Pianistas K. Uinskas: sunkiausi egzaminai – koncertai gimtinėje

 • Teksto dydis:

"Svarbu, kad publika klausytų savo širdimi", – sako Kasparas Uinskas, netrukus pakviesiantis kauniečius į Kauno valstybinėje filharmonijoje vyksiantį koncertą, kuriame jis atliks solinę programą, dedikuotą didžiajam romantikui Fredericui Chopinui.

Programoje – F.Chopinas

Kas dvejus metus savo gerbėjus soliniais koncertais džiuginantis pianistas į programą įtraukė labai įvairią F.Chopino muziką. Jausmų šokiui pakvies žymusis kompozitoriaus polonezas Nr. 1 op. 26, kurį palydės be galo svajingas ir melancholiškasis noktiurnas, kurį K.Uinskas į savo programą įtraukia jau ne pirmą kartą ir buvo pasirinkęs atlikti savo debiutiniam pasirodymui žymiojoje Berlyno filharmonijoje.

Koncerte pianistas taip pat skambins F.Chopino baladę ir audringąjį skerco, o koncertą užbaigs paskutinioji kompozitoriaus sukurta fortepijoninė sonata – Sonata Nr. 3, išskiriama kaip vienas sudėtingiausių tiek technine, tiek muzikine prasme F.Chopino kūrinių.

Koncertai užsienyje – kiekvienam muzikantui neįkainojama patirtis.

Auditorijos ypatumai

Prieš porą savaičių iš Maskvos sugrįžęs atlikėjas intensyviai dirba ties šio sezono programomis ir su dideliu džiaugsmu laukia susitikimo su Lietuvos publika. Besibaigiant metams, Maskvos P.I.Čaikovskio konservatorijos salėje su legendiniu violončelininku Aleksandru Kniazevu pasirodęs K.Uinskas pasakojo, kad įvairių šalių, miestų ir netgi salių klausytojai labai skirtingi.

"Pavyzdžiui, paskutiniame koncerte Maskvoje jautėsi, kad į šią salę retai užklysta atsitiktinė publika. Klausytojai – labai išprusę, tikri klasikinės muzikos žinovai ir ekspertai. Klausydami jie lygina skirtingų atlikėjų to kūrinio interpretacijas, dalijasi įspūdžiais, kas jiems patiko daugiau ar mažiau, salėje vyrauja visiškai tyla", – įspūdžiais dalijosi pianistas.

Grojimo metu tarp klausytojų pradėjus vaikščioti fotografui, A.Kniazevas baigęs vieną kūrinį paliko salę, o fotografas buvo paprašytas išeiti. "Po koncerto, jau pasibaigus ovacijoms, salėje kilo didelė sumaištis, pasirodo, kelios nepatenkintos klausytojos užpuolė vieną moterį, kuri savo mobiliuoju telefonu filmavo mūsų atliekamą bisą. Jos labai piktinosi, kad telefono skleidžiama šviesa trukdo joms susikaupti ir pasinerti į muziką. Taigi matote, klausytojai Maskvoje labai įdėmūs ir dalyvauja koncerte nuo pradžių iki pabaigos", – apie savo paskutinįjį pasirodymą pasakojo K.Uinskas.

"Beje mobilieji telefonai koncerte išties sukelia daug diskusijų. Jie vis dar neretai skamba atlikėjo grojimo metu, dažnai publika jais filmuoja, fotografuoja. Iš vienos pusės labai malonu, kad esi įdomus publikai ir jie nori išsinešti tą prisiminimą iš koncerto, bet iš kitos pusės – tai gali labai trukdyti šalia esantiems klausytojams. Manau, kad žmogus turi pats jausti, kada ir kaip elgtis bei visada stengtis pagalvoti apie kitą, šalia esantį, ir, be abejo, apie atlikėją", – kalbėjo K.Uinskas.

"Lietuvių klausytojai – labai šilti, koncerte visada jauti grįžtamąjį ryšį. Kartais ne tiek svarbu, kiek muzikine prasme yra išprususi publika, o kiek ji klauso savo širdimi. Tokie žmonės iš koncerto išsineša daugiausia", – sakė muzikantas.

Įkvepianti partnerystė

Pastaruoju metu K.Uinskas pasirodė su garsiais, pasaulinį pripažinimą pelniusiais atlikėjais. Praėjusį rudenį buvo išleistas legendinės pianistės Marthos Argerich festivalio, vykusio Hamburge 2018 m., gyvų pasirodymų kompaktinių plokštelių rinkinys. Šioje plokštelėje įrašytas ir K.Uinsko, festivalyje grojusio duete su kitu garsiu pianistu Jevgenijum Božanovu, pasirodymas.

Grojimo metu tarp klausytojų pradėjus vaikščioti fotografui, A.Kniazevas baigęs vieną kūrinį paliko salę, o fotografas buvo paprašytas išeiti.

Rinkinyje taip pat galima rasti tokių žvaigždžių kaip Mišos Maiskio, Stepheno Kovacevich, Nicholaso Angelich ir kitų pasirodymus. "Labai geras jausmas, kada turi galimybę pasirodyti su pirmo ryškumo muzikantais, tai atveria neribotas interpretacines galimybes, įneša naujas patirtis ir užaugina tave kaip atlikėją", – pasakojo lietuvis.

Pastaruoju metu jam daug teko dirbti ir koncertuoti su violončelininku A.Kniazevu. "Tai unikalus visomis prasmėmis žmogus, kuris, nepaisant pačio intensyviausio grafiko, nenustoja mokytis naujų repertuarų, kiekvienam koncertui skirdamas maksimumą. Žaviuosi tokiomis asmenybėmis, jos mane labai įkvepia", – pasakojo K.Uinskas.

Labai plati geografinė koncertinė skalė pastaruosius metus lydėjo pianistą, tačiau jis visad sugrįžta ir į Lietuvos sceną. Paklaustas, ką jam reiškia groti čia, namie, jis atsakė: "Galbūt skambėsiu banaliai, tačiau Lietuvoje pasirodyti atsakomybė visada yra didžiausia. Taip yra ne man vienam, štai ir kalbant su A.Kniazevu, jis pasakojo, kad prieš koncertus Maskvoje jaudinasi labiausiai. Nes tai tavo publika, kuri tave girdi jau ne vieną kartą, kuri tave pažįsta ir tave lygina su tavimi pačiu. Taigi džiaugsmas ir atsakomybė – štai tokie jausmai lydi mano koncertus Lietuvoje."


Kas? Pianisto K.Uinsko koncertas.

Kur? Kauno valstybinėje filharmonijoje.

Kada? Vasario 8 d. 17 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių