- Živilė Aleškaitienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų spalis buvo karščiausias istorijoje ir visame pasaulyje, trečiadienį pranešė Europos klimato stebėsenos agentūra. O dėl išskirtinio karščio kitais mėnesiais 2023-ieji gali tapti šilčiausiais metais istorijoje.
Temperatūrai smarkiai viršijant ankstesnius vidurkius, mokslininkai teigia, kad pasaulio lyderiai, planuojantys vykti į šį mėnesį Dubajuje vyksiančią JT klimato kaitos konferenciją COP28, dar niekada nebuvo taip skubiai spaudžiami mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
Spalio mėnesį sausra išdžiovino kai kurias JAV ir Meksikos dalis, o didžiulėje planetos dalyje vyravo drėgnesnės nei įprastai sąlygos, dažnai susijusios su audromis ir ciklonais, teigė ES Koperniko klimato kaitos tarnyba (C3S).
Jūros paviršiaus temperatūra šį mėnesį buvo aukščiausia kada nors užfiksuota, o šis reiškinys, kurį lemia visuotinis atšilimas, mokslininkų teigimu, yra labai svarbus, nes dėl jo audros tampa vis smarkesnės ir destruktyvesnės.
„2023 metų spalį buvo stebimos išskirtinės temperatūros anomalijos, po to, kai keturis mėnesius buvo sumušami pasaulinės temperatūros rekordai“, – sakė C3S direktoriaus pavaduotoja Samantha Burgess.
„Galime beveik užtikrintai teigti, kad 2023-ieji bus šilčiausi metai per visą istoriją ir šiuo metu jie 1,43 laipsnio Celsijaus viršija ikipramoninį vidurkį. Dar niekada nebuvo juntamas toks skubus poreikis imtis ambicingų veiksmų dėl klimato prieš COP28 konferenciją“, – sakė ji.
Spalio mėnuo buvo 1,7 laipsnio Celsijaus šiltesnis nei apskaičiuotas to mėnesio vidurkis ikipramoninėje eroje, teigė „Copernicus“.
Pasak agentūros, nuo sausio mėnesio vidutinė temperatūra pasaulyje buvo aukščiausia per visą nuo 1940 metų užfiksuotą laikotarpį ir 1,43 laipsnio aukštesnė už 1850-1900 metų ikipramoninio laikotarpio vidurkį.
Be šių oficialių įrašų, mokslininkai teigia, kad dar senesni netiesioginiai klimato duomenys, pavyzdžiui, medžių rievės ar ledo šerdys, rodo, kad šiais metais užfiksuota temperatūra gali būti beprecedentė žmonijos istorijoje, galbūt šilčiausia per 125 tūkst. metų.
Vidutinė mėnesio jūros paviršiaus temperatūra, išskyrus poliarinius regionus, siekė 20,79 laipsnio.
Mokslininkų teigimu, nuo pramonės eros pradžios vandenynai sugėrė 90 proc. dėl žmogaus veiklos susidariusios šilumos pertekliaus.
Šylantys vandenynai siejami su intensyvėjančiomis audromis ir ledo šelfų, saugančių didžiulius Grenlandijos ir Antarktidos ledo skydus, tirpimu, o dėl to gresia pražūtingas jūros lygio kilimas. Šiltesnėje atmosferoje taip pat susikaupia daugiau drėgmės, todėl iškrenta daugiau kritulių.
Pasaulis nukrypo nuo plano
Lapkričio 30–gruodžio 12 dienomis Jungtiniuose Arabų Emyratuose į COP28 konferenciją susirinkę lyderiai turės reaguoti į gėdingą pažangos ataskaitą dėl Paryžiaus įsipareigojimų, nes didelio masto moksliniai tyrimai aiškiai parodė, kad pasaulis gerokai nukrypo nuo plano.
2023 metų spalį buvo stebimos išskirtinės temperatūros anomalijos, po to, kai keturis mėnesius buvo sumušami pasaulinės temperatūros rekordai.
Anglies dvideginio išmetimai (daugiausia iš iškastinio kuro) ir toliau didėja, nors per šį dešimtmetį juos reikia sumažinti perpus.
Temperatūra, vos 1,2 laipsnio Celsijaus viršijanti ikipramoninio laikotarpio lygį, sukėlė daugybę pražūtingų ir brangiai kainuojančių ekstremalių orų reiškinių.
Šiais metais žmonės visoje planetoje susidūrė su karščio bangomis ir sausromis, o JAV, Kiniją, Indiją ir kitas šalis ištiko dideli potvyniai.
Kanadoje dėl rekordinių miškų gaisrų, iš dalies susijusių su klimato kaita, į aplinką išsiskyrė daugiau anglies dioksido nei per visus 2021 metus šalyje išmesta šiltnamio efektą sukeliančių dujų, teigiama praėjusį mėnesį grupės žymių mokslininkų paskelbtoje ataskaitoje „The State of Climate“ („Klimato būklė“).
Ataskaitoje perspėjama, kad žmonija krypsta į „nežinomą žemę“, t. y. į tokį atšilimą, kuris kelia pavojų gyvybei Žemėje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...
-
Ką svarbu žinoti prieš bėgiojant su šunimi žiemą2
Žiemą sunku rasti motyvacijos lauko veikloms. Tačiau jei mėgstate bėgioti ir ieškote papildomo įkvėpimo išeiti į lauką, jūsų šuo gali tapti puikiu treniruočių partneriu ir motyvuotoju. Veterinarijos gydytoja Kristina Raulinait...
-
Iš Baltarusijos į Lietuvą per Čepkelių raistą atbėgo vilkų gauja8
Kabelių užkardos pasieniečiai užfiksavo, kaip Čepkelių raiste iš Baltarusijos į Lietuvą vienu metu įbėgo devyni vilkai, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus1
Kauno marių regioninis parkas pasidalijo informacija, kiek lėšų pavyko gauti iš pernai metais parduotų lankytojų bilietų. Surinkta suma beveik pusę tūkstančio mažesnė, nei buvo ankstesniais metais. Tačiau tai vis tiek prisidės prie l...
-
Geologai: Papilės piliakalnio nuošliauža toliau slenka1
Lietuvos geologijos tarnybos specialistams praėjusį mėnesį apžiūrėjus Papilės I piliakalnį pastebėta, kad jo deformacijos nesustojo – aukštojoje dalyje susidariusi nuošliauža per tris mėnesius pasislinko kelis centimetrus. ...
-
Dvynukės pandos išbandė naują žaidimų kambarį
Berlyno zoologijos sode – dvynukių šėlsmas. ...
-
Gamtos išdaigos nustebino net pačius grybautojus: ar verta sunerimti?
Kol dauguma sausio pirmąją ilsėjosi po naujametinio vakarėlio, grybautojai leidosi į miškus, kuriuose rado daugybę grybų. Žmonės stebisi: jei anksčiau grybavimo sezonas baigdavosi rudenį, o sausį jau spausdavo šaltukas, dabar mi&scaro...