vykdė ir Lenkijoje. Tam įtariamieji Lenkijoje buvo įsteigę 2 Lietuvos piliečio vardu valdomas įmones. Įtariama, kad analogiška nusikalstama schema veikė ir Lenkijoje. Pirminiais skaičiavimais, PVM sukčiautojų grupuotė šios valstybės biudžetui padarė daugiau nei 10 mln. Lenkijos zlotų žalą.

Tyrimo metu FNTT Kauno apygardos valdybos tyrėjai Kauno ir Šiaulių apskrityse atliko 14 kratų. Kratų metu buvo paimti dokumentai, kompiuteriai, dokumentų ruošiniai, spaudai, neteisėtai laikomi šoviniai ir kita ikiteisminiam tyrimui reikalinga informacija. Tuo pat metu kratos buvo atliekamos ir Lenkijoje, su organizuotos grupės nariais susijusiose įmonėse.

Atliekamame ikiteisminiame tyrime prokuroro nutarimu laikinai apribotos nuosavybės teisės į daugiau nei 400 tūkst. Lt vertės nekilnojamąjį turtą ir 52 vilkikus.

Atliekant ikiteisminį tyrimą bendradarbiaujama su Valstybine mokesčių inspekcija. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūra. Šiuo metu įtarimai dėl sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo ir dokumentų klastojimo pareikšti 4 asmenims, tačiau įtariamųjų ratas gali plėstis.

Siekiant spartinti didelės apimties ikiteisminį tyrimą dėl atskleistos tarptautinės sukčiautojų grupuotės, tiek FNTT, tiek Lenkijos teisėsaugos institucijos kreipsis į Eurojustą, kad būtų sudaryta bendra (jungtinė) tyrimo grupė iš abiejų valstybių tyrėjų.


Šiame straipsnyje: FNTTvilkikaiprokuroraisukčiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių