- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Oro temperatūra šį spalį Europoje buvo aukščiausia per visą stebėjimų istoriją ir beveik dviem Celsijaus laipsniais viršijo temperatūrą 1991–2020 metų referenciniu laikotarpiu, antradienį pranešė Europos Sąjungos Koperniko klimato kaitos tarnyba (C3S).
„Sunkios klimato kaitos pasekmės šiandien aiškiai matomos ir mums reikia ambicingų veiksmų dėl klimato [konferencijoje] COP27, kad užtikrintume taršos sumažėjimą ir temperatūros stabilizavimąsi ties Paryžiaus susitarime numatytu tikslu [pasaulio šiltėjimą apriboti] 1,5 laipsnio“, – sakė C3S direktoriaus pavaduotoja Samantha Burgess (Saata Berdžes), paminėdama šiuo metu Šarm aš Šeiche Egipte vykstančią Jungtinių Tautų klimato konferenciją.
Klimatą stebinti C3S nurodo, kad šilti orai nulėmė „rekordines dienos temperatūras Vakarų Europoje ir rekordiškai šiltą spalį Austrijoje, Šveicarijoje bei Prancūzijoje“.
Didelėse Italijos ir Ispanijos dalyse praėjusį mėnesį taip pat pasiekta temperatūros rekordų.
„Rekordinė šiluma užfiksuota Kanadoje, daug šiltesnės už vidutines sąlygos taip pat buvo Grenlandijoje ir Sibire“, – sakoma C3S pranešime.
Jame pažymima, kad šaltesni už vidutinius orai buvo Australijoje, Rusijos Tolimuosiuose Rytuose ir kai kuriose vakarinėse Antarkties dalyse.
Pranešimas pasirodė pasaulio lyderiams susirinkus Egipte į svarbias klimato derybas. Lyderiai yra raginami skubiai mažinti taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, kad būtų išvengta tolesnės pražūtingos klimato kaitos.
JT vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) įspėjo, kad valstybės privalo bendradarbiauti dėl klimato, nes antraip gresia „kolektyvinė savižudybė“.
„Žmonija gali rinktis: bendradarbiauk arba žūk“, – COP27 sakė jis.
Viršyti orų vidurkiai
C3S antradienio pranešime taip pat nurodo, kad 2022-ųjų spalis buvo sausesnis nei įprasta beveik visur Pietų Europoje ir Kaukaze.
„Jis taip pat buvo sausesnis už vidurkį daugumoje centrinių Šiaurės Amerikos [dalių], Somalio pusiasalyje, didelėse Rusijos dalyse, centrinėje Azijoje ir Kinijoje, Pietų Amerikos regionuose“, – skelbia C3S.
Tuo metu kai kuriose Pirėnų pusiasalio dalyse, Prancūzijos ir Vokietijos regionuose, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje, Skandinavijos šiaurės vakaruose, didelėje Rytų Europos dalyje ir centrinėje Turkijoje kritulių buvo daugiau nei vidutiniškai.
Daugiau kritulių taip pat iškrito kai kuriose Šiaurės Amerikos dalyse, centrinės Azijos pietuose ir Australijoje. Kai kur liūtys sukėlė didelių potvynių.
JT Pasaulio meteorologijos organizacija (PMO) sekmadienį paskelbdama apie didelį pasaulinio atšilimo spartėjimą nurodė, kad jei pasitvirtins prognozės 2022-iesiems, bus galima sakyti, kad kiekvieni iš aštuonerių pastarųjų metų yra šiltesni už bet kokius metus iki 2015-ųjų.
PMO pabrėžė, kad dėl pasaulinio atšilimo sparčiau kyla jūros lygis, tirpsta ledynai, intensyvėja liūtys ir karščio bangos.
Žemė nuo XIX amžiaus pabaigos sušilo daugiau nei 1,1 Celsijaus laipsnio, o maždaug pusė šio pokyčio įvyko per pastaruosius 30 metų, rodo PMO ataskaita.
