„Aš važiuoju traukiniu ir stebiu, kaip tu plaukioji su orka“

Grafiko Dominyko Gutausko medžio asambliažų paroda "Aš važiuoju traukiniu ir stebiu, kaip tu plaukioji su orka" pažadina nostalgiją vaikystei.

Yra Kaune vieta ant aukšto kalno, tankiai apsupta medžių, išraizgyta duobėtų takų, atsiduodanti rūdimis. Kažkada buvusi mėgstama ir lankoma, dabar yra apleista. Retai sujudanti. Aplankyta netikėtų svečių, užkuria dūlančius mechanizmus ir sugrįžta į girgždančią praeitį. "Orbita", "Saulutė", "Laiveliai" – kodiniai vaikystės žodžiai, reiškę laimę, po Vytauto parką vaikštant dabar, dėliojasi į apsitrynusius prisiminimus, kurie yra ryškesni nei vaizdas parke.

Atrakcionai sietini su šurmuliuojančiomis miniomis, juoku, muzika, mirksinčiomis lemputėmis, ryškiomis spalvomis, spragėsių ir cukraus vatos kvapais – garantuojančiais aštrius pojūčius. Vytauto parkas sąsajų su linksmybėmis nebeturi, tačiau prisiminimuose viskas kitaip.

Į šią Kauno vietą atmintis grįžta apsilankius grafiko D.Gutausko medžio asambliažų parodoje "Aš važiuoju traukiniu ir stebiu, kaip tu plaukioji su orka", surengtoje meno erdvėje "Kabinetas". Ūmai užklumpa nostalgija vaikystei, apsuptai žaislų, primėtytai šiugždančių saldainių popierėlių ir, žinoma, išsuptai atrakcionų.

Pozityvūs, spalvoti, atraktyvūs dailininko darbai skaido realybę į geometrines formas, interpretuojančias mechanines struktūras. Susijungdamos skirtingos formos žiūrovo fantazijas apsuka ratu, pakelia į viršų ir palengva nuleidžia žemyn.

D.Gutausko kūriniams būdingas dėlionės principas: vizualiai skirtingos detalės, sujungiamos konstruojant interpretatyvias kompozicijas.

Ankstesniuose grafiko darbuose elementai buvo dėliojami ant vienspalvio kvadratinio pagrindo, sukuriant stabilias tūrines kompozicijas, kurių konstrukcijos primindavo išgalvotus personažus, veikiančius reliatyvioje aplinkoje. Šioje ekspozicijoje autorius palieka daugiau tuščios baltos erdvės tarp dėliojamų detalių, kai kuriuose darbuose eliminuoja kvadratinį pagrindą. Dėl to kompozicijos abstraktesnės, lengvesnės, ažūrinės.

Spalvinė gama darbuose taip pat pakitusi – daugiau šviesių pastelinių atspalvių, lygiomis dėmėmis padengiančių kompozicijų elementus. Kompozicijas papildo atsiradusi spalvota punktyrinė linija, iš vieno kūrinio pereinanti į kitą, tarsi jungiančioji dėlionės detalė.

Papildomas dėmuo – "ready-made" objektai (plastikiniai kamuoliukai, dirbtinis kailis), paįvairinantys kūrinių medžiagiškumą, praplečiantys interpretacinį lauką.

Balta "Kabineto" erdvė taip pat yra papildoma detalė, sąveikaujanti su D.Gutausko darbais. Asociatyvūs kūriniai perkuria erdvę, tampančią kompozicijų dalimi: autorius, dėliodamas kūrinius uždarame plote, sukuria paralelinę erdvę – atvirą minčių invazijoms, bet uždarą fiziniam judesiui, taip perkurdamas atrakciono suvokimą.

Parodoje kiekvienas kūrinys tampa atskiru atrakciono įrenginiu, skatinančiu skirtingas emocijas.

Ekspozicijos pavadinimo sukeltas sąmyšis dėl greito realybės ir fantazijų judėjimo (nebūtinai ta pačia kryptimi) skatina taip pat greitai sureaguoti žiūrovą, keičiantį interpretavimo įrankius pritaikant juos kiekvienam įrenginiui.


Kas? D.Gutausko kūrinių paroda "Aš važiuoju traukiniu ir stebiu, kaip tu plaukioji su orka".

Kur? projektų erdvėje "Kabinetas" (A.Mapu. g. 20).

Kada? veikia iki birželio 10 d.


Šiame straipsnyje: parodakūrybamenas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių