- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusija tikrina prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) prisijungusios įgulos kapsulės „Sojuz“, kurioje praėjusią savaitę įvyko nuotėkis, tinkamumą skrydžiui ir aiškinasi, ar teks siųsti gelbėjimo laivą įstrigusiai įgulai, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
Gruodžio 14 dieną įvyko aušinimo skysčio nuotėkis iš „Sojuz MS-22“ į kosmosą. NASA nufilmuotuose vaizduose buvo matyti iš erdvėlaivio užpakalinės dalies besiveržiančios baltos dalelės, panašios į snaiges.
JAV kosmoso agentūros surengtoje spaudos konferencijoje Sergejus Krikaliovas, vadovaujantis Rusijos agentūros „Roskosmos“ žmonių skrydžių į kosmosą programoms, žurnalistams sakė, kad žala dar vertinama.
Jei atlikus šiluminę analizę, kuria įvertinama, kaip karšta bus kabinoje, paaiškės, kad MS-22 netinkamas skrydžiui su įgula, tuomet kovo viduryje numatytas kitos „Sojuz“ kapsulės paleidimas iš Baikonuro kosmodromo galėtų būti paankstintas ir kapsulė būtų paleista be įgulos, sakė jis.
„Kitą erdvėlaivį „Sojuz“ galvojama išsiųsti vasario pabaigoje“, – pridūrė pokalbyje dalyvavęs NASA TKS programos vadovas Joelis Montalbano (Džoelis Montalbanas).
Tokiu atveju apgadintas erdvėlaivis grįžtų į Žemę be įgulos.
Rugsėjo mėnesį su MS-22 į TKS atskrido Rusijos kosmonautai Dmitrijus Petelinas ir Sergejus Prokopjevas, taip pat NASA astronautas Frankas Rubio (Frankas Rubijas).
Šiuo metu orbitinėje stotyje yra septyni žmonės, tačiau jei MS-22 būtų pripažinta netinkama, tai reikštų, kad TKS turi tik vieną „gelbėjimosi valtį“, galinčią gabenti keturis žmones, jei prireiktų įgulą evakuoti.
Amerikiečiai Joshas Cassada (Džošas Kasada) ir Nicole Mann (Nikol Man), Japonijos astronautas Koichi Wakata (Koičis Vakata) ir Rusijos kosmonautė Ana Kikina erdvėlaiviu „SpaceX Crew Dragon“ atvyko spalį.
Pažeidimo priežastis vis dar neaiški, sakė J. Montalbano. Tačiau neatrodo, kad dėl to kaltas metinis meteorų geminidų lietus, nes nuotėkis įvyko iš kitos erdvėlaivio pusės.
„Tiek Hjustono, tiek Maskvos trajektorijų komandos patvirtino, kad kaltas ne meteorų lietus“, – sakė jis.
Pasak J. Montalbano, dar reikia atlikti daugiau darbų, kad būtų nustatyta, ar tai įvyko dėl natūraliai pasitaikančių mikrometeoroidų – orbitoje esančių žmogaus šiukšlių – ar dėl technikos gedimo.
Išėjimas į atvirą kosmosą stoties saulės baterijoms atnaujinti praėjusios savaitės trečiadienį buvo atidėtas, bet įvyko kitą dieną.
Vakarų sostinės dėl Rusijos karo prieš Ukrainą Maskvai yra paskelbusios virtinę precedento neturinčių sankcijų, kurių neišvengė ir šalies aviacijos bei kosmoso sektorius.
Tačiau, nepaisant tvyrančios įtampos, kosmosas tebėra viena iš paskutinių likusių Maskvos ir Vašingtono bendradarbiavimo sričių.
TKS buvo pradėta eksploatuoti 1998-aisiais, kai po Šaltojo karo metu vykusių kosmoso lenktynių JAV ir Rusija ėmė glaudžiau bendradarbiauti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...
-
„TikTok“ lygties sprendimų ieško ir Rumunija, ir ES8
Rumunijos politinė sistema išgyvena precedento neturintį sukrėtimą. Kai antrojo prezidento rinkimų turo išvakarėse Konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus, kilo poreikis skubiai įsivertinti, kas kelia didesnį pavojų demokr...
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...