- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos kosmoso technologijų mokslininkams rūpesčių kėlęs mėnuleigis „Nefritinis triušis“, nuleistas ant Mėnulio paviršiaus, atlaikė šaltą, 14 Žemės parų trukusią mūsų palydovo naktį ir atsirado vilčių, kad jį bus galima pataisyti, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
Mėnuleigio gedimas praėjusį mėnesį buvo smūgis kariškių vadovaujamai Pekino kosmoso programai, kuri apima planus iki 2020 metų pastatyti nuolatinę orbitinę stotį ir kada nors nusiųsti į Mėnulį žmogų.
„Mėnuleigis turi galimybių būti išgelbėtas, nes vis dar yra gyvas“, - oficialiajai naujienų agentūrai „Xinhua“ sakė Kinijos mėnuleigio programos atstovas Pei Zhaoyu (Pei Džaoju).
Ankstesniame pusiau oficialios naujienų agentūros „China News Service“ pranešime buvo sakoma, kad pirmadienį mėnuleigio „visų funkcijų nepavyko atgaivinti“.
„Nefritinis triušis“ - kiniškai „Yutu“ - yra pavadintas pagal kinų mitologijos Mėnulio deivės Čangės (Chang'e) augintinį Jutu.
Sausio 25-ąją prasidėjus Mėnulio nakčiai, mėnuleigis patyrė „mechaninius valdymo sutrikimus“ ir nuo to laiko nebegalėjo veikti. Tai sukėlė didelę Kinijos interneto vartotojų apgailestavimo bangą.
Tačiau Pei Zhaoyu sakė: „Yutu“ atgijo!“.
Mokslininkai nerimavo, kad mėnuleigis – kaip manyta, sugedęs - gali neatlaikyti itin žemos Mėnulio nakties temperatūros, tačiau dabar jis normaliai priima signalus, agentūrai „Xinhua“ sakė Pei Zhaoyu.
Vis dėlto ekspertai dar aiškinasi, kokios priežastys sukėlė tuos „mechaninius valdymo sutrikimus“, nurodė agentūra, bet daugiau detalių nepateikė.
Australijoje gyvenantis nepriklausomas kosmoso tyrimų ekspertas Morrisas Jonesas (Morisas Džounsas) AFP sakė, kad problema kilo nesusiskleidus mėnuleigio saulės baterijai.
„Tai sudarė sąlygas šaltą Mėnulio naktį šilumai išeiti iš mėnuleigio. Šaltis tikriausiai visam laikui pakenkė kai kurioms mėnuleigio dalims, bet atrodo, kad kai kurios dalys vis dar dirba“, - sakė jis.
„Nefritinis triušis“ į Mėnulį buvo nuleistas gruodžio 15 dieną. Tokia misija įgyvendinta pirmą kartą po Sovietų Sąjungos sėkmingos mėnuleigio programos prieš beveik keturis dešimtmečius.
Sėkmingas mėnuleigio nuleidimas Mėnulio deivės vardu pavadintu moduliu „Chang'e 3“ kinams tapo proga reikšti nacionalinį pasididžiavimą – jis pademonstravo didėjančias jų šalies galimybes vykdyti sudėtingas operacijas kosmose.
Pekinas šalyje ir užsienyje liaupsino šią misiją, per kurią planavo atlikti geologinius tyrimus ir ieškoti gamtinių išteklių.
Kinija plėtoja ambicingą kosminę programą, susijusią su šalies kariniais, komerciniais ir moksliniais interesais. Tačiau Pekinui dar reikia pasivyti toliau šioje srityje pažengusias galiūnes – Jungtines Valstijas ir Rusiją.
„Chang'e 3“ ir jo gabenamas „Nefritinis triušis“ tapo pirmaisiais kosminiais aparatais, „minkštai“ nutupdytais Mėnulyje nuo 1976 metų. Anksčiau tai buvo pavykę padaryti tik Jungtinėms Valstijoms ir Sovietų Sąjungai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mokslininkai planuoja atkurti prieš 85-erius metus išnykusią Tasmanijos tigro rūšį
Australijos mokslininkai renka ir vertina Tasmanijos tigro genomą, tikėdamiesi panaudoti DNR redagavimo technologiją, sukurtą „Collosal Biosciences“, kurios pagalba surinktus duomenis paverstų gyva rūšimi. Mokslininkų komanda teigia, ...
-
Apklausa: nešiojamą kompiuterį naudoja kas antras Lietuvos gyventojas
Nešiojamas kompiuteris yra populiariausias pasirinkimas, kalbant apie svarbiausius technologinius įrenginius, rodo „Huawei“ užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Pusė (51 proc.) apklausos respondentų teigė, kad d...
-
Mokslininkų akiratyje – nepaprastai retas įvykis: itin galingas žaibas pasiekė kosmoso ribas1
2018 metų gegužę mokslininkai užfiksavo „gigantišką reaktyvinį“ žaibą perkūnijos metu, skriejantį virš Oklahomos. Šis žaibas buvo toks galingas, kad nešė 100 kartų daugiau energijos nei vidutinis perk...
-
Dešimtys tūkstančių vartotojų pranešė apie „Google“ paslaugų sutrikimus
Dešimtys tūkstančių vartotojų pranešė antradienio naktį negalėję pasiekti įvairių „Google“ paslaugų, pranešė interneto ryšio sutrikimus stebintis tinklalapis „Downdetector“. ...
-
Ne visi virusai pavojingi: ko mus gali išmokyti mielės?
Virusai yra daugelio šiuolaikinių ligų sukėlėjai, o modernus gyvenimo būdas sudaro sąlygas itin greitam virusinių infekcijų plitimui. Dauguma virusų turi patogeninį ryšį su savo šeimininkais – jie sukelia ligas nuo lengvo ...
-
Danijoje įkurta politinė partija, kurios visą programą sukūrė dirbtinis intelektas1
Nauja Danijos politinė partija, kurios visą programą sukūrė dirbtinis intelektas, tikisi dalyvauti kituose visuotiniuose rinkimuose, kurie vyks 2023 metų birželio mėnesį. ...
-
Australijos ūkininkas savo ganykloje rado „SpaceX“ raketos nuolaužą
Vienas Australijos ūkininkas savo avių ganykloje rado į žemę įsmigusią didelę apdegusią nuolaužą, kuri, kaip ketvirtadienį patvirtino tarnybos, yra JAV kosmoso technologijų bendrovės „SpaceX“ vienos iš raketų dalis. ...
-
Kinijos raketa nešėja nekontroliuojamai sugrįžo į Žemę6
Kinijos raketai nešėjai šeštadienį nekontroliuojamai sugrįžus į Žemę, JAV pareigūnai papriekaištavo Pekinui, kad šis nepasidalijo informacija apie potencialiai pavojingo objekto nusileidimą. ...
-
Niujorko aukcione už 6,1 mln. dolerių parduoti stambaus plėšraus dinozauro griaučiai1
Plėšraus kreidos periodo dinozauro gorgozauro (Gorgosaurus) griaučiai ketvirtadienį buvo pirmąkart parduoti Niujorko aukcione už 6,1 mln. dolerių (5,98 mln. eurų) sumą, pranešė aukcionų namai „Sotheby's“. ...
-
„Roskosmos“ vadovas: Rusijos pasitraukimo iš TKS programos data dar nenustatyta
Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovas Jurijus Borisovas penktadienį sakė, kad Maskva dar nėra nustačiusi savo pasitraukimo iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) programos datos, ir pažymėjo, kad tai bus padaryta tik i&scaro...