- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Mokslininkai rado mikroplastiko dalelių ant Everesto šlaitų netoli aukščiausio pasaulyje kalno viršūnės, rodo penktadienį paskelbta studija.
Tyrėjų nuomone, šios taršos šaltinis veikiausiai yra įranga, naudojama kasmet į šią viršukalnę kopiančių šimtų alpinistų.
Daugelio pramintas kelias į 8 848 metrų aukščio viršūnę jau seniai nusėtas ryškiaspalvių palapinių skutais, panaudotais kopimo reikmenimis, tuščiais dujų ir deguonies kanistrais ir netgi sušalusiomis išmatomis. Dėl šios priežasties Everestas buvo pramintas „aukščiausiu pasaulyje sąvartynu“.
Per pirmąjį Everesto užterštumo mikroplastiku tyrimą mokslininkų grupė, dalyvavusi 2019 metų žurnalo „National Geographic“ ir prabangių laikrodžių gamintojos „Rolex“ paremtoje ekspedicijoje „Perpetual Planet“, surinko mėginių, rodančių, kad mikroplastiko dalelių esama net 8 440 metrų aukštyje virš jūros lygio, bet jų koncentracija buvo didesnė ties Everesto bazine stovykla.
Išvados, atskleidžiančios potencialų taršos plastiku pavojų Everestui, penktadienį buvo paskelbtos ekologinės tematikos žurnale „One Earth“.
„Mėginiai parodė reikšmingus poliesterio, akrilo, nailono ir polipropileno pluoštų dalelių kiekius“, – savo pranešime nurodė studijos autorė Imogen Napper (Imodžen Naper), „National Geographic“ tyrėja, dirbanti Plimuto universitete Didžiojoje Britanijoje.
„Iš tikrųjų nustebau radusi mikroplastiko kiekviename savo išanalizuotame sniego mėginyje. Everesto kalnas yra regione, kurį visuomet laikiau atokiu ir nepalytėtu. Žinia, kad teršiame netoli aukščiausio kalno viršūnės, iš tikrųjų atveria akis“, – pridūrė ji.
Aplinkos rykštė
Everestą lankantys turistai ir alpinistai dažniausiai vilki ekspedicijoms atšiauriomis sąlygomis pritaikytus drabužius iš sintetinių audinių. Šios medžiagos taip pat naudojamos palapinėms, kopimo virvėms ir kitai įrangai.
„Turime didelių įtarimų, kad tokio pobūdžio daiktai yra pagrindinis taršos šaltinis, o ne tokie daiktai kaip maisto ar gėrimų konteineriai“, – sakė I. Napper, kalbėdama apie didelį šiukšlių susikaupimą per kelis komercinio alpinizmo dešimtmečius.
Mėginiai parodė reikšmingus poliesterio, akrilo, nailono ir polipropileno pluoštų dalelių kiekius.
Pernai 14 narių komanda šešias savaites rinko šiukšles aplink Everesto bazinę stovyklą ir 4-ąją stovyklą, esančią beveik 8 km aukštyje.
Jie rado keturių žuvusių alpinistų palaikus, taip pat surinko daugiau kaip 10 tonų plastikinių butelių, skardinių ir kopimo įrangos.
Naujoji studija taip pat rodo, kad mikroskopinių plastiko dalelių ant Everesto iš kitų vietų taip pat galėjo užnešti smarkūs Himalajų vėjai.
Tyrėjai mikroplastiko aptiko ir upokšniuose garsiosios Himalajų viršukalnės papėdėje, bet ten teršalų koncentracija buvo mažesnė negu sniege.
Praeitais metais mokslininkai pranešė, kad mikroplastiko dalelių kiekvieną dieną nusėsdavo kiekviename jų tirtame kvadratiniame metre dideliame aukštyje esančiame negyvenamame Pirėnų kalnų regione tarp Prancūzijos ir Ispanijos.
Plastiko šiukšlės ir joms yrant susidarančios mažytės dalelės pastaraisiais metais tapo didele aplinkos rykšte.
Manoma, kad kiekvienais metais į pasaulio vandenynus patenka iki 12 mln. tonų plastiko, o dar milijonai tonų susikaupia vidaus vandenyse ir sąvartynuose.
Mokslininkai dar tik pradeda aiškintis, kaip mikroplastiko tarša veikia laukinę gyvūniją, taip pat jos potencialų poveikį žmonių sveikatai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Mokslininkai sukūrė COVID-19 testavimo metodą, sutrumpinantį tyrimų laiką perpus
Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai sukūrė COVID-19 testavimo metodą, sutrumpinantį tyrimų laiką perpus, ketvirtadienį pranešė universitetas. ...
-
Kosminėje stotyje – naujos problemos: sugedo oro kondicionierius
Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) kilo naujų techninių problemų. Rusų modulyje „Zvezda“ sugedo oro kondicionierius, trečiadienį sakė kosmonautas Sergejus Ryžkovas JAV kosmoso agentūros NASA surengtoje transliacijoje į Žemę. Rusijo...
-
Mirė koronavirusu sirgęs profesorius P. Baltrėnas5
Sausio 14 d., eidamas 81-uosius metus, mirė profesorius, habilituotas daktaras Pranas Baltrėnas. ...
-
Wikipedia švenčia jubiliejų2
Laisvoji interneto enciklopedija „Wikipedia“ penktadienį švenčia 20 metų sukaktį ir ketina per ateinančius 20 metų dar labiau išplėsti nemokamą prieigą prie informacijos. ...
-
„Samsung“ pristatė tris naujus išmaniuosius telefonus: kuo jie skiriasi?3
„Galaxy Unpacked 2021“ įvyko ir „Samsung“ pristatė pirmuosius svarbiausius metų flagmanus, kurie pasak Varlė.lt mobiliųjų įrenginių specialistų, be abejonės formuos viso segmento kryptį šiais metais. ...
-
Astrologija ir horoskopai: ką apie tai galvoja mokslininkai?
Naujienos apie horoskopus ypač populiarios Naujųjų metų laikotarpį. Jos – vienos skaitomiausių naujienų portaluose. Valstybinė mokesčių inspekcija net leidžia išsiimti verslo liudijimą astrologijos veiklai vykdyti. Nors tai – pse...
-
Vokietijos policija uždarė „didžiausią pasaulyje“ tamsiojo interneto prekyvietę1
Vokietijos policija panaikino „didžiausią pasaulyje“ tamsiojo interneto (angl. darknet) prekyvietę, kuria pasinaudojęs įtariamasis australas pardavinėjo narkotikus, pavogtus kredito kortelių duomenis ir kenkėjišką programinę įrang...
-
Kaip nufotografuoti snaigę telefonu? Štai ką turite žinoti1
Nacionalinio masto žiemos šventė – gausiai po kelerių metų pertraukos iškritęs sniegas – žmones išvijo į lauką. Kas būriavosi, kad paslidinėtų, kas susižeidė nugriuvęs, o kas dantimis kaleno užsipurtęs kūgį sn...
-
ES komisaras:nereguliuojamos technologijų įmonės gali kelti grėsmę demokratijai3
Aukšto rango ES technologijų politikos pareigūnas pirmadienį teigė, kad Donaldo Trumpo rėmėjų išpuolis JAV Kongrese technologijų istoriją pakeis, tarsi tai būtų socialinių tinklų „rugsėjo 11-oji“. ...
-
Naujametė jūreivių poezija laivo žurnale
Laivo žurnalo turinys yra griežtai reglamentuotas, tačiau JAV kariniame jūrų laivyne jau seniai laikomasi tradicijos, kad pirmasis įrašas Naujųjų metų naktį turi būti rimuotas kaip eilėraštis. ...