Pereiti į pagrindinį turinį

NASA erdvėlaivis per istorinį Žemės gynybos bandymą pakeitė asteroido trajektoriją

2022-10-12 06:38

NASA antradienį paskelbė, kad jai pavyko pakeisti vieno asteroido trajektoriją, ir pavadino tai žmonijos sugebėjimų apsisaugoti nuo atskriejančių kosminių kūnų istoriniu bandymu.

NASA erdvėlaivis per istorinį Žemės gynybos bandymą pakeitė asteroido trajektoriją
NASA erdvėlaivis per istorinį Žemės gynybos bandymą pakeitė asteroido trajektoriją / Scanpix nuotr.

JAV kosmoso agentūra tikisi, kad šis eksperimentas vieną dieną padės išgelbėti žmoniją nuo dangaus kūno, galinčio sunaikinti gyvybę mūsų planetoje.

„Dvigubo asteroido nukreipimo bandymo“ (Double Asteroid Redirection Test, DART) erdvėlaivis rugsėjo 26 dieną rėžėsi į kosmoso luistą Dimorfą (Dimorphos, gr. „Dviformis“) ir nustūmė jį į mažesnę orbitą aplink savo „didįjį brolį“ Didimą (Didymos, gr. „Dvynys“), sakė NASA vadovas Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas).

Be to, Dimorfas – 160 metrų skersmens asteroidas, savo dydžiu prilygstantis Egipto piramidei, – dabar aplink 800 metrų skersmens Didimą skrieja greičiau.

„DART 11 valandų ir 55 minučių orbitą sutrumpino iki 11 valandų ir 23 minučių“, – sakė B. Nelsonas.

Laiko, per kurį Dimorfas apskrieja Didimą, sutrumpinimas 32 minutėmis pranoko NASA lūkesčius – planuota, kad šis laikas sutrumpės 10 minučių.

„Parodėme pasauliui, kad NASA rimtai [veikia] kaip šios planetos gynėja“, – pridūrė B. Nelsonas.

Pasak mokslininkų, minima asteroidų „pora“, apskriejanti Saulę per 2,1 metų, nekelia jokios grėsmės mūsų planetai, tačiau idealiai tiko planetinės gynybos „kinetinio poveikio“ metodui išbandyti. NASA nuomone, eksperimentą svarbu atlikti prieš atrandant tikrą poreikį.

Šios koncepcijos išbandymas leido realybe paversti idėją, kuri anksčiau buvo vaizduojama tik mokslinėje fantastikoje – ypač tokiuose filmuose, kaip „Armagedonas“ (Armageddon) ir „Nežiūrėk aukštyn“ (Don't Look Up).

Tuo metu astronomai džiaugėsi įspūdingais atvaizdais, rodančiais, kad po susidūrimo išmesta medžiaga pasklido rūkstančius kilometrų. Šiuos atvaizdus padarė Žemėje ir orbitoje esantys teleskopai, taip pat mažytis palydovas, keliavęs drauge su DART.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų