Menų inkubatorius Raudondvaryje laukia kūrėjų

Raudondvario dvaras plačiai atvėrė duris menininkams. Po ilgai lauktų menų inkubatoriaus atidarymo čia ruošiasi įsikurti pirmieji kūrėjai.

Atsiveš stiklo krosnį

"Abu su vyru laukiame to momento, kai čia galėsime atsivežti savo stiklo lydymo krosnį, vitražo stalus ir kitus kūrybai, darbui reikalingus dalykus", – likus kelioms dienoms iki menų inkubatoriaus buvusiame dvaro žirgyne atidarymo prisipažino stiklo menininkė Agnė Danelevičiūtė-Vaišnienė. Raudondvario dvaras šiai ringaudiškei ir jos vyrui Audriui Vaišniui – gerai žinoma vieta: menininkų poros "Stiklo kambarys" su iš šios dužios medžiagos pagamintais baldais eksponuojamas Raudondvario pilies bokšte.

Nuomoti rezidenciją Raudondvaryje pakaunės menininkai nusprendė ne dėl to, kad visiškai neturėtų kur kurti. "Namuose turime studiją, tačiau čia beveik neišsitenkame. Turime didelių projektų, be to, aš užsiimu ne tik stiklo menu – ir vaikiškų marškinėlių dizainu. Planuojame parengti ir vykdyti edukacines programas. Tikimės, kad menų inkubatorius tam labai tiks, vieta tiks ir mūsų veiklai viešinti, nes kol kas užsieniečiai apie mus geriau žino nei lietuviai, kauniečiai", – užsiminė A.Danelevičiūtė-Vaišnienė.

Siekė išsaugoti autentiką

Vaišniai nuomos vieną iš 25 buvusiose arklidėse įrengtų rezidencijų menininkams. Skaičiuojama, kad rezidencijose vienu metu galėtų kurti iki pusšimčio menininkų. Menų inkubatorių, kaip ir visą dvaro sodybą, valdo viešoji įstaiga "Raudondvario dvaras". Viešosios įstaigos steigėja – Kauno rajono savivaldybė. "Raudondvario dvaras" netrukus turėtų pasirašyti rezidencijų nuomos sutartis su šešiais menininkais, kitoms rezidencijoms dar ieškoma nuomininkų – kūrėjų ir meninę produkciją gaminančių verslininkų. Kauno rajono taryba patvirtino nuomos įkainius: už 1 kv. m ploto rezidentai mokės po 3,65 euro per mėnesį.

"Čia turėtų kurti ne tik įvairių sričių profesionalūs menininkai, bet šalia jų – ir jauni, pradedantieji, kurie šalia profesionalo įgytų patirties, prisistatytų visuomenei, jiems atsivertų kitos erdvės, tarp jų – ir užsienio", – idėją atskleidė viešosios įstaigos "Raudondvario dvaras" direktorė Snieguolė Navickienė.

Raudondvario dvaro menų inkubatorius senajame žirgyne įsikūrė įgyvendinus ES finansuotą projektą. Jo sąmata – 2 mln. eurų. Dalį lėšų projektui įgyvendinti skyrė savivaldybė.

Žirgyno atnaujinimo darbai prasidėjo dar 2011 m. Dėl rangovės – bendrovės "Restauracija" bankroto – darbai pusantrų metų buvo užstrigę.

Senasis žirgynas – Raudondvario dvaro sodybos, turinčios kultūros paminklo statusą, dalis, todėl jo atnaujinimas vyko vadovaujantis griežtais paveldosaugos reikalavimais. Ką įmanoma, stengtasi išsaugoti. "Restauruotos trejos didžiulės medinės pastato durys ir metaliniai jų apkaustai. Kai kur išsaugojome senąsias pastato gegnes. Kur medis buvo visiškai sutrūnijęs, jį pakeitėme nauju. Pirmajame žirgyno aukšte stengėmės kuo mažiau keisti išplanavimą. Viena rezidencija užima maždaug tokį plotą, koks anksčiau, dvaro laikais, buvo skirtas vienam žirgui – likusios tos pačios pertvaros. Beje, kai kur atidengėme senąsias keramines sienų plyteles", – užsiminė S.Navickienė, rodydama baltas plyteles, kuriomis anksčiau buvo išklotos visos arklidžių sienos.

Įrengė akustines lubas

Didžiausioje buvusio žirgyno patalpoje – manieže – įrengta 500 vietų koncertų salė. Koncertai, kiti kultūros renginiai čia vykdavo ir anksčiau, salės tinkamai nesuremontavus. Reiklūs klausytojai dabar turėtų pajusti skirtumą. "Muzikai šią salę gyrė ir anksčiau, tačiau dabar akustika čia dar geresnė. Manome, kad mūsų regione ji nusileidžia tik Kauno valstybinės filharmonijos salei. Kvietėmės žinomą akustikos specialistą Giedrių Litviną. Jis nusprendė, kad reikia dėti austines lubas, davė kitų patarimų architektams", – pasakojo S.Navickienė.

Viešosios įstaigos direktorė vylėsi, kad salė veiks visu pajėgumu, o menų inkubatorius taps rimtu kultūriniu centru.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių