Kaune padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis išliks ir artimiausiomis paromis. Savivaldybė ragina gyventojus patiems nuvalyti smėlį nuo gatvių.
Smėlis keliauja į plaučius
Ketvirtadienį pateiktais duomenimis, oro užterštumas normas viršijo daugiau nei dvigubai. Pastarąją parą viename kubiniame metre oro ufiksuota 113 mikrogramų kietųjų dalelių. Tuo tarpu norma laikoma 50 mikrogramų.
Viešosios įstaigos "Kauno miesto aplinkos kokybės tyrimai" direktorius Juozas Kameneckas pastebi: "Visos dulkės dabar kyla į viršų, o savivaldybė neturi lėšų dulkėms gatvių kelkraščiuose valyti. Per žiemą ant gatvių buvo paberta ne tik smėlio, bet ir druskos, o dabar visa tai sudžiuvo ir skverbiasi į mūsų plaučius."
Pasak J.Kamenecko, kol medžiai nesužaliuos, dulkės ore ir toliau tvyros. Šiemet užterštumas Kaune normas viršijo jau 23 dienas. Iš viso tokių dienų per metus gali būti 35.
Gal išvis nekvėpuoti?
Kaip savo tinklapyje skelbia miesto savivaldybė, šiuo metu intensyviai vyksta miesto švarinimo darbai, gyventojai noriai tvarko savo aplinką, tačiau prašome ir raginame gyventojus nedeginti senos žolės, lapų ar šakų.
"Kviečiame visus aplinkos tvarkytojus iš gatvių kelkraščių susemti ten esančias smėlio, žemių ir druskų sankaupas. Taip prisidėtume prie kietųjų dalelių taršos mažinimo, nes kietosios dalelės itin kenkia sveikatai", - padirbėti iš peties ragina savivaldybė.
Medikai tvirtina, jog dulkės patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo sistemą. Dalelių prasiskverbimo gylis į kvėpavimo sistemą priklauso nuo jų dydžio.
Didesnės nei 5 mikrometrų diametro dalelės dažniausiai sulaikomas gerklėje arba nosyje. Nuo 0,5 iki 5 mikrometro diametro dalelės nusėda bronchuose, o nedidelė dalis pasiekia plaučių alveoles. Dėl dulkių poveikio gali išsivystyti kvėpavimo takų ligos, sutrikti širdies veikla.
"Patariame gyventojams vengti būti ilgesnį laiką arti intensyvaus eismo gatvių bei sankryžų", - priduria savivaldybė.
Aplinkosaugininkai viliasi, jog penktadienį, keičiantis meteorologinėms sąlygoms, kietųjų dalelių koncentracija pamažu turėtų mažėti iki leistinų normų.
Naujausi komentarai