Apribotos galimybės keliauti miestiečiams leidžia pažinti Kauną

Šią vasarą netekę užsienio svečių, ekskursijų organizatoriai džiaugiasi atgijusiu vietiniu turizmu – geriau pažinti Kauną nori ne tik vietiniai, bet ir kitų Lietuvos miestų gyventojai.

Nepabūgo karščio

Šeštadienio vidudienis. Istorinės Prezidentūros kiemelyje trypčiojęs keliolikos smalsuolių būrelis, kaip netrukus paaiškėjo, laukė gidės Dalios ir jos laiko mašinos, turėjusios perkelti į tarpukario Kauną, prie vynu, šampanu, netikru zuikiu, sviestiniais tortais ir kitais skanėstais nukrautų stalų. Ne vienas kalbintas girdėjo, kad to meto prezidentas Antanas Smetona su žmona, dvasininkai, karininkai ir kiti aukštuomenės atstovai mėgo linksmintis, tačiau norėjo apie tai sužinoti dar daugiau. 

„Panašu, kad laukia įdomus pasakojimas“, – į krepšelį įsimetusi šalto vandens buteliuką kaunietė Kristina buvo pasirengusi dviejų valandų trukmės kelionei karštu miesto asfaltu.

Dažniau ekskursijose dalyvauja vyresni žmonės, o jie daug ką prisimena, turi ką papasakoti.

„Linksmybės tarpukario Kaune“ – ne pirmoji moters ekskursija ir nors savęs nedrįso vadinti nuolatine dalyve, suskaičiavo bemaž penkias pažintines keliones, kurias pristato turizmo ir tarptautinės rinkodaros agentūra „Kaunas IN“. Jau po kelių akimirkų prie būrelio prisijungusi gidė Dalia Leonavičienė tikino, kad kiekvieno tokio susitikimo metu vyksta savotiški mainai – pasidalijusi informacija, surinkta iš muziejų archyvų, įvairių knygų ir spaudos, iš ekskursijų dalyvių ji taip pat sužino daug įdomių dalykų.

„Dažniau ekskursijose dalyvauja vyresni žmonės, o jie daug ką prisimena, turi ką papasakoti. Arba perduoda istorijas, kurias jiems kažkada pasakojo jų tėvai ar seneliai“, – taip, anot gidės, turistus po miestą vedžiojančios nuo 1988-ųjų, susilipdo naujos istorijos ir dar turiningesnės ekskursijos.

Domisi ne tik kauniečiai

Keliolika miestiečių į grupę subūrusi šeštadienio ekskursija – viena iš daugelio, kurias „Kaunas IN“ komanda siūlo vietiniams ir miesto svečiams. Tiesa, šią vasarą sąvoka „svečias“ kur kas labiau ribota – uždarius sienas užsienio turistai buvo priversti atšaukti suplanuotas keliones į Lietuvą.

Tačiau tai nereiškia, kad pasibaigus karantinui gidai ir toliau liko sėdėti be darbo. Dar prieš metus kalbėję angliškai, prancūziškai, vokiškai ar rusiškai, šią vasarą ekskursijų vedliai prabilo lietuvių kalba, o apie Kauną jau trečią mėnesį pasakoja atvykėliams iš Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ar kitų Lietuvos miestų. Jiems paruošti keli standartiniai paketai, kurių esą pilnai pakanka pirmai pažinčiai su Kaunu. Svečiai aplanko Senamiestį, Naujamiestį, dirsteli į tarpukario architektūros perlus, kitus istorinius paminklus, susipažįsta su gatvės menu.

Šiemet skersai ir išilgai išmaišę Lietuvą, į Kauną atsigręžė ir patys vietiniai. Tik jiems norisi daugiau nei Pažaislio vienuolyno ansamblio istorijos ar Senamiesčio gatvės. Kauniečius domina atskirų rajonų istorijos, pasakojimai apie konkrečias asmenybes.

Ieško aukso vidurio

„Vietinis turizmas – aktyvumo pike. Tikrai jaučiame susidomėjimą ir iš pačių kauniečių, ir iš kitų Lietuvos miestų turistų. Gavę leidimą organizuoti ekskursijas pajutome užklausų antplūdį, o kai paleidome reguliarias ekskursijas, vietos iš karto užsipildė. Žmonės išsiilgę veiklos, keliavimo ir pažinimo“, – turizmo ir tarptautinės rinkodaros agentūros „Kaunas IN“ Turizmo skyriaus vadovė Inga Pažereckaitė-Kalėdienė džiaugėsi atgyjančiu turizmo verslu ir vylėsi, kad artimiausiu metu situacija išliks stabili arba keisis gidų naudai.

Žmonės išsiilgę veiklos, keliavimo ir pažinimo.

Nuo kovo mėnesio iki pat vasaros pradžios po miesto gatves klaidžioję sapnuose, jie esą pasiilgo ir ekskursijų, ir turistų šurmulio užnugaryje.

Karantinas, anot pašnekovės, programos ypatingai nepakoregavo. Tam tikrų pokyčių esą būna kasmet – vienų ekskursijų atsisakoma, o jų vietą užima naujos arba grįžta senosios. Taip nutiko ir su pažintine ekskursija „Černobylis. Kaunas“. Po užklausų srauto, rugpjūčio viduryje Černobylio maršrutas grįžta. Išbandžiusių pastarąjį, laukia begalė kitų ekskursijų. Svarbiausia, pasak I.Pažereckaitės-Kalėdienės, nesnausti ir jau dabar rezervuoti laikus. Bene aktualiausia tai turėtų būti didesnėms šeimoms ar bičiulių kompanijoms. Pavienius asmenis esą galima prišlieti prie jau sudarytų grupių. Kai žmonių daugiau, gali kilti keblumų.

„Turime reguliuoti žmonių srautus, – dabartinė situacija, „Kaunas IN“ vadovės teigimu, diktuoja ir daugiau sąlygų. – Į kai kurias ekskursijas pažvelgėme iš kito kampo. Daugiau vaikščiojame lauke, mažiau užeiname į pastatų vidų. Ieškome aukso vidurio.“ 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių