Margučių magija: Botanikos sode atgijo tradicijos Pereiti į pagrindinį turinį

Margučių magija: Botanikos sode atgijo tradicijos

2025-04-03 11:24

Kovo 25 d. Kaune, VDU Botanikos sode, vyko vašku rašytų margučių edukacija ,,Margutis – pavasario sukutis“. VDU Botanikos sodo paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė artėjančių Velykų proga pakvietė tradicinių amatų meistrę Jurgitą Treinytę. Edukacijos tikslas – ne tik išmokyti marginti kiaušinius, bet ir atskleisti šios tradicijos istorinę bei kultūrinę reikšmę.

Margučių magija: Botanikos sode atgijo tradicijos
Margučių magija: Botanikos sode atgijo tradicijos / J. Treinytės nuotr.

„Buvo jauki, šilta atmosfera – laikas tiesiog ištirpo tarp pirštų. Dalyvės ne tik įsisavino marginimo techniką, bet ir domėjosi simbolių reikšmėmis, jų sąsajomis su senosiomis tradicijomis“, – džiaugėsi edukacijos organizatorė K. Mulevičienė.

Į užsiėmimą susirinko devynių moterų grupė, kurios aktyviai dalyvavo ne tik marginime, bet ir diskusijose apie pavasario švenčių prasmę. „Moterys buvo labai įsitraukusios, nuoširdžiai dėkojo, kas ne visada nutinka. Tai rodo, kad tokios edukacijos yra reikalingos ir prasmingos“, – įspūdžiais dalijosi tautodailininkė J. Treinytė.

J. Treinytės nuotr.

Renginio metu buvo pasakojama apie margučių marginimo ištakas, aiškinama, ką reiškia skirtingi raštai, o taip pat vyko ir žaidimai, susiję su Velykų tradicijomis – dalyvės turėjo galimybę išbandyti senovinius „šaukštų“ žaidimus ir kurti šiaudinius sodus. Pasak organizatorės K. Mulevičienės, šie elementai dar labiau sustiprino edukacijos autentiškumą.

„Man Velykos – ypatinga šventė. Pas mane jau prieš mėnesį margučiais papuošta šaka ir visur kalbu apie paukščius, verbas, margučius, šiaudinius sodus, inkilus, kačiukus, zuikius ir t. t. Kažkada turėjau garbės skaityti paskaitą besidomintiems Velykų simboliais. Džiaugiuosi savo darbu“ – pasakojo tradicinių amatų meistrė J. Treinytė. Pasak tautodailininkės, Velykos – viena gražiausių metų švenčių, rankdarbiai buvo daromi jau nuo neatmenamų laikų, o ypač pavasarį prieš Velykas. J. Treinytė dalijosi žiniomis, kodėl žmonės margina kiaušinius, remiantis senosiomis etnokultūros tradicijomis, žmonės, stebėdami paukščių kiaušinius, pradėjo dažyti savo kiaušinius artėjančio pavasario proga, Velykų proga. Kiaušinis – atgimimo simbolis.

J. Treinytė pasakojo, kad tokio tipo užsiėmimus VDU Botanikos sode vedė ne pirmą kartą: „Prieš keletą metų taip pat vyko margučių marginimo edukacija, labai daug dalyvavo pradinių klasių moksleivių. Renginį organizavo taip pat K. Mulevičienė. Mokiniai galėjo aplankyti oranžeriją. Pamenu, edukacija vyko sodo namelyje, kuris būdavo pašildytas, kad mokiniai nesušaltų. Tada buvo apie 500 moksleivių, edukaciją teko vesti net keletą dienų.“ Pasak jos, edukacijos kaip ši padeda žmonėms geriau suvokti švenčių prasmę ir priartėti prie etnokultūros tradicijų.

Tokio pobūdžio renginiai skatina bendruomeniškumą ir padeda išsaugoti senąsias tradicijas, todėl organizatoriai tikisi, kad ateityje marginimo edukacijos taps dar populiaresnės. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų