- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kurti sau ir kartu žavėti aplinkinius. Kurti kartais iš savęs reikalaujant net ir neįmanomo. Ši savybė vienija pretendentes į Metų kaunietes, kurias pristatysime šįkart.
Kurti sau ir kartu žavėti aplinkinius. Kurti kartais iš savęs reikalaujant net ir neįmanomo. Ši savybė vienija pretendentes į Metų kaunietes, kurias pristatysime šįkart.
Kviečiame balsuoti ir išrinkti "Metų kaunietės 2014" dalyvių dešimtuką. Į jį pateks pretendentės, iki vasario 2 d. 12 val. surinkusios daugiausia skaitytojų balsų portale kaunodiena.lt/mk.
Architektūros vertė
Architektė Gražina Janulytė-Bernotienė už "Santakos" slėnio Kauno technologijos universiteto (KTU) Mokslo ir technologijų centro bei Technologinio verslo inkubatoriaus pastato projektą nominuota Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijai.
Kokia jos akimis šių laikų architekto misija? "Šiuolaikinis architektas yra pamestas ir sutrikęs. Dabar turime tiek "projektų" ir "projektų vadovų", kad sampratą apie tikrąją architekto misiją – meną ir mokslą formuoti erdves, kurti patvarius, estetiškus ir patogius statinius – visi pamiršo. Todėl visų architektų misija yra grąžinti architektūros vertės suvokimą į mūsų visuomenės verčių skalę", – teigė G.Janulytė-Bernotienė.
Ji kalbėjo, kad realizuotas projektas priklauso nebe architektui, o statinį pastačiusiam užsakovui, statiniu besinaudojantiems žmonėms, kartu ir visiems praeinantiems miesto gyventojams bei svečiams. "Statiniai mūsų miesto dalis bus ir po kelių, ir po dešimt metų, o gal net ir po šimtmečio, todėl architekto atsakomybė yra labai didelė. Jis turi retransliuoti žinią apie mūsų laikmetį, mūsų estetines ir moralines savybes, ekonomines galimybes bei atsakomybę už miesto kūną. Žinoma, architektas yra menininkas ir turi save išreikšti", – dėstė G.Janulytė-Bernotienė.
Ji neslėpė dėkojanti likimui, kad lėmė tapti šios kūrybiškos ir sunkios profesijos atstove. "Vis daugiau moterų pasirenka tapti architektėmis, matydamos įvairias šios veiklos sritis – nuo didmiesčių struktūrų iki arbatinuko. Tačiau, jei jaunystėje atrodė visų pirma būtina įrodyti savo kūrybinį unikalumą, vėliau teko patirti visus šios "vyriškos" profesijos sunkumus: įrodyti ir apginti savo kūrinio teises. Tam reikia ne tik pabraidyti molio duobėje, bet ir žinoti įstatymus, reglamentus bei pažinti žmones", – sakė architektė.
Jai patys brangiausi ir mieliausi tie projektai, kuriuos galėjo baigti iki menkiausių detalių, net apgalvoti baldus. "Tie pastatai nebuvo pertvarkomi be architekto žinios. "Tai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) biblioteka ir Informacijos centras bei M.K.Čiurlionio galerija ir biblioteka", – vardijo architektė. Ji dėkojo užsakovams, kad šie žinojo ir gerbė savo statinių poreikius ir architekto darbo svarbą.
Itin reikšmingi jai yra ir didieji "Santakos" slėnio projektai: KTU pastatas K.Baršausko g. ir LSMU pastatas Eivenių bei Sukilėlių g. sankryžoje. "Tai buvo technologiškai sudėtingi laboratorijų centrai, kuriuose buvo įgyvendintos technologijų įrangos naujovės. Taip pat siekėme sukurti reikšmingus urbanistiniam miesto audiniui pastatus", – kalbėjo pretendentė į Metų kaunietės titulą.
Užburta šokio
Auksiniu scenos kryžiumi už viso gyvenimo nuopelnus ir ilgametį kūrybos indėlį į šalies kūrybos meną apdovanota choreografė Birutė Letukaitė sustoti neketina.
Be visų kitų jos projektų, žiūrovai nekantriai itin laukia šiemet įvyksiančio jubiliejinio, 25-ojo, tarptautinio šokio festivalio "Aura", kurio pagrindinis variklis ir yra B.Letukaitė.
Pirmojo Lietuvoje profesionalaus modernaus šokio teatro "Aura" įkūrėja neslėpė, kad ne tik pradžia buvo sunki. Daug juodo darbo iki šiol likę ant jos pečių. Įgyvendindama savo idėjas ji paaukojo sveikatą ir didelę dalį asmeninio gyvenimo.
Viską pradėjo neturėdama nei lėšų, nei patalpų, nei daug bendražygių, nei žinių. Iš kur ta begalinė energija organizuoti festivalius, statyti šokio spektaklius, nors į šokį valstybė žiūri tarsi į nemylimą podukrą?
