Švęsdami mokyklos jubiliejų šokėjų pedagogai virto modeliais

Kauno choreografijos mokykla 20-mečio sukaktį mini nestandartine švente. Dėl pandemijos suvaržymų gyvo pasirodymo negalintis surengti kolektyvas kviečia į parodą, kurioje – fotomenininko Algimanto Barzdžiaus sukurti pedagogų portretai. Mokytojai pozavo netikėtose, tačiau gerai atpažįstamose Kauno vietose: prekybos centre, autoservise, fontane, Botanikos sode. Fotografijos paroda "IšŠok" veikia autobusų stotyje.

Gatvė – tai ne scena

Svarbią sukaktį paminėti mokykla buvo numačiusi dar pavasarį. Jaunųjų šokėjų pasirodymą turėjo fotografuoti A.Barzdžius. Tačiau įvestas karantinas kaip reikiant sujaukė planus. Galiausiai A.Barzdžius įstaigos direktorei Linai Navardauskienei pasiūlė jubiliejų įamžinti originalia forma.

"Šią idėją nešiojausi jau kurį laiką, tad labai džiaugiuosi, kad mokyklos kolektyvas ją entuziastingai parėmė, – "Kauno dienai" sakė A.Barzdžius. – Manau, kad pedagogams ši fotosesija tapo savotišku iššūkiu. Nors visi jie plastiški ir įpratę prie dėmesio, gatvė ar autoservisas – tai ne scena. Labai vertinu, kad mokytojų man nereikėjo įkalbinėti, jie atvira širdimi sutiko dalyvauti. Kūrybinis procesas buvo išties įkvepiantis ir smagus. Kiekviena parodos fotografija yra dviejų žmonių – pozuojančio ir fotografuojančio, bendro darbo rezultatas. Visų laurų tikrai negaliu prisiimti tik sau."

Parodoje eksponuojama po tris kiekvieno mokytojo fotografijas. Visos jos užfiksuotos skirtingose erdvėse, dėvint vis kitokią aprangą. Fotosesija taip pat buvo filmuojama, tad sukurtas ir darbo užkulisius atskleidžiantis vaizdo įrašas. Pašnekovas pasakojo, kad kai kurias erdves fotosesijai buvo numatęs pats, o kitas pasiūlė pedagogai.

Modeliu virtusi šokio mokytoja Aistė Kavolienė nepabūgo pozuoti ir tepaluotame autoservise. Grakštų judesį atliekančiai moteriai fotografijoje ranką ištiesė serviso darbuotojas. "Ši mintis kilo visai atsitiktinai. Iš pradžių ryškiai raudona, lengvai krentančia suknele vilkinčią mokytoją nufotografavau vieną. Tačiau vaizdui kažko trūko. Tuomet išvydau raudonus darbo kombinezonus dėvinčius serviso darbuotojus. Vienas jų ir tapo fotografijos dalimi", – prisiminė A.Barzdžius.

Vilmanto Raupelio nuotr.

Užfiksuoti akimirką

Fotosesiją surengti tarpukario perlu vadinamoje S.Kudoko viloje pasiūlė mokytoja Lina Puodžiukaitė. Fotografija, kurioje moteris šoka dideliame apvaliame lange, atrodo itin įspūdingai. Kūrybiniam procesui buvo pasirinkta ir pedagogų gyvenamoji aplinka. "Vasaros pabaigoje man paskambino A.Kavolienė ir pasakė, kad netoli jos namų stūkso šieno rutiniai, kuriuos greitai išveš. Supratau, kad ši erdvė puikiai tiks fotosesijai. Kitą rytą nuvažiavau pas mokytoją į namus ir užfiksavau įsimintinų kadrų", – šypsojosi prisimindamas pašnekovas.

Kauno choreografijos mokyklos pedagogų fotosesijoje stengėmės išlaikyti taisyklingą kojų ir pėdų padėtį, tiesią laikyseną.

