Pavojinga liga – kokliušu – gruodį Kaune susirgo trys tos pačios šeimos vaikai.
Iš pradžių į ligoninę buvo paguldytas penkių mėnesių amžiaus kūdikis su itin ryškiais kokliušo simptomais.
Ši liga – užkrečiama, tad pradėta aiškintis, kur vaikas galėjo užsikrėsti. Paaiškėjo, kad šeimoje augantys dar du mažamečiai vaikai taip pat serga šia infekcine liga, tik ne tokia ūmia jos forma.
Kaip pranešė Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai, vaikai kosėti pradėjo dar lapkričio mėnesį.
"Visi trys nuo kokliušo neskiepyti, du vyresnieji lanko ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Įtarus kokliušo diagnozę jauniausiajam vaikui, tyrimams nusiųsti ir vyresnieji. Visiems trims vaikams patvirtinta kokliušo diagnozė", – teigė KVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jonė Vanagė.
Informacija, kaip dabar jaučiasi vaikai, neteikiama.
KVSC specialistai pasakojo, kad sergant kokliušu pažeidžiami kvėpavimo takai, pasireiškia spazminio kosulio priepuoliai. Ligą sukelia Bordetella genties bakterijos. Ja užsikrėsti galima bakterijas įkvepaint, nes liga plinta oro lašeliniu būdu. Vienintelis būdas jos išvengti – pasiskiepyti.
"Kokliušu sergantis asmuo kosėdamas ir čiaudėdamas su seilių ir skreplių lašeliais išskiria užkratą į aplinką. Kokliušo bakterijos su kvėpavimo takų sekretu išplinta ne didesniu kaip 2-3 metrų spindulių, todėl šia liga užsikrečia tik artimai su ligoniu bendravę asmenys", – sakė J.Vanagė.
KVSC informuoja, kad suaugusieji kokliušu serga lengvesne forma, jiems infekcija pasireiškia ilgai besitęsiančiu kosuliu.
Dėl lengvos ligos eigos suaugusieji dažnai nepastebi šios infekcijos ir tampa kokliušo užkrato šaltiniu vaikams, o jie į šią ligą reaguoja itin ūmiai. Kūdikiams ir mažiems vaikams vystosi spazminio kosulio priepuoliai.
Užsikrėtusiems ligoniams po 6-20 gali prasidėti sloga, kosulys, karščiavimas. Simptomai tęsiasi 1-2 savaites ir kosuliui vis stiprėjant infekcija pereina į konvulsinį periodą, kurio pagrindinis skiriamasis bruožas – varginantys kosulio priepuoliai.
Kosulio priepuolių metu vaikas be pertraukos kosi, veidas parausta, vėliau pamėlynuoja. Baigus kosėti seka gilus, ilgas, švilpiantis kvėpavimas, išsiskiria tirštų, tąsių ir skaidrių skreplių, neretai vemiama. Dažni kosulio priepuoliai sutrikdo miegą, sumažėja ligonio apetitas, karščiuojama. Konvulsinis periodas tęsiasi 2-4 savaites. Po to seka sveikimo periodas, trunkantis 1-2 savaites, kai kosulio priepuoliai retėja ir lengvėja.
Kokliušas gydomas antibiotikais, ligonis tampa neužkrečiamas praėjus 5 dienoms nuo gydymo antibiotikais pradžios.
Naujausi komentarai