79-erių Antanas – žinomas rekordininkas: vienu metu groja daugiau nei 10 instrumentų

 • Teksto dydis:

Nors Jonavoje gyvenantis 79 metų Antanas Kirvelevičius neturi muzikinio išsilavinimo, muzikos srityje jis daro unikalius dalykus. Keli Lietuvos rekordai, grojimas daugiau nei dešimčia instrumentų vienu metu, gausi senų ir paties pagamintų muzikos prietaisų kolekcija, dažni koncertai visoje Lietuvoje ir už jos ribų – visa tai meniškos sielos vyriškio gyvenime atsirado per pastaruosius 20 metų. Savo kūrybos ir darbo vaisius, virtusius šalies rekordais, jis pademonstruos laidoje „Amžius – ne riba“.

Iš Dzūkijos kilęs A. Kirvelevičius polinkį į muziką pajuto dar vaikystėje. Tėvai dainuodavo ir grodavo įvairiuose susibūrimuose, taip pat ir keliolikos žmonių šeimos namuose dažnai skambėdavo dainos. Antaną itin domino įvairūs instrumentai – jam sekėsi savarankiškai perprasti jų veikimą ir mokytis groti. Pirmasis instrumentas, kurį įvaldė, buvo armonika. Būdamas 13-os, jis jau grodavo vakaronėse.

Siekti muzikinės karjeros A. Kirvelevičiui jaunystėje nebuvo sąlygų – jis pasirinko praktišką statybininko profesiją. Nors vienu metu buvo užsispyręs pramokti ir muzikinio rašto, žmonos pabartam teko viską mesti ir susitelkti į šeimos gerovę.

„Buvau pradėjęs mokytis natų, bet žmona man kai „užgrojo“: „Aš vaikus auginu, o tu čia groji“, tai liko ir mano natos, ir akordeonai, ir viskas“, – laidoje linksmai sakys gero humoro jausmo nestokojantis multiinstrumentalistas.

Prieš daugiau nei 20 metų, atsiradus daugiau laisvo laiko, A. Kirvelevičius pajuto, kad metas grįžti prie jaunystės pomėgio. Jis pradėjo domėtis įvairiais muzikos instrumentais, juos rinkti. Dabar jo kolekcijoje – apie 100 eksponatų, pusė iš jų armonikos. Vienu iš rečiau naudojamų instrumentų – muzikiniu pjūklu – kolekcininkas pamokys groti ir laidos vedėją Larisą Kalpokaitę.

Per 20 metų Antano namai virto muziejumi – čia galima išvysti ne tik muzikos instrumentų, bet ir laikrodžių, senovinių ginklų kolekcijas.

„Pagaliau pavyko gauti patalpas nuosavam muziejui. Netrukus šiuos eksponatus galės iš arti apžiūrėti visi norintys“, – laidoje džiaugsis A. Kirvelevičius.

Larisa Kalpokaitė ir Antanas Kirvelevičius. / Laidos kūrėjų nuotr.

Jonavietis ne tik rinko senovinius instrumentus, bet ir mokėsi jais groti, o galiausiai ėmė ir pats juos meistrauti. Taip jo kolekciją papildė savadarbiai skrabalai, stiklo arfa (2019 metais įrašyta į Lietuvos rekordų knygą) ir skambalų metalofonas, kurio viena iš detalių pagaminta dar 1863-iaisiais. Antanas negali pasakyti, ar kur nors Lietuvoje arba pasaulyje egzistuoja skambalų metalofono analogas, – jam niekur neteko tokio matyti.

Minėtoji stiklo arfa – ne vienintelis A. Kirvelevičiaus Lietuvos rekordas. Kiek anksčiau, 2018 metais, jis į rekordų knygą buvo įrašytas penkias minutes pagrojęs net devyniais instrumentais. Po metų šį rekordą pagerino. Rekordinį vieno žmogaus orkestrą sudaro šie instrumentai: armonika, lūpinė armonikėlė, du skirtingi būgnai, cimbolai, gitara, lėkštės ant būgno, lėkštė ant stovo, metalofonas, varpelis ir žvangutis. Pranokti šį rezultatą muzikantas žada ir vėl, mat jau yra pabandęs sujungti ir groti net iki penkiolikos instrumentų. Tereikia tai užfiksuoti.

Bendraujant su A. Kirvelevičiumi, matant jį grojant, nesunku pamiršti jo amžių. Atrodo, kad šio vyriškio energija ir gyvenimo džiaugsmas nepavaldūs laikui. Jis ne tik kelia sau vis naujus iššūkius, bet ir su savo suburta liaudiškos muzikos kapela „Lankesa“ iki šiol aktyviai koncertuoja visoje Lietuvoje bei užsienyje. Tai liudija ir daugybė diplomų, nominacijų, šūsnis padėkų už dalyvavimą įvairiuose renginiuose.

Laidos vedėjos L. Kalpokaitės paklaustas, kokia neblėstančios energijos paslaptis, pašnekovas pabrėš ramybę. Jo manymu, visa ko pagrindas – ramūs nervai ir santarvė su artimaisiais.

Laida „Amžius ne riba“ – šį šeštadienį 9 val. ryto per TV3.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių