Netikėtas vaizdas pasitiko kauniečius, vaikštinėjusius Brastos gatvėje, palei Nerį. Kadangi gulbė buvo įstrigusi giliau vandenyje, ištraukti ją teko kviesti ugniagesius. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad paukštis nugaišo nuo paukščių gripo. Teritorija, kurioje buvo rastas užkratas, šiuo metu yra aptverta, o artintis prie jos draudžiama.
„Gavę pranešimą, nuvykome į vietą, tą pakrantės zoną aptvėrėme STOP juosta, padėjome ženklą, kad vieta užkrėsta paukščių gripu“, – šnekėjo VMVT priežiūros skyriaus patarėja Diana Jankauskienė.
Kauniečiai, išgirdę apie tokį atvejį kone pačiame miesto centre, kitapus pilies, sakė, kad situacija neramina.
LNK stop kadras.
„Neramu, bet kaip ir nieko nepadarysi“, – teigė pašnekovė.
„Nelabai gera situacija. Dar kiaušiniai Amerikos, paukščių gripas. Iš viso nieko gero“, – sakė pašnekovas.
Anot specialistų, tai jau ne pirmas nugaišęs paukštis šiemet dėl paukščių gripo.
„Tai yra antrasis atvejis paukščių gripo laukiniuose paukščiuose. Šiemet buvo gripas nustatytas komerciniame ūkyje Šilutės rajone“, – kalbėjo VMVT priežiūros skyriaus patarėja.
Pavasarį, vykstant paukščių migracijai, pavojinga situacija dėl ligos plitimo tampa dar pavojingesnė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Tų atvejų tikrai daugėja. Žiūrint į Europą, reikėtų sunerimti, nes židinių daugėja Vokietijoje, Danijoje, Lenkijoje. Šiuo metu yra 75 protrūkiai komerciniuose ūkiuose, apie 6 mln. paukščių sunaikinti“, – aiškino D. Jankauskienė.
Nors virusas dažniausiai pavojingas laukiniams ir naminiams paukščiams, tam tikrais atvejais jis gali būti pavojingas ir žmonėms. Užsikrėtęs žmogus gali užkrėsti ir kitus.
„Ta užsikrėtimo rizika visuomenei yra visai maža, jei žmogus jo neliečia. Jei palies rankomis, po to valgys kažką, palies savo akis, nosį – per tas gleivines galima užsikrėsti paukščių gripu“, – nurodė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.
Visgi ar žmonės žino, kaip galima užsikrėsti paukščių gripu?
„Valgant paukštieną turbūt užsikrėsi tuo gripu – tai nelabai gerai“, – teigė vyras.
„Dažniausiai būna, kad girdi apie tai, bet pasidomėti, kuo skiriasi – tai ne“, – sakė pašnekovė.
Specialistai sako, kad retais atvejais per maistą, tačiau svarbiausia neiti ten, kur rastos gaišenos. Visgi paukščių gripą gana sudėtinga atskirti nuo sezoninio gripo, nes jų simptomai panašūs.
„Visa simptomatika kaip gripo: kosulys, temperatūra, silpnumas, sloga. Gali būti neurologiniai reiškiniai, kurie dažniau pasireikštų prie paukščių gripo“, – kalbėjo O. Ivanauskienė.
Lietuvoje iki šiol žmonių, užsikrėtusių paukščių gripu, nebuvo, tačiau pasaulyje tokie atvejai pasitaikė 24 valstybėse. Iš viso fiksuota per tūkstantį susirgimų. Dažniausiai Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, Belgijoje paukščių gripu sirgo katė, o šiemet sausį namų ūkyje žmogus paukščių gripu susirgo Jungtinėje Karalystėje.
(be temos)