Ką daryti su elektronika, kai žaibuoja? Pereiti į pagrindinį turinį

Ką daryti su elektronika, kai žaibuoja?

2025-07-23 11:03

Ar žinote, kaip pasirūpinti telefonu ir kitais išmaniaisiais įrenginiais, kai žaibuoja? Specialistai sako, kad išgirdus perkūniją visiškai atsiriboti nuo įrenginių nebūtina – tik svarbu žinoti kelias taisykles.

Ką daryti su elektronika, kai žaibuoja?
Ką daryti su elektronika, kai žaibuoja? / J. Kalinsko / BNS nuotr.

Ar telefonai tikrai traukia žaibus, ir kokius įrenginius audros metu privaloma ištraukti iš rozečių, pasakojo „Bitės“ technologijų vadovas Mindaugas Rauba.

– Apie žaibus ir telefonus. Anksčiau vyravo mitas, kad vos tik pradėjus žaibuoti, prasidėjus perkūnijai, reikia iš karto slėpti visus išmaniuosius įrenginius, netgi buvo girdima rekomendacija įjungti skrydžio režimą. Dabar tokių patarimų girdime kur kas mažiau. Kodėl?

– Tai buvo daugiau mitas, nes išmanusis įrenginys arba mobilusis telefonas yra gana mažas daiktas. Ne visas jis metalinis, o siunčiami signalai – labai silpni, palyginus su tuo, kas yra žaibas. Tad manyti, kad laikant įjungtą telefoną rankoje, prisijungusį prie ryšio operatoriaus, jis pritrauks žaibą – yra visiškas mitas.

Tačiau reikia nepamiršti, kad žaibas dažnai trenkia į elektros laidus. Jei tuo metu telefoną kraunate ir laikote rankoje – tai jau visai kita istorija. Tokiu atveju telefoną būtina atjungti nuo kroviklio. Tas pats galioja ir visai kitai įrangai: televizoriams, planšetiniams kompiuteriams, stacionariems ir nešiojamiems kompiuteriams. Linkiu laikytis priešgaisrinės saugos reikalavimų ir elgtis taip, kaip juose nurodyta.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

– Kiek įtakos turi aplinka ir aplinkybės, kuriose naudojamės išmaniaisiais įrenginiais? Jei esame po medžiais, prie metalinių paviršių – ar tai pavojinga? Ar tai tik mitas?

– Nuo telefono tai tikrai nepriklauso – ar tai „iPhone 13“, ar „16“, ar didesnis, ar mažesnis. Bet labai priklauso nuo to, kur esate. Jei slepiatės po pavieniu medžiu, ryšio bokštu ar metaline konstrukcija – tai pavojinga. Kaip žinome iš valstybės rekomendacijų, perkūnijos metu reikia vengti tokių vietų, kur yra pavieniai aukšti objektai. Geriausia – likti namuose.

Dažniausiai įrenginys sugenda, bet yra ir šiokia tokia gaisro tikimybė.

– Jau minėjote, kad iš elektros rozečių reikia ištraukti telefonus ir kitus įrenginius. Ar yra tokių, kuriuos galima palikti?

– Yra rizika, nes ne visi elektros tinklai apsaugoti nuo didelės iškrovos, ir tai gali sugadinti praktiškai bet kokį įrenginį. Dažniausiai įrenginys sugenda, bet yra ir šiokia tokia gaisro tikimybė.

– Jei žiūrime filmą ir prasideda perkūnija, pradeda strigti ryšys – ar tai ženklas, kad reikia išjungti televizorių? Ar galime toliau mėgautis vakaru?

– Saugiausia būtų išjungti televizorių iš elektros lizdo. Bet, atvirai pasakius, ypač miestuose, žmonės to dažnai nedaro. Jei perkūnija vos girdisi už 10 kilometrų, ryšio sutrikimai gali būti dėl to, kad ryšio bokšte sutriko elektra ir bokštas veikia avariniu režimu.

– Ką svarbu žinoti, kad per audras ir perkūnijas būtų saugūs ir mes, ir mūsų įrenginiai?

Vengti atvirų vietovių su šalia esančiais aukštais objektais. Jokiu būdu nesislėpti po ryšio bokštu – nors jis aptvertas ir sunku prieiti, vis tiek rizikinga. Ir svarbiausia – nepamiršti ištraukti įrenginių iš elektros lizdų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
zaibas

uzmuse apie 1000 žmoniu pataikes i boksta ,kurio rusyje buvo parakas,bokstas islekevi ora ir griuvantys akmenys uzmuse žmones .
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų