Astronomai: „SpaceX“ kosminė šiukšlė kovą atsitrenks į Mėnulį

Prieš septynerius metus paleistos ir pasibaigus misijai kosmose likusios JAV bendrovės „SpaceX“ raketos dalis kovą atsitrenks į Mėnulį, prognozuoja ekspertai.

Raketa buvo panaudota 2015 metais iškeliant į orbitą NASA palydovą „Deep Space Climate Observatory“.

Nuo to laiko antroji raketos pakopa, arba greitintuvas, plūduriuoja vadinamojoje chaotiškoje orbitoje, trečiadienį naujienų agentūrai AFP sakė astronomas Billas Gray (Bilas Grėjus).

Būtent B. Gray apskaičiavo naują šios kosminės šiukšlės susidūrimo su Mėnuliu kursą.

Anot mokslininko, sausį pasikeitė greitintuvo orbita, jam praskriejus visai netoli Žemės palydovo.

B. Gray yra sukūręs „Project Pluto“ – kompiuterinę programą, leidžiančią apskaičiuoti asteroidų bei kitų kosminių objektų trajektorijas ir naudojamą NASA finansuojamose kosmoso stebėjimo programose.

Praėjus savaitei po to, kai raketos pakopa pralėkė šalia Mėnulio, B. Gray vėl ją aptiko ir priėjo prie išvados, kad kovo 4-ąją ji atsitrenks į tamsiąją dangaus kūno pusę.

Mokslininkas paprašė astronomų mėgėjų bendruomenę drauge stebėti raketos greitintuvą – jis yra ryškus ir lengvai aptinkamas. Vėliau B. Gray išvada pasitvirtino.

Tikslus susidūrimo laikas ir vieta gali šiek tiek skirtis nuo prognozės, tačiau plačiai sutariama, kad tą dieną objektas įsirėš į Mėnulį.

„Tokias šiukšles stebiu jau apie 15 metų. Tai bus pirmasis mūsų netyčinis susidūrimas Mėnulyje“, – AFP sakė B. Gray.

Šio keturias tonas sveriančio objekto susidūrimo su Mėnuliu iš Žemės realiu laiku nebus galima pamatyti.

Tačiau po jo turėtų likti krateris, kurį mokslininkai galės stebėti – pavyzdžiui, pasitelkdami NASA zondą „Lunar Reconnaissance Orbiter“ arba Indijos palydovą „Chandrayaan 2“. Įgytos žinios padėtų geriau suprasti Mėnulio geologiją.

Moksliniais tikslais Žemės palydove jau anksčiau buvo tyčia sudaužomi kosminiai aparatai.

Pavyzdžiui, 2009 metais NASA ieškodama vandens pasiuntė raketos pakopą, kuri rėžėsi į Mėnulį netoli jo pietinio ašigalio.

Tačiau dauguma raketų taip toli nuo Žemės nenukeliauja. „SpaceX“ savo raketų greitintuvus paprastai grąžina atgal į Žemės atmosferą, kad jie subyrėtų virš vandenyno.

Anot B. Gray, ateityje gali pasitaikyti ir kitų netyčinių atsitrenkimų į Mėnulį, nes dėl JAV ir Kinijos kosmoso programų orbitoje kaupiasi vis daugiau šiukšlių.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių