- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dirbtinis intelektas (DI) veikiausiai „didina nelygybę“ visuomenėje, o jo naudojimui turėtų būti taikomi griežti reguliavimai ir apribojimai, ypač kalbant apie tokias jautrias technologijas kaip veidų atpažinimas, rašoma ketvirtadienį paskelbtoje JAV tyrėjų ataskaitoje.
Niujorko universiteto institutas „AI Now“ tiriantis dirbtinio intelekto naudojimo socialinius padarinius, priėjo išvadą, kad plačiai diegiant šias technologijas aiškėja neigiamas jų poveikis.
93 puslapių ataskaitoje nagrinėjami susirūpinimą keliantys klausimai: „nuo darbuotojų valdymo pasitelkiant DI iki išmokų ir socialinių paslaugų nustatymo per algoritmus, imigrantų ir nepakankamai atstovaujamų bendruomenių stebėjimo ir sekimo“, rašo tyrėjai.
„Aiškėja, kad įvairiose srityse ir aplinkose DI didina nelygybę, perduodamas informaciją ir kontrolę tiems, kas jau turi valdžią, ir dar labiau silpnina tuos, kurie jos neturi“, – sakoma dokumente.
Tyrėjų teigimu, tokiose srityse kaip sveikatos apsauga, švietimas, užimtumas ir teisėsauga DI sistemos diegiamos „nesant tinkamų apsaugos priemonių ar atskaitomybės mechanizmų“.
Ataskaitos autoriai ragina vyriausybes ir įmones nebenaudoti veidų atpažinimo technologijų „jautriose socialinėse ir politinėse situacijose“, kol bus geriau suprantama esama rizika. Pasak jų, „afekto atpažinimas“ – kitaip tariant, emocijų įvertinimas pasitelkiant kompiuterines technologijas – apskritai turėtų būti uždraustas, nes šios technologijos veiksmingumas labai abejotinas.
Emocijų atpažinimui „neturėtų būti leista atlikti svarbaus vaidmens priimant sprendimus dėl žmogaus gyvenimo, pavyzdžiui, jam dalyvaujant darbo pokalbyje ar įsidarbinant, nustatant draudimo kainą, paciento skausmo lygį ar įvertinant mokinio pažangumą mokykloje“, rašoma ataskaitoje.
Be to, tyrėjai ragina suteikti IT sektoriaus darbuotojams „teisę žinoti, ką jie kuria, ir priešintis neetiškam arba žalingam jų darbo panaudojimui“.
„AI Now“ ataskaitoje nurodoma, kad medicinos organizacijos, naudojančios pažangiausias technologijas, turi įgyvendinti duomenų apsaugos politiką ir suteikti žmonėms galimybę pasitraukti iš tyrimų ar gydymo procedūrų, kuriuose naudojama jų informacija apie jų sveikatos būklę.
Žvelgiant plačiau, tyrėjai ragina DI pramonę imtis „struktūrinių pokyčių“, kad būtų užtikrinta, jog algoritmai neįtvirtins rasizmo, išankstinio nusistatymo ar socialinės įvairovės stygiaus.
„DI pramonė yra akivaizdžiai homogeniška, visų pirma atsižvelgiant į jos požiūrį į moteris, nebaltuosius žmones, lytines mažumas ir kitas nepakankamai atstovaujamas grupes“, – teigiama ataskaitoje.
Joje priduriama, kad nors dedamos pastangos reguliuoti DI sistemas, šias pastangas pakerta faktas, kad pačios pačios „vyriausybės diegia DI sistemas stebėjimui ir kontrolei“.
„Nepaisant intensyvėjančio visuomenės susirūpinimo ir reguliavimo veiksmų, veido atpažinimo ir kitų rizikingų DI technologijų diegimas beveik nesulėtėjo“, – rašo tyrėjai.
„Vadinamieji „išmaniųjų miestų“ projektai visame pasaulyje sutelkia įtaką piliečių gyvenimui pelno siekiančių technologijų įmonių rankose, leisdami joms valdyti svarbiausius išteklius ir informaciją“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sutriko „Facebook Messenger“ veikla: žinučių nepavyksta nei išsiųsti, nei gauti
Ketvirtadienio pavakarę sutriko programėlės „Facebook Messenger“ veikla: vartotojai negali nei išsiųsti žinučių, nei jų gauti. ...
-
„Pfizer“ studijuoja vakcinos nuo COVID-19 trečios dozės poveikį1
JAV farmacijos kompanija „Pfizer“ ketvirtadienį paskelbė pradėjusi studijuoti vakcinos nuo COVID-19 trečios dozės poveikį pagal savo strategiją prieš mutavusias koronaviruso atmainas. ...
-
Plataus masto tyrimas patvirtina didelį „BioNTech-Pfizer“ vakcinos efektyvumą
Izraelyje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1,2 mln. žmonių, patvirtino, kad „Pfizer“ vakcinos nuo COVID-19 veiksmingumas yra 94 proc. ir kad masinio imunizavimo kampanijos yra galingas ginklas prieš pandemiją. ...
-
K. Liukaitytės sesuo Simona tyrinėja kosmosą: prisidėjo ir kuriant marsaeigį „Perseverance“
Mažai kas žino, kad LNK laidos „Labas vakaras, Lietuva“ vedėja Karolina Liukaitytė turi dvynę seserį Simoną, fizikos mokslų daktarę. ...
-
TKS įgula aptiko antrą numanomą korpuso įtrūkimą2
Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgula aptiko numanomą antrą korpuso įtrūkimą, per kurį nuteka oras, trečiadienį buvo pranešta per NASA tiesiogiai transliuotus kosmonautų pokalbius su Centriniu skrydžių valdymo centru Rusijoje. ...
-
NASA paskelbė pirmąjį garso įrašą iš Marso ir „Perseverence“ nusileidimo vaizdo įrašą2
JAV kosmoso agentūra NASA pirmadienį paskelbė pirmąjį garso įrašą iš Marso – Raudonosios planetos vėjo gūsių gaudesį, užfiksuotą praeitą savaitę ten nusileidusio marsaeigio „Perseverance“. ...
-
Atkreipkite dėmesį: paskelbė dvidešimt populiariausių slaptažodžių Lietuvoje
„NordPass“ atlikto tyrimo duomenimis, lietuviai renkasi ypač lengvus slaptažodžius. Populiariausias slaptažodis Lietuvoje „123456“, antroje vietoje – „123456789“, trečioje – „123123“. ...
-
NASA Marso tyrimų zondas atsiuntė naujų įspūdingų nuotraukų6
NASA penktadienį paskelbė įspūdingų naujų nuotraukų, atsiųstų marsaeigio „Perseverance“, įskaitant vieną, kurioje aparatas matomas atsargiai lynais nuleidžiamas ant Marso paviršiaus. ...
-
Kosmose ketinama iškelti lietuvišką trispalvę11
Lietuvos etnokosmologijos muziejaus iniciatyva ketinama į Tarptautinę kosminę stotį nugabenti lietuvišką trispalvę. ...
-
Lietuvos vėliava keliauja į kosmosą3
Lietuvos etnokosmologijos muziejus, siekdamas pažymėti vos prieš kelias dienas minėtą Valstybės atkūrimo dieną bei artėjančią Nepriklausomybės atkūrimo dieną, lietuvių proveržį ir pasiekimus kosmoso srityje, nutarė į Tarptautinę kosmi...