Kartais idėjos apie galimą fotosesijos vietą šaudavo spontaniškai. "Pavyzdžiui, su šokio mokytoja Asta Brilingiene vaikščiodami miesto centre užklydome į vieną kiemą. Išvydome aukštą tvorą, o virš jos – įspūdingą betoninę sieną. Supratome, kad tokios sienos fone atliktas šuolis atrodytų išties efektingai. Tad 3 m tvora užlipome viršun. Pedagogės ryžtas mane maloniai nustebino – tokiame aukštyje atlikti šuolį lemta tikrai ne kiekvienam. Labai svarbi žmogaus koordinacija, pusiausvyra", – pasakojo fotomenininkas. Anot jo, būtent tokie bendri, greiti sprendimai ir lėmė parodos fotografijų įtaigumą.

Parodoje žavi ir dramos mokytojo Algirdo Juzviko portretai. Kadangi šis pedagogas nėra šokėjas, A.Barzdžius nusprendė jį įamžinti per draminę prizmę. A.Juzviko hobis – žvejyba, tad fotografas jį ir užfiksavo "žvejojantį" Čečėnijos aikštės fontane. "Mokytojai su džiaugsmu pasidavė mano kuriamiems scenarijams, ir patys siūlė savuosius. Manau, kad kūrybinis procesas mums visiems suteikė naujų patirčių ir geros nuotaikos", – šypsojosi fotografas.

Vis dėlto fotografuoti šokį nelengva. Juk reikia nujausti, kada modelis atliks tam tikrą judesį. Pasak A.Barzdžiaus, jam šį įgūdį padėjo išugdyti ilgi metai fotografuojant karatė sportininkus. Menininkas yra fotografavęs ne vieną Lietuvos, Europos ir pasaulio karatė čempionatą. "Karatė – mano mėgstamas sportas. Kai kovotojai kovoja ant tatamio, fotografas privalo nujausti kiekvieną smūgį. Šiam sportui būdingos aukštai pakeltos kojos, greiti, staigūs judesiai. Panašiai yra ir su šokiu – turi pajausti momentą, kada bus aukščiausias šuolis, ekspresyviausia akimirka, – atskleidė jis. – Kauno choreografijos mokyklos pedagogų fotosesijoje stengėmės išlaikyti taisyklingą kojų ir pėdų padėtį, tiesią laikyseną. Jeigu atliekamas šuolis, mokytojas ne šiaip pašokdavo į aukštį, bet atlikdavo tai gracingai, taisyklingai. Fotosesija man pačiam buvo labai naudinga, nes apie šokį sužinojau nemažai naujų, negirdėtų dalykų."

Sužavėjo praeivius

Kai kuriose parodos fotografijose užfiksuotos pedagogų pozos atrodo pavojingos. Pavyzdžiui, špagatas ant prekybos centro eskalatoriaus turėklų. Tačiau A.Barzdžius tikino, kad mokytojams atlikti įspūdingus triukus nebuvo sunku – juk jie profesionalai. Tad visos fotosesijos metu fotografą ir pedagogus lydėjo susižavėjusių praeivių šūksniai ir pagyros. "Net per kaukes matydavosi, kad žmonės šypsosi. Praeiviai klausinėjo, kur galės pamatyti fotografijas, domėjosi projektu", – pasakojo jis.

Kūrybinis procesas užtruko apie porą mėnesių. Būtų pavykę ir greičiau, bet koją kišo karantinas ir vienos mokytojos saviizoliacija.

Fotografijose yra susipynę net keli žanrai. Mokytojų portretai galėtų būti vadinami reportažine, gatvės, meno ir sporto fotografija.

A.Barzdžiui ir mokyklos kolektyvui taip pat teko pasukti galvą, kur eksponuoti savo parodą. Autobusų stotis buvo pasirinkta neatsitiktinai. "Nusprendėme, kad tai bus idealiausia vieta, juk parodų salės šiuo metu uždarytos. Žmonės dabar mažiau keliauja, tačiau laukdami autobuso galės pasigrožėti fotografijomis. Autobusų stotis nėra ta vieta, kurioje visi būriuotųsi, tačiau judėjimas čia nuolat vyksta", – kalbėjo fotografas. Pasak jo, vėliau parodą ketinama perkelti ir į kitas erdves.

