Į Dainų šventę iš viso pasaulio besirenkantys lietuvių liaudies meno mylėtojai šiemet gali šventę sutikti ypač puošniai apsitaisę - prieš porą mėnesių Kauno senamiestyje atsidarė lietuvių tautiniais kostiumais, jų dalimis ir aksesuarais prekiaujanti parduotuvė „Rūta žalioji“.
Kaip sako parduotuvės savininkė dailininkė-tekstilininkė Danutė Tamošaitienė, tai pirmoji ir vienintelė tokias paslaugas teikianti parduotuvė ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje.
Kiekvienas kostiumas - skirtingas
„Vadovaujamės „Lietuvių tautinis kostiumas“ - Vilniaus liaudies kultūros centro išleista knyga. Su pirkėju vartom ją, susitariam dėl spalvų ir modelio, tada renkamės audinius“, - apie kostiumo gamybos procesą pasakojo D.Tamošaitienė.
Kostiumus galima rinktis pagal regioną, prie jų derinti įvairias detales ir aksesuarus - juostas, skaras, karolius, riešines. Variantų gali būti begalė, todėl kostiumai siuvami pagal užsakymą.
Liaudies kostiumas paprastai gaminamas tradiciniu būdu. „Po visą Lietuvą važinėjau, ieškojau audėjų, kurios audžia namuose, medinėmis staklytėmis, pagal visus reikalavimus. Ir prijuostėlės, skarutės - visi šie dalykai yra praktiškai rankų darbo“, - apie kostiumo gamybą pasakoja savininkė. Lininiai baltiniai taip pat siuvinėjami rankomis, o pati D.Tamošaitienė pina ir audžia juostas.
Iš rankų darbo audinių pasiūtas tautinis kostiumas su visais priedais pirkėjui gali kainuoti porą tūkstančių. Tačiau D.Tamošaitienė teigia, jog, jeigu klientas pageidauja, drauge ieškomas pigesnis variantas, naudojamos mašininio audimo medžiagos, siuvinėjimas taip pat atliekamas ne rankomis, todėl kaina gali būti ir perpus mažesnė.
Vaikiškas kostiumas atsieis gerokai pigiau - jį galima įsigyti už kelis šimtus litų dėl gerokai mažesnių medžiagos sąnaudų.
Kostiumo kaina priklauso ir nuo pasirinkto regiono - brangiausi yra suvalkietiški kostiumai, nes jiems siuvamos puošnios gėlių raštais kaišytos prijuostės, kur reikia įdėti labai daug ir kruopštaus darbo. Negana to, kai kurių spalvų perėjimų su pirktiniais verpalais neišgausi - audėjoms reikia dažyti pačioms.
Pirkėjai atvyksta ir iš užsienio
Vos kelis mėnesius veikianti parduotuvė, anot savininkės, sulaukia dėmesio ir iš lietuvių, ir iš užsienio svečių.
„Daug žmonių galbūt praeina pro šalį, bet ateina tokių, kurie nepaprastai apsidžiaugia. Sako, kad tokios parduotuvės ir tokios paslaugos, kaip siuvamas tautinis kostiumas, o ir galimybė pačiam siūtis, labai trūko“, - pastebi pašnekovė.
D.Tamošaitienė pasakoja, jog neseniai teko nurengti manekeną, nes pirkėjai skubiai reikėjo kostiumo Dainų šventei.
Ką nors nusipirkti ar bent pasidairyti žmonės atvažiuoja ir iš kitų miestų, į parduotuvę ateina ir giminių į Lietuvą aplankyti atvykę išeiviai.
Į Kauną atvykstantys užsieniečiai turistai taip pat neaplenkia parduotuvės - neseniai užsukusi vokietė parduotuvėje pirko riešinių, molio dirbinių.
Tiesa, dažniau turistai į parduotuvę ateina tik pasidairyti ar pasifotografuoti: „Turistai labai mėgsta fotografuotis prie kostiumų ir ant sienos kabančios saulutės. Aišku nedraudžiam“, - juokiasi pardavėja.
Galima pasidaryti ir pačiam
Parduotuvėje galima ne tik užsisakyti jau pasiūtą kostiumą, bet ir įsigyti priemonių bei medžiagų jam siūti: lino, siuvinėtų audinių, vilnos. Anot D. Tamošaitienės, pirkėjas gali rasti net smulkiausių detalių, reikalingų kostiumui: karoliukų riešinėms siuvinėti, nėrinukų karūnoms, kaspinų.
Čia pat galima išmokti ir kaip norimą aksesuarą pasigaminti: rengiami senovinių amatų - juostų pynimo, audimo, riešinių mezgimo, sauso ir šlapio vilnos vėlimo, nėrimo ant dviragės šakutės - mokymai. Galima išmokti ir šiuolaikino tapybos ant šilko meno bei nusipirkti visiems užsiėmimams reikalingų medžiagų.
Kol kas susidomėjimo sulaukė trys iš senųjų amatų - D.Tamošaitienė rengė riešinių mezgimo, vilnos vėlimo ir vytinių juostų audimo kursus. Ji nebūtinai laukianti, kol norinčių susirinks daug - esant reikalui, pavyzdžiui, norint pačiam pasipuošti Dainų šventei, ir klientui sutinkant mokėti už priemones, kursai rengiami individualiai.
Papuošti galima ir save, ir namus
Norintys papuošti namus tautodailės gaminiais taip pat ras parduotuvėje šį tą įdomaus. Čia parduodami tautodailininko iš Rumšiškių Vyganto Jazersko kūriniai, kurie yra senovinės keramikos kopijos, metalinės saulutės, žavinčios užsienio turistus, medžio skulptūrėlės.
D.Tamošaitienė taip pat ieško papuošalų, derančių prie tautinio kostiumo: parduodami šlifuoto gintaro karoliai, koralų papuošalai, žalvario sagės.
Tikisi, jog verslas seksis
Vis dėlto senoviniais apdarais ir aksesuarais prekiaujanti parduotuvė - gana siauro žmonių rato dėmesį patraukiantis reiškinys, todėl savininkė pripažįsta, kad abejonių dėl paklausos būta. „Bet labai tikėjau, kad viskas bus gerai. Ir tebesitikiu“, - šypsosi D.Tamošaitienė.
Ji kol kas neturi konkrečių planų dėl ateities, tačiau tikisi, kad ateityje žmonių susidomėjimas nenuslūgs.
Naujausi komentarai