"Energijos tikriausiai gavau iš savo mokytojų. Visada traukė scena. Tai man buvo ir yra tarsi apsėdimas. Net mano vaikai kartais sakydavo, kad "Aura" man svarbiau už juos", – pastebėjo choreografė.
Ji nesikuklindama teigė, kad teatro, festivalio nauda ir reikšmė Kaunui yra didžiulė. "Miestas viso to net neišnaudoja. Kaunas yra modernaus išraiškos šokio žanro lopšys. Aš esu trečioji karta, kuri šį žanrą puoselėja nenutrūkstančia gija. Keista, kad ne Kaune buvo įsteigtas Informacinis šokio centras, Menų fabrikas su profesionaliomis šokių aikštelėmis. Mūsų miestas to neturi, viskas laikosi ant didžiulės mano iniciatyvos", – kalbėjo B.Letukaitė.
Choreografė prisiminė ne vieną situaciją, kai rodėsi, kad sumanymas žlugs, jeigu stengdavosi, jo neatsisakydavo, visuomet rasdavo išeitį. "Svarbiausia – turėti savo tikslą, jo siekti ir nepasiduoti. Būna, kad netikėtai šast ir atsiriša idėjų maišas, tik reikia spėti pagauti siūlo galą", – aiškino B.Letukaitė.
Ji svarstė, kad šokis ją lyg magnetas traukia todėl, kad yra tarsi gyvybė. Judėjimas atpalaiduoja, panaikina emocinę įtampą. O jeigu dar judi pagal muziką...
Sužibėjo miuzikle
Kaune gyvenanti dainininkė ir šokėja Karina Krysko-Skambinė pernai daugelio žiūrovų ir žinovų simpatijas užkariavo kaip pirmojo lietuviško miuziklo "Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda" pagrindinė solistė.
"Būti Barbora – didžiulė garbė ir atsakomybė", – prieš premjerą sakė K.Krysko-Skambinė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje2
Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...
-
Neišsigąskite: Kalniečių mikrorajone vyks ginkluotų karių pratybos15
Skelbiama, kad nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio paryčių mieste kauniečiai gali pastebėti būrį ginkluotų karių, tačiau nereikėtų išsigąsti, nes kariai dalyvaus pratybose. Nors jie bus uniformuoti, bet pratybų metu nebus ...
-
Po kontrolinio – į tualetą parūkyti: situacija mokyklose kelia nerimą2
Nepilnamečių rūkymo pasekmės kelia nerimą, tad Kaune mokyklos, policija, savivaldybė surėmė pečius. Pasirinktos įvairios priemonės – tarp jų – ir dronai prie švietimo įstaigų. ...
-
2025-ieji Kauno miesto poliklinikai: solidūs rezultatai ir ambicingi tikslai7
Žmonės – žmonėms. Tokiu šūkiu metus pasitiko beveik pusę visų kauniečių aptarnaujanti Kauno miesto poliklinika. Sparti paslaugų plėtra, ryškūs kokybiniai pokyčiai lėmė, kad pastaruoju metu įstaiga pelno vis didesnį pasitik...
-
„Metų kauniečiai“ – nauja pradžia3
Daugiau nei dešimtį metų apie ypatingą moterų įtaką Kauno miestui ir Kauno kraštui liudijęs projektas „Metų kaunietė“ auga, keičia pavadinimą ir kviečia švęsti visų nusipelniusių žmonių indėlį. ...
-
Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus
Kauno marių regioninis parkas pasidalijo informacija, kiek lėšų pavyko gauti iš pernai metais parduotų lankytojų bilietų. Surinkta suma beveik pusę tūkstančio mažesnė, nei buvo ankstesniais metais. Tačiau tai vis tiek prisidės prie l...
-
Laisvės gynėjų atminimas Kaune: žvakės languose, gėlės ir amžina padėka1
Minint Laisvės gynėjų dieną Kaune prisiminti tie, kurie 1991-ųjų sausio 13-ąją paaukojo gyvybes už Lietuvos laisvę. Simboliškai diena paminėta žvakėmis languose ir atiduodant pagarbą visiems, kurie kovojo ir tebekovoja už Nepriklausomyb...
-
Bendradarbiaus su Kauno kolegija
Sausio 7 d. Kauno rajono savivaldybė ir Kauno kolegija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri padės rengti bendras iniciatyvas, projektus, renginius, dalytis gerąja patirtimi, taip pat bendradarbiauti kitose srityse. ...
-
Gimė prieš didžiąsias metų šventes7
Gražiausių metų švenčių išvakarėse Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 1 200-asis 2024 m. naujagimis. Jubiliejiniu kūdikiu tapo Užliedžiuose gyvenančių Paulinos ir Modesto Rudaičių sūnus Jurgi...
-
Kviečia siūlyti kandidatus apdovanojimui1
Kauno rajono savivaldybės apdovanojimų komisija kviečia seniūnus, savivaldybės teritorijoje veikiančias įstaigas ir įmones, bendruomenines organizacijas teikti komisijai prašymus apdovanoti nusipelniusius asmenis Kauno rajono savivaldybės garb...