A. Barzdžiaus nuotr.

Įsimintina patirtis

Šokių mokytoja Jūratė Koreivaitė pripažino prieš fotosesiją jautusi nemenką jaudulį. "Kai šokame scenoje, neturime labai artimo kontakto su žiūrovais. Matome daug šviesų, apšvietėjo būdelę – štai ir viskas. O fotosesijos metu pozavome atviroje erdvėje. Fotografas ir procesą filmavęs operatorius buvo labai arti. Praeiviai taip pat galėjo laisvai pasirinkti atstumą, kuriuo nori mus stebėti. Suvoki, kad tave fotografuoja, tad turi gerai atrodyti, išlaikyti taisyklingą laikyseną, – iššūkius atskleidė ji. – Kita vertus, prasidėjus fotosesijai, baimė išnyko. O ir rezultatas – išties įspūdingas."

J.Koreivaitė įamžinta trijose skirtingose vietose. Šokėja pozavo Vilniaus gatvėje, netoli "Žalgirio" arenos ir judrioje A.Juozapavičiaus prospekto perėjoje. Pasak pašnekovės, jai mieliausias kadras užfiksuotas Senamiestyje. "Visada svajojau šokėjiškai nusifotografuoti būtent Vilniaus gatvėje. Tad ši fotografija – tam tikras svajonės išsipildymas. Tačiau netoli "Žalgirio" arenos atliktas špagatas ore man pačiai buvo netikėtas. Nežinojau, kad taip sugebu, – pasakojo pedagogė. – Be galo įdomu fotografuotis buvo ir viduryje A.Juozapavičiaus prospekto, trumpam pristabdant eismą."

Pastaroji fotografija atrodo išties įspūdingai. Puantais avinti šokėja atlieka grakštų judesį, svajingai žvelgia į tolį, rodos, visai nepastebėdama šalia riedančių automobilių. Kūrybinė komanda fotosesijai stengėsi išsirinkti laiką, kai transporto srautai bus kiek mažesni. Tačiau dienos metu sulaukti akimirkos, kai automobiliai gatve išvis nevažiuoja, yra neįmanoma. "Be to, mes ir siekėme į savo kūrybinį procesą įtraukti kauniečius. Buvo smagu žiūrėti, kaip atsitiktiniai praeiviai ir vairuotojai nustemba išvydę, kad gatvėje kažkas šoka. Žinoma, saugojomės automobilių. Tačiau visi vairuotojai buvo labai geranoriški, mums mojavo, šypsojosi, draugiškai signalizavo", – tikino ji.

J.Koreivaitė neslėpė, kad mokyklos jubiliejaus nepaminėti tradiciniu koncertu yra gana neįprasta. Kita vertus, koncertai vyksta kasmet, o paroda yra precedento neturintis įvykis. "Manau, kad tokia naujovė yra puikus būdas pažymėti mokyklai svarbią progą. Visi mokytojai dar ilgai prisimins šią patirtį. Daug savęs atiduodame darbui su mokiniais, juos ugdome, mokome, skatiname siekti geriausio. Tačiau ilgainiui patys pradedame vengti pasirodyti kur nors kaip šokėjai. Tad ši fotosesija tapo puikiu priminimu pačiam sau, kad esi ne tik mokytojas, bet ir šokėjas", – šypsojosi pašnekovė.


Kas? Kauno choreografijos mokyklos 20-mečiui skirta paroda "IšŠok".

Kur? Kauno autobusų stotyje.

Kada? Iki gruodžio 9 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

vilnietis

vilnietis portretas
fantastiški mokytojai ir fotografas. Ačiū už gabalėlį dangaus šiais plkais beskonybės laikais.

ALGIS

ALGIS portretas
NUOTRAUKOJE PRIE DURŲ , IŠSIŽERGUS LYGTAI PRAŠYTŲ , PATARLĖ SAKO -- PROTAS YRA RIBOTAS , O DURNUMUI RIBŲ NĖRA .
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių