Artimiausią savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis pateiks tvirtų įrodymų, kad svarbiausias programos kriterijus – kokybė, o ne žanrai. Artimiausių koncertų paletėje bus ir rimtosios klasikos, ir estrados, ir net mišios flamenko ritmu.
Liturgija skambant gitaroms
Šeštadienį Pažaislio muzikos festivalio klausytojai išvys ir išgirs jau pažįstamą ispaną Carlosą Piñaną: vienas įdomiausių flamenko kompozitorių ir atlikėjų, svarbi flamenko judėjimo figūra sugrįžta su broliu Curro.
Greta spalvingos koncertinės veiklos Carlosas Piñana dėsto flamenką Mursijos konservatorijoje, vadovauja flamenko meno mokyklai, yra tarptautinio flamenko festivalio ir gitaros konkurso rengėjas. Įspūdinga atlikėjo trofėjų kolekcija – jau nuo studijų metų jis renka tarptautinius apdovanojimus flamenko festivaliuose ir konkursuose. Muzikanto koncertai skambėjo Europoje, Artimuosiuose ir Tolimuosiuose Rytuose, jis gastroliavo Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje. Jo scenos partneriai buvo JAV, Maroko, Irako, Egipto, Pakistano, Turkijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių muzikos įžymybės. Jauno menininko diskografijoje puikuojasi net penki soliniai albumai: seneliui dedikuotas "El Cuidado de Una Esencia" (1996), "Cal-libiri" (1999), "Palosanto" (2001), "Mundos Flamencos" (2003) ir "Manos Libres" (2011).
Sykiu su broliu Carlosas Piñana dažnai koncertuoja kartu – abu yra išleidę bendrą unikalų flamenko mišių albumą "Missa Flamenca". Šis projektas pelnė ne tik flamenko mėgėjų, bet ir akademinės muzikos gerbėjų simpatijas: dainų, sukurtų liturginiais tekstais, savitumui išryškinti broliai pasitelkė klasikinį styginių kvintetą, o patys įliejo į albumo muziką daug improvizacinio polėkio ir aistros. "Mums patinka išbandyti naujas idėjas, rizikuoti kūryboje", – prisipažįsta flamenko aistruoliai.
Greta gitaristo Carloso Piñanos ir flamenko vokalisto Curro Piñanos projekte girdėsime svečius iš saulėtosios Ispanijos Armandą Garcíą (smuikas) ir Miguelį Ángelą Orengo (perkusija), o svečiams talkins jauni entuziastingi lietuvių muzikantai Inga Kuizinaitė (smuikas), Tomas Savickas (altas), Domas Jakštas (violončelė) ir Dainius Rudvalis (kontrabosas).
Kas? Koncertas "Missa Flamenca".
Kur? Raudondvario pilies menų inkubatoriuje.
Kada? Birželio 28 d. 17 val.
Muzika apie meilę
Sekmadienį Pažaislio muzikos festivalis muzikai vėl atvers Zapyškio paminklinę šv. Jono Krikštytojo bažnyčią – čia Kauno fortepijoninis trio kartu su solistais Kristina Siurbyte ir Mindaugu Zimkumi pristatys šilčiausiais jausmais alsuojančią programą "Muzika apie meilę".
Baroko muzikos meistro Claudio Monteverdi ir universaliojo lietuvių kūrėjo Giedriaus Kuprevičiaus kūriniais įrėmintoje programoje atlikėjai didžiausią dėmesį skirs romantizmo epochos muzikai, ypač – iškiliajam to laiko kompozitoriui Johannesui Brahmsui.
Aistringiems "Vengriškiems šokiams" savo ekspresija nenusileis "Čigoniškos dainos", o programą paįvairins prancūzų romantiko Charleso Gounod ir neoklasicizmo atstovo Jeano Françaix opusai. Tarsi tikras vakaro perliukas nuskambės žymusis vokiečių kilmės Prancūzijos klasiko Jeano Paulo Égide Martini romansas "Plaisird’amour", kurio įkvėptas Elvis Presley parašė vieną žinomiausių savo dainų "Can‘t help falling in love".
Kauno fortepijoninio trio narės yra gerai miesto publikai pažįstamos muzikės, dažnos kamerinės muzikos projektų iniciatorės ir dalyvės Lina Krėpštaitė (fortepijonas), Indrė Čepinskienė (smuikas) ir Asta Krištaponienė (violončelė). Atlikėjos yra pelnę apdovanojimų respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, dalyvavusios muzikos festivaliuose, koncertavusios įvairiose pasaulio šalyse. Paskutinį koncertų sezoną ansamblis buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėkos raštu ir laimėjo Didįjį prizą Varšuvoje vykusiame Antrajame tarptautiniame muzikos pedagogų konkurse.
Ypatingą dėmesį Kauno fortepijoninis trio skiria edukaciniams renginiams. Įvairaus amžiaus publikos itin palankiai buvo sutikti trio iniciatyva gimę projektai: Vidmanto Bartulio muzikinė pasaka "Dieviškoji garsų skrynia" ir koncertas-spektaklis "Linksmos ir liūdnos istorijos". Kolektyvas aktyviai bendradarbiauja su nūdienos kompozitoriais, yra atlikęs kelių kūrinių premjeras, pristatęspublikai Lietuvoje dar neskambėjusius kūrinius.
Vienos ryškiausių Kauno valstybinio muzikinio teatro (KVMT) solisčių K.Sriubytės sopranas puikiai pažįstamas ne tik kauniečiams – ji yra dalyvavusi koncertinėse programose Austrijoje, Švedijoje, JAV, Čekijoje, yra kviečiama dainuoti įvairiuose festivaliuose. Solistė ne kartą apdovanota "Fortūnos" prizais ir diplomais, nominuota Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimui.
Jos kolega, taip pat KVMT solistas M.Zimkus – universalus atlikėjas, puikiai išnaudojantis visas lankstaus ir spalvingo tenoro balso galimybes. Dainininkas kviečiamas atlikti įvairius vaidmenis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto bei Klaipėdos muzikiniame teatre, nuolat koncertuoja įvairiose Lietuvos ir užsienio koncertų salėse. Solisto repertuaras itin platus: nuo tenoro partijų stambių formų kūriniuose iki subtilios kamerinės muzikos, jo karjeros kelią puošia ne vieno tarptautinio dainininkų konkurso laimėjimai. M.Zimkus buvo keletą kartų nominuotas Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimui, sėkmingai dalyvavo Lietuvos televizijos projekte "Triumfo arka", prieš trejus metus laimėjo V tarptautinio kamerinio dainavimo konkurso "Beatričė" Didįjį prizą.
Kas? Koncertas "Muzika apie meilę".
Kur? Zapyškio paminklinėje šv.Jono Krikštytojo bažnyčioje.
Kada? Birželio 29 d. 17 val.
Eksperimentas su nostalgija
Taujėnų dvare intriguojančią programą "Mėlynom gatvelėm" klausytojams pristatys originalioji grupė "Subtilu-Z" ir publikos numylėtinė, Lietuvos Respublikos kultūros ir meno nacionalinės premijos laureatė solistė Asta Krikščiūnaitė.
Du akordeonai, valdomi Povilo Velikio, Dmitrijaus Mihailovo, perkusija, kuria groja Vytautas Švažas, ir lietuvių nacionalinis pučiamasis instrumentas – tenorinė birbynė, netikėčiausiais atspalviais suskambanti virtuozo Lauryno Vaitkaus rankose, – neįprastas instrumentų derinys, kurį publikai pristato ansamblio "Subtilu-Z" nariai.
Profesionalūs grupės muzikantai nuo pat susikūrimo vadovaujasi devizu groti tik tai, kas patinka patiems. Ši aplinkybė paskatino ansamblį pasukti dar nepramintais takais, stebinti publiką netradicine muzikos pateikimo forma ir skambesiu. Meistriškas ir skoningas iš pirmo žvilgsnio sunkiai suderinamų dalykų – džiazo, etninių liaudies melodijų ir akademinės kūrybos kryžminimas – viena iš spalvingo ansamblio vizitinių kortelių. Unikalumas ir profesionalumas "Subtilu-Z" ansambliui leidžia nuolat plėsti savo koncertinių pasirodymų geografiją ir gerbėjų ratą. O gerbėjai tikrai atsimena, kad kiekvienas "Subtilu-Z" koncertinis pasirodymas – geros muzikos, geros nuotaikos ir gero stiliaus sinonimas.
Lietuviškos estrados korifėjų kūrybai neabejingi įvairių kartų žmonės. Vieniems šios dainos kelia nostalgiškus prisiminimus, kitiems – lengvą nuostabą ir šypseną, ilgainiui virstančią neblėstančia simpatija. Tokių aplinkybių įtakoje gimė projektas "Mėlynom gatvelėm": senosios estrados nostalgija dvelkiantis drąsus eksperimentas, sujungęs skirtingų muzikos žanrų atlikėjus. Tai – dar vienas ansamblio "Subtilu-Z" projektas, šį kartą parengtas kartu su viena ryškiausių Lietuvos kamerinės scenos vokalisčių A.Krikščiūnaite ir neseniai išleistas kompaktinės plokštelės pavidalu.
Menininkai kartu naujai žvelgia į XX a. septintojo–devintojo dešimtmečių lietuviškos estrados aukso fondą: melodingas Benjamino Gorbulskio, Teisučio Makačino, Mikalojaus Noviko, Mindaugo Tamošiūno ir Kosto Smorigino dainas. Dalis šių kompozicijų plačiai išpopuliarėjo dar sovietmečiu ir tapo tikra savo žanro klasika, o dalis buvo nepelnytai pamirštos. Viena tokių – T.Makačino daina "Jūros vėjas", pasak paties kompozitoriaus, įrašyta pirmą kartą. Originalios, atlikėjų sukurtos aranžuotės ir netradicinis požiūris į lietuvišką estradą kviečia pasivaikščioti lyg ir gerai pažįstamomis, tačiau šiek tiek pasikeitusiomis "Mėlynom gatvelėm".
Kas? Koncertas "Mėlynom gatvelėm".
Kur? Taujėnų dvare.
Kada? Birželio 29 d. 17 val.
Naujausi komentarai