Šie metai gali būti penktoje arba šeštoje vietoje tarp šilčiausių kada nors užfiksuotų – nepaisant nuo 2020 metų juntamos „La Nina“ įtakos – periodiškai susidarančio fenomeno Ramiajame vandenyne, natūraliai vėsinančio atmosferą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Dėl radinių miške – nuostaba ir mįslės1
Netikėti grybautojų radiniai miškuose gali ir priblokšti. Kai kas tankmėse rado kiaušinių krūvą, o viena klaipėdietė aptiko milžiniškus ragus. Dar kitas klaipėdiečio radinys miško glūdumoje užminė mįslių net k...
-
Kaimuose prasidėjo nemokama šunų ir kačių sterilizacija: kasdien kastruos po pusšimtį keturkojų16
Šiandien Lietuvoje startuoja nemokamos šunų ir kačių kastracijos iniciatyva, kuria siekiama pristabdyti spartų gyvūnų populiacijos plitimą Lietuvos regionuose. Meškalaukio kaime (Pasvalio raj.) sudėtingomis sąlygomis įkurta laiki...
-
Ministerija naują sezoną siūlo leisti sumedžioti 60-čia daugiau vilkų8
Naujo medžioklės sezono metu siūloma leisti sumedžioti beveik 60-čia daugiau vilkų, nei šį – Aplinkos ministerija 2023–2024 metais ketina nustatyti 341 vilko sumedžiojimo limitą. ...
-
Įsigalioja žvejybos ribojimai lašišų ir šlakių žvejybai
Pirmadienį įsigalioja papildomi žvejybos ribojimai lašišų ir šlakių žvejybai. ...
-
Panevėžio, Joniškio rajonuose dėl miško kenkėjų pažeidimų skelbiama stichinė nelaimė7
Miško kenkėjų pažeidimai dar dviejose savivaldybėse – Panevėžio ir Joniškio – pasiekė stichinės nelaimės miškuose lygį, ketvirtadienį pranešė Valstybinė miškų tarnyba. ...
-
Virš Ventės – šimtai tūkstančių kregždžių1
Ornitologams rugsėjis – pats darbymetis, per dieną tenka sužieduoti apie tūkstantį paukščių. Tačiau tokio vaizdo ornitologai dar nebuvo matę – marių nendrynus vienu metu nugulė šimtai tūkstančių šelmeninių ir urv...
-
Ramybės parke kaunietės akys užkliuvo už grybo: nesu mačiusi tokio didelio!7
Ne vienas grybautojas nori pasigirti savo surastu laimikiu, todėl internetinė erdvė ūžia nuo įvairiausių grybų nuotraukų. Kaunietė vieną didįjį grybą rado pačiame miesto centre, Ramybės parke. ...
-
Netikėtas radinys pajūryje: aptiko kardžuvę2
Baltijos jūros bangos netoli Juodkrantės į krantą išmetė negyvą kardžuvę. 160 cm ilgio žuvis sukėlė nuostabą, nes kardžuvės gyvena gerokai didesnio druskingumo vandenyse. ...
-
Populiarėja nauja procedūra – šunų masažas: papasakojo, kaip visa tai atrodo2
Pasirodo, paslaugų naminiams gyvūnams nuolatos daugėja: jau įprasta juos vesti į SPA centrus, atlikti grožio procedūras, sparčiai populiarėja šunų mankštos ir netgi masažai. Apie tai, kaip masažai gerina šunų sveikatą ir ar &...
-
Vėžlys iš Amerikos – Klaipėdoje?1
Klaipėdietė Malūno tvenkinyje išvydo nematytą gyventoją – ant nuvirtusio medžio saulutėje šildėsi vėžlys. Klaipėdiečiams kilo klausimas – iš kur jis ir ar išgyvens žiemą? ...