- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gimė pirmasis pasaulyje kūdikis, pradėtas naudojant prieštaringai vertinamą naują dirbtinio apvaisinimo technologiją, kurią taikydami JAV mokslininkai embrionui panaudojo trijų žmonių DNR.
Berniukas gimė prieš penkis mėnesius Meksikoje, tėvams jordaniečiams; jis yra sveikas ir gerai jaučiasi, antradienį rašė žurnalas „New Scientist“.
Berniuko motina turi nervų sistemą pažeidžiančio Leigh (Li) sindromo genus ir perdavė juos dviem ankstesniems savo vaikams, kurie abu nuo tos ligos mirė. Ji taip pat yra patyrusi keturis persileidimus.
Moteris, kurios vardo „New Scientist“ nepaskelbė, ir jos vyras paprašė Niujorke įsikūrusios vaisingumo klinikos „New Hope Fertility Center“gydytojo Johno Zhango (Džono Džango) pagalbos susilaukiant vaiko, kuris būtų genetiškai jiems giminingas, bet nepaveldėtų ligos.
JAV nėra pritarusios jokiems trijų tėvų metodams nevaisingumo gydymo tikslais, tad J. Zhangas nuvyko į Meksiką, kur, pasak jo, „nėra jokių taisyklių“.
Vienas Jungtinėje Karalystėje patvirtintas metodas – probranduolio perkėlimas – buvo atmestas, nes pora nesutiko su tam reikalingu dviejų embrionų sunaikinimu, rašoma straipsnyje.
Minėtos ligos genai slypi mitochondrijų DNR, paveldimoje tik iš motinos, todėl J. Zhangas panaudojo jos kiaušinėlio branduolio DNR ir donorės kiaušinėlį, iš kurio buvo pašalintas branduolys, bet likusios mitochondrijos – ląstelės jėgainės. Ši technologija vadinama verpstės ir chromosomų komplekso perkėlimu.
„Jis paėmė branduolį iš vienos motinos kiaušinėlio ir įterpė jį į donorės kiaušinėlį, kurio branduolys buvo pašalintas, – rašoma straipsnyje. – Gautas kiaušinėlis – su motinos branduolio DNR ir donorės mitochondrijų DNR – tada buvo apvaisintas tėvo spermatozoidu.“
Rezultatų pristatymas – kitą mėnesį
J. Zhangas ir jo komanda savo metodą turi kitą mėnesį pristatyti per Amerikos reprodukcinės medicinos draugijos susitikimą Solt Leik Sityje Jutoje.
Šios studijos santrauka buvo paskelbtas žurnale „Fertility and Sterility“, bet ekspertai sakė, kad kol kas dar daug kas lieka neaišku.
„Kadangi ši technologija yra prieštaringai vertinama ir pirma pasaulyje, manau, kad tyrėjams reikėjo pirma pateikti rankraštį visapusiškam kolegų patikrinimui, o ne taip skelbti šiuos rezultatus“, – sakė Justinas St Johnas (Džastinas Sen Džonas), Monasho (Monašo) universiteto profesorius ir Genetinių ligų centro direktorius.
10-ajame dešimtmetyje buvo pradėti bandymai sukurti embrioną įterpiant į motinos kiaušinėlį donorės mitochondrijų DNR ir apvaisinimui panaudojant motinos partnerio spermatozoidą.
„Kai kuriems kūdikiams vėliau išsivystė genetinės ligos ir ta technologija buvo uždrausta, – sakoma „New Scientist“ straipsnyje. – Problema galėjo kilti dėl to, kad tie kūdikiai turėjo mitochondrijų iš dviejų šaltinių.“
Kitas ekspertas, Davidas Clancy (Deividas Klansis) iš Lankasterio universiteto, priminė, jog eksperimentai su beždžionėmis parodė, kad motinos mitochondrijų DNR gali smarkiai padaugėti. Taigi, susidaro sąlygos ligai vėl pasireikšti, o panašus mechanizmas tikriausiai būdingas ir žmonėms.
J. Zhangas ir jo komanda sakė, jog berniuko mitochondrijos buvo patikrintos ir jog buvo nustatyta, kad kol kas „mažiau nei 1 proc. turi minimą mutaciją“, rašoma straipsnyje.
„Tikimės, kad to per mažai bet kokioms problemoms sukelti; bendrai yra manoma, kad problemos prasideda, kai būna paveikta maždaug 18 proc. mitochondrijų“, – sakė tyrimo autoriai.
Be to, naujagimis yra berniukas, todėl jokios paveldėtos mitochondrijų DNR palikuoniams perduoti negalės. „Turime likti budrūs dėl šios technologijos, kol bus sukaupta naujos informacijos ir (atlikta) tyrimų, bet, tikėkimės, kad šis vaikas augs ir nugyvens ilgą, sveiką gyvenimą“, – sakė D. Clancy.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...
-
„TikTok“ lygties sprendimų ieško ir Rumunija, ir ES8
Rumunijos politinė sistema išgyvena precedento neturintį sukrėtimą. Kai antrojo prezidento rinkimų turo išvakarėse Konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus, kilo poreikis skubiai įsivertinti, kas kelia didesnį pavojų demokr...
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...