- Agnė Smolienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užuot padėję mokymosi sunkumų patiriantiems vaikams, nustumiame juos ne tik į švietimo sistemos, bet ir į visuomenės paribius. Abejingumo kaina – sužlugdyti vaikų gyvenimai ir augantis nusikalstamumas.
Tokią sukrečiančią mokslinių tyrimų išvadą pristatė neseniai Kaune viešėję Izraelio vaikų ir suaugusiųjų, turinčių mokymosi negalią, ugdymo plėtros asociacijos "Nitzan" specialistai.
Siekia viešumo
Organizaciją "Nitzan" (lietuvių k. – "pumpuras") Izraelyje prieš daugiau nei 50 metų įkūrė savo vaikais susirūpinę tėvai savanoriai. Nuo tol organizacija teikia pagalbą mokymosi negalią bei dėmesio ir aktyvumo sutrikimą (ADHD) turintiems vaikams bei suaugusiesiems, jų tėvams ir mokytojams.
Viena svarbiausių organizacijos užduočių – apie mokymosi negalią ir ADHD informuoti visuomenę, kad sutrikimai būtų kuo greičiau identifikuoti, neužkertant kelio vaikui visiškai save realizuoti.
"Labai tikime ankstyvąja intervencija, kuri padeda neiškristi iš švietimo sistemos ir neatsidurti jos paribyje", – teigė Tova Gur Arieh, "Nitzan" ilgametė tęstinių mokymo programų ir išteklių plėtros direktorė.
Siūlo nemokamą pagalbą
Anot jos, 10–15 proc. izraeliečių turi mokymosi sutrikimų arba ADHD, tačiau pagal Izraelio specialiojo ugdymo programą reikalingą pagalbą gali gauti tik 2 proc. žmonių. Todėl "Nitzan", stengiasi apginti likimo valiai paliktų žmonių teises ir siūlo nemokamą pagalbą ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, kuriems vaikystėje buvo diagnozuoti minėti sutrikimai. Jiems yra sukurti specialūs ugdymo centrai, kuriuose ne tik mokomosi, bet ir gyvenama.
"Nitzan" taip pat labai akcentuoja nemokamą pagalbą tėvams, kurių vaikai turi mokymosi negalią ar ADHD. Su tėvais dirba ugdymo konsultantai savanoriai, dažniausiai į pensiją išėję mokytojai ar specialistai, kurie teikia konsultacijas ir padeda tėvams komunikuoti su švietimo sistema.
Tėvams sukurta dar viena – telefoninių konsultacijų programa. Psichologai, švietimo konsultantai ir diagnostikos specialistai teikia konsultacijas telefonu.
Organizacija ne tik aktyviai gina mokymosi sutrikimų turinčių žmonių teises Izraelyje, bet ir kviečia užsienio specialistus pasisemti žinių čia įkurtame tarptautiniame mokymo centre. "Nitzan" taip pat siūlo nemokamus tarptautinius seminarus, pvz., savaitės trukmės mokymus Lietuvoje "Vesk vaiką sėkmės link".
Dauguma turi sutrikimų
Lektorės iš Izraelio lankėsi Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose. Čia jos ne tik surengė praktinį užsiėmimą pataisos namų mokytojams, bet ir pristatė pirmąjį Izraelio istorijoje atliktą tyrimą, atskleidžiantį mokymosi negalios ir nusikalstamumo sąsajas.
Tyrimo metu buvo apklausti 89 kaliniai, atliekantys bausmę septyniuose iš 22 Izraelio suaugusiųjų kalėjimų. 70 proc. visų apklaustųjų buvo nustatytas mokymosi sutrikimas arba ADHD, arba abu kartu. Tik šiek tiek daugiau nei 3 proc. tyrime dalyvavusių kalinių buvo nustatyti lengvi sutrikimai, didžiajai daliai – ryškūs.
Dažniausiai kaliniai turėjo skaitymo, rašymo, skaičiavimo problemų, jie sunkiai koncentravo dėmesį ir buvo impulsyvūs. Beveik visi buvo išmesti arba patys išėjo iš mokyklos sulaukę 15–16 metų. Atliekant tyrimą buvo rastos sąsajos tarp amžiaus ir nusikalstamos veiklos pradžios – kuo anksčiau jaunuoliai iškrenta iš švietimo sistemos, tuo anksčiau pradeda nusikalsti.
Bilietas į vieną pusę
Tyrimą pristačiusi "Nitzan" psichologė, Pagalbos tėvams programos direktorė Anat Katznelson pasidalijo įspūdžiais iš pašnekesių, kuriuose kaliniai reflektavo savo patirtį mokykloje.
"Išgirdome daugybę istorijų apie mokytojų pyktį, bausmes, pažeminimą. Apklaustieji pasakojo, kad mokykloje jie buvo kaltinami tingumu ir nenoru mokytis. Buvo daug istorijų apie aplaidumą, nepriežiūrą, šeimos ir švietimo sistemos palaikymo trūkumą", – sakė A.Katznelson.
Specialistė kelią nuo sunkumų mokykloje iki įkalinimo įstaigos vadina bilietu į vieną pusę. Pirmiausia mokinys patiria nesėkmių mokykloje, dėl to krenta jo savivertė ir pasitikėjimas savimi, jis pradeda bėgti iš pamokų, dėl to susiduria su dar daugiau sunkumų mokytis. Sužlugdytas pasitikėjimas savo jėgomis, desperacija, tuštumas ir neveiklumas galiausiai priveda prie nusikalstamos veiklos.
"Jų likimą būtų galima pakeisti, jei sutrikimai būtų laiku diagnozuoti ir suteikta reikiama pagalba. Tai yra didžiulė tėvų, mokytojų ir auklėtojų atsakomybė, kad vaikas liktų mokykloje. Tačiau didžiausia atsakomybė turi tekti Švietimo ministerijai, kad sistema neliktų abejinga mokymosi negalią bei dėmesio ir aktyvumo sutrikimą turintiems žmonėms", – pabrėžė A.Katznelson.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išsvajota KJG pradinė mokykla Kauno senamiestyje – visapusiškos asmenybės puoselėjimui
Kartu su atgimstančia gamta Kauno jėzuitų gimnazija viltingai džiūgauja besipildančia savo ilgamete svajone turėti pradinę mokyklą – galimybe mažuosius piliečius ugdyti jėzuitiška dvasia nuo pirmųjų klasių. ...
-
„Kauno dienos“ studijoje – R. Žilaitis: kaip rasti raktą į vaiko širdį?3
Šiandien „Kauno dienos“ studijoje svečiuojasi generolo P.Plechavičiaus licėjaus direktorės pavaduotojas Ričardas Žilaitis. ...
-
„Socialinio taksi“ paslaugas neįgaliesiems teiks ir Kauno rajone
Nuo šiandien Kauno rajone „Socialinis taksi“ kartu su partneriais VšĮ „Socialinės partnerystės grupė“ pradeda teikti pavėžėjimo su asistentu paslaugas, kurios užtikrins įvairią negalią turinčių žmonių saug...
-
Kultūros dieną – atrakcija Laisvės alėjoje: kauniečių pamėgtą promenadą užliejo muzikos garsai4
Kultūros dieną – balandžio 15-ąją Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“ muzikos garsais užliejo Laisvės alėją. ...
-
Europos regionų lyderių diskusijoje apie Naująjį europinį Bauhauzą – gerosios Kauno patirtys7
Naujasis europinis Bauhauzas – tvarumu, prieinamumu ir estetika grindžiama iniciatyva, siekianti priartinti Europos žaliąjį kursą prie žmonių. Visvaldas Matijošaitis drauge su kitų Europos kultūros bei Europos inovacijų sostinių –...
-
Kaunas įžengė į „juodąją“ zoną: gal per daug atsipalaidavome?27
Mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius ketvirtadienio rytą socialiniame tinkle paskelbė neraminančią žinią: Kaunas pagal sergamumą COVID-19 tapo „juodąja“ savivaldybe. Tiesa, pagal sergamumo rodiklius jau kuris laikas stebimas kreivės au...
-
Geležinkelis pasieks ir Kauno oro uostą?3
Europinės vėžės geležinkelis "Rail Baltica" turi būti nutiestas iki Vilniaus ir Kauno oro uostų, o ne eiti tik šalia jų, teigia susisiekimo ministras Marius Skuodis. ...
-
Dėl Vilkijos A. ir J. Juškų muziejaus sukėlęs audrą, R. Šarknickas atsiėmė teiktą įstatymo projektą9
Paprotinės teisės neužtenka, pripažinta trečiadienį vykusiame Seimo Kultūros komiteto posėdyje, svarstant vieno iš parlamentarų siūlymą dėl Vilkijos A. ir J. Juškų muziejaus, kuriame keliasdešimt metų gyvena jo įkūrėjai be...
-
Laukiate pigių braškių? Jau yra!11
Dar praėjusį šeštadienį Kauno turguose ir kioskuose braškių pigiausiai buvo galima nusipirkti už 3,50 euro. Po kelių dienų jos labai atpigo. Šiandien Kovo 11-osios gatvėje stovinčiame kioske, kuris yra netoli „Dainavo...
-
Kaunas tęsia kovą su pastatais vaiduokliais: kai kurie jų tinkami filmuoti siaubo filmus24
Nepaisant akivaizdžių permainų, Kaune netrūksta pastatų, kuriuose galima filmuoti siaubo filmus. Vis dėlto pastebima, kad kaskart daugiau tokių statinių prikeliama antram gyvenimui. ...