Tulpių žiedų – į medį Pereiti į pagrindinį turinį

Tulpių žiedų – į medį

Tulpių žiedų – į medį
Tulpių žiedų – į medį

VDU Kau­no bo­ta­ni­kos so­de jau sa­vai­tę žy­di 58 me­tus čia au­gan­tys gels­va­žie­džiai tulp­me­džiai - gan re­ti me­džiai Lie­tu­vo­je.

Tulp­me­dis ir mag­no­li­ja yra vie­ni se­niau­sių žie­di­nių au­ga­lų mū­sų pla­ne­to­je. Į tul­pės žie­dą pa­na­šiais žie­dais tulp­me­dis puoš­da­vo­si ir prieš šim­tą mi­li­jo­nų me­tų. Prieš le­dyn­me­tį tulp­me­džių bū­ta ir Eu­ro­po­je, ta­čiau da­bar jie tarps­ta tik ry­ti­nė­je Šiau­rės Ame­ri­ko­je ir Ry­tų Azi­jo­je, kur ša­lia gels­va­žie­džio tulp­me­džio au­ga ir ki­ni­nis. Sa­vo gim­to­sio­se vie­to­se tulp­me­džiai išau­ga iki 45 met­rų aukš­čio. To­kių me­džių apa­ti­nės ša­kos pra­si­de­da maž­daug 15-25 met­rų aukš­ty­je. Į šiuos įspū­din­gos iš­vaiz­dos me­džius at­krei­pę dė­me­sį pir­mie­ji ko­lo­nis­tai įver­ti­no ir jų nau­dą - tulp­me­džių me­die­ną im­ta nau­do­ti sta­ty­bo­se, po­pie­riaus, fa­ne­ros ir net vais­tų ga­my­bo­je.

Kau­no bo­ta­ni­kos so­do tulp­me­džiai tė­ra maž­daug de­šim­ties met­rų aukš­čio, ta­čiau di­džiau­si au­ga Ve­liuo­nos par­ke (iš šio par­ko tulp­me­džio sėk­lų išau­go Kau­no bo­ta­ni­kos so­de au­gan­tys me­džiai). Iš to­lo tulp­me­dis pa­na­šus į di­de­lį kle­vą. Žie­dus, ku­rie la­bai pa­na­šūs į tul­pės, ga­li­ma pa­ma­ty­ti tik priė­jus ar­čiau me­džio. Kau­nie­čiai vi­są bir­že­lį ga­li gė­rė­tis žy­din­čiu tulp­me­džiu.

Pir­mie­ji Eu­ro­po­je tulp­me­dį pra­dė­jo au­gin­ti ang­lai XVII am­žiu­je. Vie­na­me Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos bo­ta­ni­kos so­de ir da­bar au­ga XVIII a. ant­ro­je pu­sė­je so­din­tas tulp­me­dis. Šie kil­min­gi ir iš­vaiz­dūs me­džiai yra gan re­ti sve­čiai mū­sų par­kuo­se ir so­dy­bo­se. Įsi­gi­jus tulp­me­džio so­di­nu­ką, rei­kia steng­tis kuo ge­riau iš­sau­go­ti jo re­tas ir tra­pias šak­nis. Tulp­me­džiai so­di­na­mi balandžio-gegužės mė­ne­siais į di­de­les duo­bes, nes šio au­ga­lo šak­nų ne­ga­li­ma nei lanks­ty­ti, nei kar­py­ti.

Šiems au­ga­lams tin­ka ge­ra dar­žo že­mė sau­lė­to­je vie­to­je. Juos reik­tų lais­ty­ti per saus­ras ir kas ant­rą ar tre­čią pa­va­sa­rį pa­tręš­ti komp­lek­si­nė­mis trą­šo­mis. Šie me­de­liai vė­liau ne­rei­ka­lau­ja ypa­tin­gos prie­žiū­ros. Tulp­me­džių ne­rei­kia ge­nė­ti, jie at­spa­rūs li­goms ir ken­kė­jams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų