Akibrokštas senamiestyje: Vaižgantas tapo „Diva“

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Daug painiavos

Būsimo vestuvių salono vadovė pridūrė, kad šioje situacijoje reikėtų pasidomėti, ar J.Tumo-Vaižganto memorialinė lenta seniau buvo teisėtai pakabinta.

"Tokiu leidimu reikėtų pasidomėti, nes jo nėra. Tai apie ką mes kalbame tada? Kodėl ta lenta ten iš viso pakabinta, jei ant namo yra numatyta visai kita vieta", – rėžė verslininkė.

Ji pridūrė apie remonto ir kitus leidimus nieko nežinanti, nes patalpas salonas nuomosis, o buto savininkas, moters teigimu, labai užimtas, todėl su žurnalistais nekalbės.

A.Martinkėnė tikino, kad būsimo salono iškaba buvo pakabinta tik trumpam – norint pasižiūrėti, kaip atrodytų, jei nebūtų ant sienos memorialinės lentos.

Verslininkė aiškino dar nežinanti, kada vestuvių mados salonas šioje Senamiesčio vietoje atvers duris, tačiau po kelių valandų viešųjų ryšių specialistai išplatino pranešimą apie netrukus įvyksianti salono atidarymą.

Tokia naujiena paveldosaugininkus dar kartą pribloškė, mat patalpų savininkas specialistams nurodė, kad ūkinė veikla dabar ten nevykdoma.

Trūksta supratimo

Paveldo sergėtojams dažnai tenka aiškintis dėl įvairių pažeidimų, tačiau Kaune būta ir didesnių paveldo niokojimo atvejų.

Iki 2011 m. Vilniaus gatvėje, prie buvusios "Žibutės" valgyklos, puikavosi stoginė ir originalios kolonos, tačiau pastato savininkams tai pasirodė menkavertis turtas, tad jie savavališkai juos išardė ir išvežė. Kolonų autorius architektas Rimvydas Palys tąkart pasakojo, kad tokios pastato detalės atsirado, kai buvo rekonstruojama Vilniaus gatvė, maždaug prieš 30 metų.

Tuomet sukurta ir daug kitų gatvės elementų – originalių šviestuvų, informacinių stulpų, šiukšliadėžių, telefono būdelių. Tuomet Kultūros paveldo departamento specialistai tikino leidimo nuardyti stoginę nedavę, tik buvo pritarę savininkų priešprojektiniams pasiūlymams.

2013-aisiais kilo skandalas, kai sąvartyne buvo pastebėtos autentiškos tarpukario durys. Jas pavykus išpirkti, surengta teatralizuota durų grąžinimo į senąją vietą akcija.

2015 m. nuo verslininkų buldozerių griuvo Šančiuose buvę senieji rūsiai. Tuomet griaunamus paveldo saugomus rūsius pastebėjo vietos gyventojai. Kultūros paveldo departamento vyriausiasis valstybinis inspektorius Liutauras Tarbūnas patvirtino, kad griauti carinio laikotarpio rūsių A.Juozapavičiaus pr. 11 sklype nebuvo leista ir tai padaryta savavališkai. Naujai išdygusio prekybos centro valdytojams paskirta piniginė bauda. Taip pat specialistai įpareigojo atstatyti senuosius rūsius. Tais pačiais metais prie VII forto krito ir istorinė XIX a. raudonų plytų ledainė.

Paveldosaugininkai pripažįsta, jog vertingos miesto detalės pražūva dėl gyventojų ir verslininkų supratimo stokos. Žmonės paprastai siekia savo turtą suremontuoti pigiausiomis priemonėmis ar bet kokia kaina investuoti į verslą, tad lengva ranka griauna tai, kas ilgus metus buvo saugoma ir vertinama.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tikrai

Tikrai portretas
Džiaugiuos, kad šiuo atveju kilo skandalas ir yra tikimybė apginti paveldą. Deja, pas mus paveldas dažnai kaip kokia našlaitė stumdomas, keičiamas. Kuo ,gi , didžiuosimės, sunaikinę istoriją ?

rinkeja

rinkeja portretas
kaip sventa zeme nesioja toki mera mes tikejome rinkome o pasirodo kad jis toks pait atmata ir nieko nera jam brangaus jeigu duoda leidimus issigimeliams darkyti brangias kaunieciams vietas kad tik greiciau baiktusita kadencija irtektu atsakyti uz sugriauta kauna o tiem neisprususiems verslininkams kad atitinkamos organizacijos skirtu po milijona baudu tai tada butu pamoka ir kitiems kaimieciams

ner

ner portretas
Kauniete , o ta dukra buvo ne Irena Musteikyte (Taidos sesuo)? beje butu idomu sužinoti daugiau apie namo istoriją . ten kur dabar muziejus gyvendavo Vytauto bažnyčios kunigai . taipogi R.Mikutavičius
VISI KOMENTARAI 30

Galerijos

Daugiau straipsnių