- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Iš Jungtinių Valstijų rytinės dalies nesitraukia alinantys karščiai
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
-
Žemėje laukiama smarkių geomagnetinių audrų
Žemės link skriejanti didžiausia kosminė audra per pastaruosius penkerius metus gali sutrikdyti elektros tiekimą, palydovinės navigacijos sistemas, palydovų darbą ir lėktuvų skrydžius, nurodo ekspertai.
Magnetinė audra veikiausiai prasidės ketvirtadienį paryčiais ir tęsis penktadienį, galimai sukeldama daug nepatogumų Žemės gyventojams, tačiau suteikdama galimybę dalyje Centrinės Azijos pasigrožėti šiaurės pašvaistės reginiu ketvirtadienio vakarą.
„Kosminiai orai per pastarąją parą tapo labai įdomūs“, - trečiadienį sakė JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) kosminio klimato ekspertas Josephas Kunchesas.
Tuo tarpu JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA ) perspėjo apie „smarkią“ kosminę audrą, kuri gali paveikti tiek Žemę, tiek Marsą, taip pat sutrikdyti kai kurių svarbių palydovų darbą.
Šis sambrūzdis prasidėjo sekmadienio vakarą, kai aktyviame Saulės paviršiaus regione, vadinamame 1429-ąja dėme, buvo užfiksuotas didelis žybsnis, sukėlęs Saulės vėjo gūsį ir plazmos srauto, vadinamo vainikinės mase, pliūpsnį žemės link. Šis didelės energijos dalelių srautas artėja prie mūsų planetos apie 6,4 mln. kilometrų per valandą greičiu.
Dar du Saulės žybsniai ir vainikinės masės išsiveržimai įvyko naktį iš antradienio į trečiadienį, sukeldami smarkia geomagnetinę ir Saulės spinduliuotės audrą, kurios stiprumas vertinamas trimis balais pagal penkiabalę skalę.
NASA nurodė, kad pirmasis iš kovo 6-7 dienomis įvykusių galingų X klasės žybsnių, kurių srautai buvo nukreipti tiesiai į Žemę, yra galingiausias šiais metais ir vienas smarkiausių per vadinamąjį mažiausio Saulės aktyvumo ciklą, prasidėjusį 2007 metais.
Iš tiesų pagal stiprumą jis buvo antras po vieno žybsnio, įvykusio pernai rugpjūtį, o jo išmestas dalelių pliūpsnis turėtų pasiekti Žemę kovo 8 dieną 5 val. 25 min. Grinvičo (7 val. 25 min. Lietuvos) laiku su septynių valandų paklaida.
„Toks vainikinės masės išsiveržimas gali sukelti smarkią geomagnetinę audrą, sukeldamas pašvaistes žemose platumose, galimai sutrikdydamas didelio dažnio radijo ryšį, pasaulinės vietos nustatymo sistemos (GPS) ir elektros tinklų darbą“, - informavo NASA.
Patys Saulės žybsniai buvo sukėlę trupai trukusius didelio dažnio radijo ryšio trikdžius, tačiau dabar jie jau baigėsi, nurodė NOAA.
Ši geomagnetinė audra tikriausiai bus „stipriausia nuo 2006 metų gruodžio“, pažymėjo J.Kunchesas, tačiau pridūrė, kad Žemėje radijo ryšys buvo smarkiau sutrikdytas pernai rugpjūtį.
„Tačiau apskritai, sudėjus visus geomagnetinius ir Saulės spinduliuotės poveikius, prilyginčiau ją įvykusiai ankstesnio Saulės aktyvumo ciklo pabaigoje - tai yra, prieš daugiau nei penkerius metus“, - pridūrė jis.
Suintensyvėjusi spinduliuotė gali paveikti palydovus, elektros tinklus ir netgi Tarptautinėje kosminėje stotyje esančius astronautus, kuriems gali tekti slėptis geriau apsaugotose šios orbitinės laboratorijos vietose, kaip nutikdavo anksčiau.
Geomagnetinės ir Saulės radiacijos audros dažnėja, baigiantis mūsų centrinio šviesulio mažiausio aktyvumo laikotarpiui ir pereinant į aktyvumo maksimumą ateinančiais metais, tačiau nuo šių reiškinių žmonės didžiąja dalimi apsaugo Žemės magnetinis laukas.
„Dabartinis X klasės žybsnių pagausėjimas yra dalis normalaus 11 metų Saulės ciklo, per kurį Saulės aktyvumas didėja iki maksimumo, kuris tikriausiai įvyks 2013 metų pabaigoje“, - sakoma NASA pranešime.
Kosminės audros žmonėms jau ne naujiena: britų astronomas Richardas Carringtonas didelį Saulės žybsnį pirmąkart užfiksavo 1859 metais.
Smarkios geomagnetinės audros buvo stebimos ir pastaraisiais dešimtmečiais. 1972 metais vienas galingas žybsnis sutrikdė tarpmiestinį telefonų ryšį Ilinojaus valstijoje, nurodė NASA.
Panašus žybsnis 1989 metais „sukėlė geomagnetines audras, kurios sutrikdė elektros tiekimą“ ir sugadino elektros tinklus Kanados provincijoje Kvebeke.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...