Šiemet voveraičių derlius vėlyvas, tačiau, kai lyja toks lietus, grybams jis itin patinka, todėl numatoma, kad šiemet grybų derlius bus gausesnis negu būna vasarą įprastai.
Grybautojas Algimantas miške rado pirmąjį baravyką. Nors baravyką surasti pavėlavo, tačiau Varėnos rajono miškuose jau gausu voveraičių. Šiemet itin sausas ir šaltas pavasaris grybų augimą pristabdė, todėl voveraitės, turėjusios pasirodyti birželio pradžioje, augti pradėjo tik birželio pabaigoje.
„Šiemet jau yra ir kiekvieną dieną daugėja ir daugėja. Vieną dieną praeini – nebūna dar, kitą dieną jau geltonuoja viskas. Lietus viską daro, šilumos užtenka joms“, – kalbėjo Algimantas.
Algimantas džiaugiasi, kad jo kaimo apylinkėse mažai kas grybauja, todėl voveraičių tiek, kad nors vežk, bet jų grybautojas parduoti neneša.
„Yra draugų, giminaičių, paskui džiovinu, malu miltus – labai padažams tinka“, – šnekėjo grybautojas.
Nors turguose prekystaliai pilni grybų, litro talpos stiklainis, pilnas voveraičių, Varėnos apylinkėse kainuoja 10 eurų, o Vilniaus Kalvarijų turguje už tiek pat voveraičių prašoma šiek tiek pigiau – 7 eurų.
„Man tai daug“, – sakė pašnekovė.
„Tam, kuris perka daug, tam, kuris renka – mažai“, – pabrėžė pašnekovas.
Kiti turguje grybų neperka – eina į miškus ir prisigrybauja patys arba artimieji atneša nemokamai.
„Voveraičių ir baravykų yra, giminaitis daug voveraičių rado“, – pasakojo gyventoja.
Kiti negrybauja, bet ir neperka, nes kainos kandžiojasi.
„Pirkau kažkada 10 metų atgal, dabar nieko neperku“, – tvirtino pašnekovė.
Pašnekovė, paklausta kodėl, atsakė: „Man jau brangu.“
Ne tik voveraičių, bet ir raudonviršių bei kitokių grybų jau atsiranda visoje Lietuvoje, gyventojai grybų nuotraukomis dalinasi „Facebook“ platformoje.
Gydytojai toksikologai grybų sezono laukia su nerimu. Nors vasaros grybais žmonės apsinuodija rečiau, tačiau dažnai pasitaiko tokių, kurie grybų persivalgo.
„Kai prisigrybauja, tada tų grybų atrodo tiek daug ir tokie skanūs – tada nakčiai, pavargus, pasikepama ant grietinės ar ant aliejaus tų grybukų, privalgoma ir einama miegoti. Tada po dviejų valandų skrandis sustojo ir žmonės išsigando, kad galbūt jie apsinuodijo“, – nurodė gydytojas anesteziologas reanimatologas Linas Zdanavičius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Gyventojai, išsigandę, kad apsinuodijo, skambina į Apsinuodijimų informacijos skyrių. Vasaros pirmam mėnesiui baigiantis, skambučių jau būna. Bet toksikologas atkreipia dėmesį, kad apsinuodijus tikrai nuodingais grybais simptomai pasireiškia po maždaug dvylikos valandų ar vėliau.
„Geriau nerink grybų, kurių tu nežinai. Jeigu tau kyla įtarimas, bet tu vis tiek imi – „Nu, mums atrodė, kad čia kažkoks įtartinas grybas, bet vis tiek paėmėm“ – tai kam tu jį imi? Išmesk, ta prasme. Apskritai dažniausiai apsinuodija patyrę grybautojai, nes jie turi didžiausią drąsos limitą – nežinau, kaip pavadint net“, – kalbėjo L. Zdanavičius.
Prekybininkai pastebi, kad šiemet miškuose itin mažai uogų. Mėlynės nušalo beveik visur, žemuogių yra, bet daug mažiau nei pernai. Už pusę litro žemuogių turguose tenka sumokėti penkis eurus.
(be temos)