Kodėl naudingiau auginti dekoratyvines obelis

– Ar dekoratyvinių obelų auginimas labai skiriasi nuo įprastų?

– Zuikiai graužia ir dekoratyvines, ir paprastas obelis. Kuo brangesnė obelis, tuo greičiau jos galite netekti – tai kaip Merfio dėsnis. Bet visos sąlygos yra tokios pat. Medžiui reikia paruošti tinkamą duobę, kad ten būtų ir komposto, ir juodžemio. Jei sodinama svyruoklinė obelis, kurios kamienas siekia 1,8–2 m, tai reikalingas gražus kuolas, ne įkaltas baslys. Taip pat sodinti reikia tokioje vietoje, kur bus galima žydėjimu džiaugtis – ne kampe, o arčiau namų, reprezentacinėje vietoje. Žalos medžiui gali pridaryti mažas šuniukas, kuriam obelis bus tarsi pagalys – jis apgrauš kamieną. Svarbu ir veislės. Savo medelyne stengiamės pardavinėti tokias, kurios neserga rauplėmis, kad nereikėtų purškimo nuo ligų. Beje, obelis gali pulti amarai, tuomet reikėtų profilaktinio purškimo nuo kenkėjų.

– Ar yra įdomių veislių, tarkime, kelių spalvų žiedais?

– Šiuo metu propaguojame medelius, kuriuose įskiepytos 3–5 veislės. Pavyzdžiui, kad vienas medelis turėtų raudonų, rausvų ir baltų žiedų. Tokia obelis turi tris šakas, išsidėsčiusias erdvėje į skirtingas puses. Sulaukiama trijų skirtingų žydėjimų ir skirtingų spalvų obuoliukų. Dar vienas įdomus variantas – saržento obelis „Tina“, kuri, galima sakyti, obuoliukų neduoda, nes jie yra žirnio dydžio.

– Pats augintojas obelų neįskiepys, tam reikia specialisto, ar ne?

– Niekas nedraudžia ir patiems praktikuotis, skiepyti, bet mūsų medelyne galima pasirinkti iš įvairių variantų.

– Jei dekoratyvinių obelų auginimas nedaug skiriasi nuo įprastų, vadinasi, ir dabar jas galima sodinti?

– Dauguma galvoja, kad obelis galima sodinti tik pavasarį, balandžio mėnesį, arba rudenį, spalio mėnesį. Taip buvo gal XIX–XX a., o dabar produkcija auginama vazonuose ir ją galima sodinti visą pavasarį, vasarą ir rudenį. Tol, kol neužšąla dirva. Lietuvoje medelį reikėtų pasodinti likus dviem savaitėms iki pilno atšalimo, o tai maždaug lapkričio 15 d. Ir dabar pas mus ateina žmonės, nes galima stebėti, kaip medis vystosi.

– O kaip obelų panaudojimas? Ar tinka gyvatvorėms? Kaip jas panaudoti funkcionaliai?

– Abejoju, ar tinka gyvatvorei, tačiau obelis galima pasodinti kaip užtvarą, kai nesinori matyti kokio nors pastato, sandėlio ir pan. Tuomet geriau rinktis vienos rūšies obelis. Panaudoti galima ir obuoliukus. Jie yra maži, tačiau vitamino C turi keliskart daugiau nei didelis obuolys. Tad suvalgydami saują obuoliukų, kurie gal ir ne itin skanūs, aprūpinsime savo organizmą šiuo vitaminu. Verta pagalvoti, ar norime savo skrandį užpildyti beverte mase, ar geru produktu. Žinoma, tokius obuoliukus galima panaudoti ir kulinarijoje – orkaitėje kepant mėsą ar žuvį, vėliau įdėti ten rojaus obuoliukų, kad pakeptų 15 minučių. Tai – puikus garnyras. Iš šių obuoliukų gaminamas skanus kompotas, vynas.

– Papasakokite apie floristiką.


Šiame straipsnyje: obelysvaismedžiaiaugalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

O man

O man portretas
nereik jokių dekoratyvinių, jeigu paprasčiausių antaninių obuolių Lietuvoje nebeįmanoma rasti! Kaip ir baltųjų serbentų, beje...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių