Vaizdus iš erelio lizdo paviešino tinklalapis „Ornitostogos“.
Tai gamtos stebėjimo turus po Lietuvą ir kitas šalis su profesionaliais gamtos gidais rengianti komanda, kuri užsiima paukščių stebėjimu moksliniais tikslais.
„Kur yra jūrinio erelio lizdas, mes neskelbiame. Kadangi renkame duomenis apie šiuos paukščius, vietos neatskleidžiame, bet galiu pasakyti tik tiek, kad tai yra vidurio Lietuva. Ereliukai prasikalė prieš pat Velykas. Tikrai įspūdingas vaizdas“, – patikino komandos „Ornitostogos“ komunikacijos koordinatorius Gediminas Kutka.
Gamtos stebėtojai nuo 2023 metų vykdo specialias tiesiogines transliacijas iš retų Lietuvos paukščių lizdų – jūrinio erelio, laplandinės pelėdos, erelio žuvininko ir kitų.
„Pamaryje stebime rudojo peslio lizdą. Tačiau nutiko taip, kad peslys šiame lizde nebeperės. Jis įsikūrė šalia, kitame lizde. Kamerą įrengėme dar žiemą, bet šio lizdo peslys nesirinko“, – pasakojo G. Kutka.
Iš trijų įrengtų kamerų įspūdingus vaizdus filmuoja dvi – viena erelio, kita – juodojo gandro lizdus.
Praėjusį ketvirtadienį pastebėtas pirmasis ereliuko bandymas prakalti kiaušinio lukštą. Antrasis ereliukas išsirito penktadienį.
„Lizde trys kiaušiniai, neaišku, ar jis išsiris. Būna, kad patelė padeda kiaušinius, bet jie gali būti neapvaisinti. Trys ereliukai jūriniam ereliui ir taip yra daug. Dažniausiai užauga vienas ar du ereliukai. Pirmieji išsiritę paukščiai greičiau užauga. Tad būna atvejų gamtoje, kad tėvai, negalėdami išmaitinti visos vados, išmeta vaikus iš lizdo“, – pasakojo G. Kutka.
Išsiritus ereliukui, patinėlis prieš patekant saulei atitempė į lizdą žuvį. Bus atsargų jauniklius šildančiai patelei ir mažiesiems, kai šie išalks.
Transliacijos metu galima išvysti, kaip erelio patelė plėšo žuvį gabalėliais ir maitina jauniklius.
Pernai stebimame jūrinio erelio lizde įvyko nelaimė.
„Buvo stipri audra ir vėjas labai bloškė patinėlį, jis netyčia sumindė ereliuką. Taip atsitinka. Gamtoje nutinka įvairių dalykų. Juodojo gandro lizdą nuolat atakuoja kitas gandras, nes brandžių miškų trūksta. Paukštis bando užimti svetimą lizdą. Vyksta didelės kovos“, – pastebėjo G. Kutka.
Juodojo gandro lizde šiuo metu patelė peri keturis kiaušinius. Užfiksuota, kaip gandro patelė atsargiai ilgu snapu pavarto kiaušinius ir vėl juos tupiasi šildyti.
Juodasis gandras.Vaizdo įrašo stop kadras.
„Tikėkimės, kad per atakas kiaušiniai neskilo. Dramų lizduose netrūksta“,– patikino G. Kutka.
Ant erelio žuvininko patelės gamtininkai yra uždėję ir specialų GPS siųstuvą, kurio pagalba seka paukščio migracijos keliones.
Tiesiogines transliacijas vykdomos bendradarbiaujant su Lietuvos ornitologų draugija (LOD) ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejumi, su Aplinkos apsaugos agentūros išduotais leidimais. Visa surinkta medžiaga apie paukščių veisimosi biologiją ir ekologijos ypatumus bus panaudota moksliniais tikslais – rengiant leidinį „Lietuvos fauna. Paukščiai“ ir atskiras mokslines publikacijas apie šias rūšis.
Naujausi komentarai