Šilainiai driokstelėjo: forto tuneliuose – kaukianti sirena ir menininkų projektas

Vėjuotą šeštadienio popietę šiaurės rytinėje Šilainių dalyje, Milikonyse, prabudo po žeme "pasislėpęs" VIII fortas – čia vyko asociacijos "Kauno tvirtovė" sezono uždarymas.

"Šilainiuose atsirado entuziastų, šiemet VIII fortas buvo smarkiai sutvarkytas, įkurta įgula, todėl pagal mūsų tradicijas tame forte mes surengiame ir sezono atidarymą, ir uždarymą", – teigė asociacijos Kauno tvirtovė" štabo viršininkas Ovidijus Jurkša.

Oficialioje šventės programoje išsirikiavo asociacijos įgulų nariai, buvo keliama vėliava.

Vėliava buvo įteikta ir neseniai susibūrusiai Gričiupyje įrengto VI forto įgulai.

"Kaune jau sutvarkyti daug metų buvę apleisti I, III, IV, šiek tiek – V fortai. Džiaugiamės, kad atsirado entuziastų ir įsikūrė įgula VI forte, – džiūgavo Ovidijus, išskyręs III ir IV fortą. – Jie kol kas labiausiai sutvarkyti. Bene įdomiausias savo išplanavimu – IV fortas, kuriame yra likę ir unikalūs karo inžinieriaus Lichačiovo pakilimo mechanizmai."

Įdomus ir VIII fortas – beveik 5 ha plotas Šilainiuose.

"Unikalus tuo, kad šis fortas – po žeme, – pastebėjo O.Jurkša. – Po žeme, be langų buvo įkurtos ir kareivinės, kuriose kareiviai gyveno ir miegojo. Tačiau dar XIX amžiaus pabaigoje jie jau turėjo generatorių! Beje, dalis forto po vandeniu, todėl ten mėgsta nardyti narai, kurie ir gali pamatyti senąjį generatorių."

1889–1890 metais statytame forte buvo naudojamas ir betonas. Taisyklingos simetrinės plano struktūros, penkiakampio formos, orientuotos į vakarus.

"Tačiau pastebėjus, kad prie Kumpių kaimo ant kalvų pastačius pabūklus, fortas atsiveria kaip ant delno ir jį galima sunaikinti, jis prarado strateginę poziciją, nes ginti tą dalį Kauno buvo skubiai pastatytas IX fortas", – pasakojo Ovidijus.

Sezono uždarymo šventėje susirinkę įgulų nariai bei svečiai paniro į forto tunelius ir pamatė ne tik išvalytų buvusių kareivinių, bet ir kaponieriaus vietą.

Kaponierius – akmeninis ar betoninis skliautuotas fortifikacinis pastatas sausame tvirtovės griovyje, iš kurio patrankomis ir šaulių ugnimi apšaudomi į griovį prasiveržę priešai.

"Čia į abi puses buvo įrengtos patrankos", – rodydamas angas aiškino O.Jurkša.

Įėjimą į tunelį "saugojo" garsiojo Pauliaus fon Hindenburgo "statula" iš kartono.

Paulius buvo vokiečių karininkas, generolas feldmaršalas, antrasis Veimaro Respublikos (Vokietijos) Reichsprezidentas, kuris 1933 m. Hitlerį paskyrė Reichskancleriu.

"Jį vėliau Hitleris ir nuvertė, o Hinderburgo štabas Kaune buvo įsikūręs komendanto rūmuose Gedimino gatvėje", – istorijas žinias žarstė Ovidijus.

Šeštadienį 50 metrų ilgio VIII forto tuneliai neskendėjo tamsoje: šventės proga menininkai surengė šviesos, garso ir spalvų instaliacijų programą.

"Kauno tvirtovė" komandai padėjo Šilainiuose gyvenanti menininkė Evelina Šimkutė, kuri dar subūrė kelis menininkus.

Mėnesį Vilniuje gyvenantis inžinierius technologas meksikietis Roberto Becerra forto garsų dažnius transformavo į spalvas, Liucija Dervinytė į forto tunelius perkėlė tekstilės kūrinius, architektas dailininkas Jonas Lukšė pristatė parodą "Kauno tvirtovė piešiniuose", O.Jurkša dar pristatė unikalų dviračių taką po Kauno fortus, o visi savanoriai galėjo pasukti rankeną ir tunelyje užkaukė perspėjanti sirena.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Marius

Marius portretas
kaip tik buvo paskutinė diena prieš šikšnosparnių žiemojimo sezoną

Klausimas

Klausimas portretas
O ten nėra šikšnosparnių buveinė išskirta? Rodos, tokį vėlyvą rudenį jie jau ruošiasi žiemos miegui, o čia sirenos, šviesos, garsai???

Pagarba

Pagarba portretas
entuziastams ir ju remejams. Vertas demesio, idomus renginys, gera organizacija. Buvo smagu, tik aprasymas cia skystokas.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių