Ąžuolyno bibliotekoje rasta poeto M. K. Sarbievijaus knyga: jos vertė ir reikšmė – milžiniškos

  • Teksto dydis:

Ąžuolyno bibliotekoje Kaune atrasta 1639 metais išleista poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus knyga „Odė palaimintajam Stanislovui Kostkai“.

Anot bibliotekos pranešimo, tai greičiausiai vienintelis pasaulyje šio kūrinio spaudinys.

Rasta knyga – iki šiol nežinotas 1639 metų M. K. Sarbievijaus „Odės palaimintajam Stanislovui Kostkai“ leidimas. Jį atrado Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto tyrėja Ona Dilytė-Čiurinskienė.

„Vienintelė knygutė, kuklutė, vos keturi lapai, bet jos reikšmė ir vertė yra milžiniškos. Iki šiol niekas, be Kauno bibliografų ir bibliotekininkų, neturėjo džiaugsmo paimti jos į rankas“, – sakė Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vadovas Sigitas Narbutas.

Anot jo, knyga yra svarbi kaip jėzuito pagarbos išraiška šv. Stanislovui Kostkai, šis M. K. Sarbievijaus gyvenimo metais dar buvo tik palaimintasis, garsėjęs stebuklais.

„Labai smagu ir tai, kad Seimo nutarimu 2025 metai yra paskelbti Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metais. Kaunas ir kauniečiai, šios bibliotekos skaitytojai, miesto gyventojai, turės unikalią progą pasidžiaugti šia reta, unikalia knyga. Man labai smagu, kad Kaunas turi savo Mažvydą“, – teigė S. Narbutas.

Kaunas ir kauniečiai, šios bibliotekos skaitytojai, miesto gyventojai, turės unikalią progą pasidžiaugti šia reta, unikalia knyga.

Pasak O. Dilytės-Čiurinskienės, minėtu kūriniu ji domėjosi seniai, tad aptikusi, kad leidinys panašiu pavadinimu yra Ąžuolyno bibliotekos kataloguose, nutarė jį susirasti.

„Iki šiol žinojome tik tiek, kad ji (odė – BNS) buvo išspausdinta pomirtiniuose leidiniuose. Pradėjus lyginti tekstus pasirodė, kad taip, Ąžuolyno bibliotekos egzemplioriaus poetinis tekstas ir yra ta pati Sarbievijaus odė, tik čia nenurodytas jos autorius. Šio leidinio antraštėje minimi 1639 metai. Greičiausiai ji buvo išspausdinta karaliaus Vladislovo Vazos sugrįžimo iš užsienio proga“, – pasakojo mokslininkė.

„Matyt, tiražo būta visiškai mažo, jo egzemplioriai greitai išnyko, nes knygelė nėra net minima žymiausių bibliografų. Kol kas žinoma, kad ši knyga, esanti Ąžuolyno bibliotekoje, yra vienintelė. Dabar reikės tikslinti faktus ir procesas vyks toliau“, – teigė O. Dilytė-Čiurinskienė.

Pasak Ąžuolyno bibliotekos direktorės Editos Urbonavičienės, svarstoma minėtą leidinį eksponuoti, tačiau tai bus galima padaryti tik po poros metų, kai bus parengtas antrasis bibliotekos modernizavimo etapas.

Lietuvos jėzuitų auklėtinis M. K. Sarbievijus (1595–1640) – vienas žymiausių Baroko epochos lotyniškai rašiusių poetų. 1625 metais jis išleido poezijos rinktinę „Trys lyrikos knygos“, ji išgarsino jo vardą XVII amžiaus Europoje, buvo dar papildyta ir įvairiose Europos valstybių leidyklose išleista apie 60 kartų, o eilėraščiai išversti į anglų, prancūzų, italų, vokiečių, lenkų, čekų, lietuvių kalbas. Poetas vadintas krikščionių Horacijumi, sarmatų Horacijumi, o Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje – Lietuvos Horacijumi.

Jis taip pat buvo karaliaus Vladislovo IV Vazos rūmų pamokslininku.

M. K. Sarbievijui gyvam esant išėjo penki pagrindiniai jo lyrikos rinkiniai kartu su viena epodžių ir viena epigramų knyga, po mirties, iki XVIII amžiaus pabaigos, šie leidimai pakartoti daugiau kaip 50 kartų. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Klausimas

Klausimas portretas
Kodėl tokią retą, unikalią brangenybę ciocės čiupinėja riebaluotais pirštais??? Kontaktas su itin brangiom ar senom knygom galimas tik užsimovus baltas pirštines! O dabar tepa taukus ant puslapių net pasičepsėdamos.

Štai kaip būna

Štai kaip būna portretas
Na va, postringavo postringavo ten apie visokias atradimų ir išradimų erdves ir štai, prašom - stebuklingas atradimas! Dabar Žvaigždžių salėje belieka kokių nors žvaigždžių sulaukt. O šiaip, smagu, kad pagaliau biblioteką reklamuoja joje atrandamos vertingos knygos.

Rackevičius \\\\\.../////

Rackevičius  \\\\\...///// portretas
"Ąžuoliuko" xoras,gaila nustojo.
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių