- Diana Baravykaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rytietiško stiliaus sodams būdingi augalai su žaliomis spyglių pagalvėlėmis vis dažniau įsikuria ir mūsų sodybose ar bent užkariauja mūsų širdis. Tokių augalų galima įsigyti daugelyje specializuotų prekyviečių. Tačiau nuo jų pirkimo dažną sulaiko kaina, svyruojanti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų.
Reikia kantrybės ir žinių
Formuoti tankius spyglių kuokštus šakų galuose, romantiškai vadinamus "debesėliais", gali bandyti kiekvienas. Reikia tik laiko, kantrybės ir šiek tiek žinių.
Lengviausia "debesėlius" formuoti iš tujų, puskiparisių, kadagių ir kukmedžių. Patrumpinus bet kurią šakelę, ji puikiai atžels ir karpant sutankės. Daugiau žinių reikia karpant egles ir pušis. Pušys "debesėliams" formuoti naudojamos dažniau.
Tam tinka visos pušys, tačiau patartina rinktis turinčias trumpesnius spyglius. Tinkamiausios – kalninė, suktaspyglė ir įvairios pušų veislės, augančios nelabai tankiu, tačiau kompaktišku krūmu ar medeliu.
"Debesėliais" puikiausiai galima formuoti ir paprastąją, mūsų miškuose augančią pušį. Rytietiško stiliaus augalui sukurti labai tinkama jos veislė "Watereri".
Pirmiausia reikia iškirpti visas augalą tankinančias, besikryžiuojančias, silpnas, slepiančias pagrindinį stiebą šakas.
Galima ir išlankstyti
Kurias stambesnes šakeles palikti, priklauso tik nuo įsivaizduojamos galutinės augalo išvaizdos. Nukirptų šakų žaizdų užtepti nereikia, nes vasarą išsiskiriantys sakai greitai sukietėja ir netrukus puikiai jas užtraukia.
Karpomų pušų šakas dar galima ir atitinkamai išlankstyti, naudojant specialias vielutes ar minkštas virvutes bei kuolelius.
Pušys gali būti formuojamos keletą kartų per metus. Svarbiausia taisyklė – kerpamos ar laužomos tik jaunos šiųmetės šakelės, dar vadinamos ūgliais.
Pušys, kaip ir eglės, neturi miegančių pumpurų, todėl nukirpus senesnę šakelę jie neišaugs ir šakelė nudžius. Formuojant "debesėlį" taip pat gali būti išlaužiami atitinkami pumpurai.
Pirmąjį pušų "debesėlių" formavimą galima pradėti jau pavasario viduryje, kol dar nepradėję sprogti pumpurai.
Galima išlaužti rankomis
Nereikalingi pumpurai išlaužiami rankomis. Panaikinus vidurinįjį, dažnai stambiausią pumpurą, esantį kiekvieno ūglio pumpurų grupelės viduryje, bus pristabdytas augalo stiebimasis į viršų.
Išlaužus šoninius pumpurus ir palikus vidurinį, augalas sparčiau augs į viršų. Verta žinoti, kad ant apatinių ūglių dažnai susiformuoja tik po vieną pumpurą.
Jo nereikėtų išlaužti, nes nauji pumpurai nebesusiformuos ir šakelė nudžius. Patariama sulaukti, kol išaugs ūglis ir tada jį formuoti.
Antrąkart pušis gali būti formuojama pradėjus augti ūgliams, kai spygliai prie jų dar yra prigludę. Gegužės pabaiga birželio pirmoji pusė yra pats tinkamiausias tam laikas.
Formuojama taip pat rankomis, nulaužiant ūglio dalį – tik viršūnę, pusę ar net du trečdalius. Priklausomai nuo to, kokio tankumo pušies "debesėlio" pageidaujama.
Bet kuriuo atveju aplink lūžio vietą susiformuos nauji pumpurai, iš kurių vėl išaugs nauji ūgliai. Juos taip pat reikėtų formuoti.
Karpyti – kasmet
Jei kuris iš ūglių nereikalingas, jį galima išlaužti visai – toje vietoje nauji pumpurai nesiformuos. Svarbu nepamiršti, kad viršutinėje augalo dalyje ūgliai užauga ilgesni nei apatinėje. Pastaruosius reikėtų trumpinti mažiau, nulaužiant tik pačią viršūnėlę, o pačių silpniausių reikėtų visai netrumpinti.
Trečiąkart formuoti patartina tada, kai ūgliai ir jų spygliai jau užaugę, tačiau patys ūgliai – dar žalios spalvos. Tam naudojamas sekatorius, žirklės ar kitas aštrus įrankis, nes norimų pašalinti dalių šerdis jau pradeda medėti.
Nugenėjus augalą, pjūvių vietose pumpurai susiformuos, tačiau nauji ūgliai išaugs tik kitą pavasarį.
Liepos antroje pusėje, kai ūglių žievė jau parudavusi, o viršūnėje visiškai susiformavę pumpurai, karpyti augalo nebereikėtų. Geriau palaukti kitų metų.
Formuoti pušies "debesėlius" galima pradėti nuo bet kurio etapo. Tik reikia nepamirškite augalo karpyti kasmet.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žmonių ir gamtos kaimynystė: želdynai ant stogų ir sienų
Tvarūs pastatai vadinami žaliaisiais ne tik dėl to, kad yra energetiškai efektyvūs, naudoja atsinaujinančius išteklius, perdirbtas, aplinkos neteršiančias medžiagas ir technologijas, bet ir tiesiogine prasme – dėl į juos int...
-
Senų baldų gaivintoja: jaukumo namams teikia daiktai su istorija
Vilniuje esančios antrinio dizaino studijos „CooCoo“ įkūrėja Roberta Gabalaitė juokiasi, kad jos manikiūras dažniausiai būna toks pats – baldų lakas. Prieš penkerius metus palikusi kelionių organizatorės darbą, ji užvėr...
-
M. Vitulskis davė svarbų pažadą: dedu ranką ant krūtinės5
Merūnui Vitulskiui džiaugtis kylančia sodyba priežasčių yra daugybė. Viena iš jų – stiprėjantis vaikų prisirišimas ne tik šiai vietai, bet ir gamtai. ...
-
Tinkamas apšvietimas – jaukumui ir geresnei savijautai
Nuo tinkamo apšvietimo priklauso ne tik namų jaukumas, bet ir mūsų savijauta. Ilgėjant vakarams, šviesa tampa esminiu elementu, kuriančiu šilumą ir komfortą. Gerai parinkti šviestuvai gali tapti ir svarbiais puošybos a...
-
Sendaikčių ieškotojos receptas jaukiam gyvenimui – lėtumas ir tvarumas
Eglei Mastauskienei, elektroninės sendaikčių parduotuvės „Golden Flea“ įkūrėjai, gera diena yra lėta diena, kai atsikėlusi ryte ji gali atlikti savo mažus ritualus be streso ir skubos. „Vienas mano mėgstamiausių ritualų – p...
-
M. Vitulskis: nereikia vaikų saugoti nuo darbo9
Nors dar – ne pabaiga, po ilgų statybose praleistų mėnesių, tenoras Merūnas Vitulskis jau gali džiaugtis svarbiausiais užbaigtais etapais. ...
-
Naujausios technologijos virtuvėje – ruoškite maistą sveikiau ir tvariau naudokite išteklius
Naujausios technologijos virtuvėje suteikia galimybę ne tik lengviau pagaminti maistą ir skaniau valgyti. Inovatyvios funkcijos įvairiuose buities prietaisuose taip pat leidžia ruošti maistą tvariau, taupant energijos išteklius. ...
-
J. Beliak: mane traukia seni namai, į kurių sienas įsigėrusi istorija2
Vis dažniau renkamasi pirkti ne naujos statybos namą, o seną, net ir sukiužusį, ir jį atnaujinti. Tai – tvarus būdas išsaugoti statinius. Tiesa, tam pasiryžusi vilnietė Jovita Beliak gerokai nustebino aplinkinius: daugelis nesuprato jos a...
-
Maža erdvė: gali būti ir funkcionalu, ir jauku1
Kokybiškai ir jaukiai įrengti mažą namų erdvę gali būti nemenkas iššūkis – ypač tuomet, kai ir turimas biudžetas ribotas. Interjero dizainerė Irena Kalabuckaitė sako, kad mažų būstų savininkams atnaujinant erdvę svarb...
-
Interjerui – skaitmeninis menas
Moksliškai įrodyta, kad tinkamai sukurtas namų interjeras gali sužadinti vaizduotę ir net pakeisti žmonių mąstymą, požiūrį į darbą ar poilsį. Interjero dizainerė Jovita Bingelytė teigia, kad harmoniją namuose padeda sukurti ir bendros i...