Kaip šerti, skiepyti ir tinkamai prižiūrėti šunis?

  • Teksto dydis:

Antoine'o de Saint-Exupéry savo knygoje rašė: „Pasidarai amžinai atsakingas už tą, su kuo susibičiuliauji“. Ši tiesa galioja visiems, kurie savo namų duris praveria keturkojui bičiuliui, tačiau auginant šunį, nutinka pačių įvairiausių dalykų. Į svarbiausius klausimus, kylančius šunų šeimininkams atsako gydytoja veterinarė Donata Stravinskienė.

– Nuo kokio amžiaus reikėtų atjunkyti šuniukus? Ir kokiu ėdalu geriausia pradėti juos šerti?

– Kalių laktacija, dar vadinama pieno davimo laikotarpiu, paprastai trunka iki 6 savaičių po šuniukų atsivedimo. Dažniausiai jų nujunkymas prasideda nuo 6 iki 8 savaitės. Geriausia šuniukus pradėt šerti sausu pašaru, skirtu specialiai maitinti tokio amžiaus šuniukus. Toks ėdalas dažnai būna praturtintas kalės pienu, turi didesnį kiekį baltymų. Jauniems, intensyviai augantiems šunims reikia daug energijos, kad tinkamai vystytųsi kaulai, raumenys ir psichika, todėl ėdalas turi būti pritaikytas jaunų, besivystančių šunų maistinių medžiagų poreikiui tenkinti.

– Kokie yra svarbiausi šunų skiepai? Nuo kokių ligų ir kokiu periodiškumu reikėtų šunis skiepyti?

– Pirmą kartą šuniukai vakcinuojami šešių savaičių, pirma vakcina yra nuo dviejų virusinių ligų: šunų maro ir parvovirusinio enterito, kita vakcinacija daroma, kai šuniukas yra 8 savaičių. Tuomet vakcinuojama jau nuo 5 ligų: šunų maro, adenovirusų, parvovirusinio enterito, paragripo, leptospirozės. Po to šuniukas vakcinuojamas 12 savaičių pakartotinai nuo jau minėtų penkių ligų bei pasiutligės. Gyvūnai revakcinuojami praėjus 1 metams nuo paskutinės vakcinacijos. Vakcinuojami tik kliniškai sveiki gyvūnai, 10 dienų prieš vakcinaciją, iš gyvūno organizmo turi būti pašalintos parazitinės kirmėlės.

– Jeigu šuo ėda tik mėsą ir atsisako ėsti sausą pašarą ar košes, kaip jį pripratinti prie įvairesnio ėdalo, nes šiltuoju metų laiku labai sudėtinga užtikrinti, kad mėsa ypač kelionių metu išliktų šviežia ir tinkama šuns mitybai?

– Vien mėsa tikrai nėra visavertis ėdalas šuniui, kuris aprūpintų šuns organizmą visomis būtinomis maisto medžiagomis ir vitaminais. Toks maitinimas nėra tinkamas šunims. Pratinama prie sausų pašarų palaipsniui, maišant mėsą ir sausą pašarą. Savaitės eigoje vis didinamas sauso ėdalo kiekis, tuo pačiu mažinamas mėsos kiekis.

– Kokių papildomų maisto papildų ar vitaminų reikėtų duoti šuniui? Ar galima kartais duoti pagraužti žalių jautienos ar kitų kaulų, jei taip, kaip dažnai?

– Papildai ar vitaminai skiriami priklausomai nuo to, kokiu pašaru šuo šeriamas. Šeriant kokybišku ir subalansuotu sausu pašaru, vitaminų pakanka duoti kartą per metus apie mėnesį laiko. Jeigu šuo šeriamas tik mėsa, o dar blogiau - likučiais nuo stalo, vitaminai duodami dažniau. Vitaminų kiekis taip pat priklauso nuo šuns amžiaus, lyties, aktyvumo, ligų. Sudėtyje turėtų būti vitaminai ir mineralinės medžiagos (A, D3, B grupės vitaminų, kalcio, fosforo, natrio, kalio, magnio ir t.t).

Kaulai šuniui nėra ir negali būti pagrindinis pašaras, veterinarai kaulų duoti nerekomenduoja, nes jie sukelia daug daugiau žalos nei duoda naudos. Šuo kaulo skeveldra gali susižeisti dantenas, kaulų gabaliukai braižo žarnų gleivinę, didesni gabalai gali užstrigti žarnose. Nuo didesnio kaulų kiekio užkietėja viduriai, augintiniui sunku tuštintis, kartais tokį gyvūną reikia klizmuoti ar net šalinti įstrigusį kaulą iš žarnyno.

– Neseniai įsigijome mažą šuniuką. Jis nieko neėda, nei sauso ėdalo, nei šlapio, nei košių. Kuo jį šerti?

– Kai tokį klausymą užduoda klientai labai dažnai tai kelia šypseną, nes taip nebūna kad šuo badautų. Prie pilno puodo dar nė vienas šuo nenudvėsė. Pirmiausia, žinoma, išsiaiškiname ar šuniukas sveikas, nekosti, neviduriuoja, nevemia, ar jam suduoti vaistai nuo kirminų, ar augintinis vakcinuotas. Jei jam viskas gerai, tai jis tikrai ėda tiek, kiek jam reikia, tada šeimininkams rekomenduojame šuniui nebeduoti jokių skanėstų, kąsnelių. Tuomet šuo tikrai pradeda ėsti. Kai šuo yra sočiai prišeriamas papildomai, jis atsisako pagrindinio ėdalo.

– Kiek kartų per dieną reikia šerti mažus šuniukus?

– Šuniuko maitinimo dažnumas priklauso nuo amžiaus. Iki 2 mėn. amžiaus šuniukai šeriami 6 kartus, 2-4 mėn. - 5 kartus, 4-5 mėn. - 4 kartus, 5-6 mėn. - 3 kartus per dieną. Nuo 6-8 mėn. užtenka dviejų kartų per dieną. Mažųjų veislių šunis rekomenduojama visą gyvenimą šerti 3 kartus per dieną.

– Išmaudžius šunį specialiu šunims skirtu šampūnu, po kelių dienų jam pradeda birti pleiskanos. Ką patartumėte daryti, kad jų nebūtų?

– Jei išmaudžius šunį, pradeda pleiskanoti jo oda, vadinasi, blogai parinktas šampūnas. Viena pagrindinių klaidų, kurias daro šeimininkai maudydami šunį, kad šampūną pila tiesiai ant šuns kailio. Šampūną geriausia atskiesti nedideliu kiekiu vandens ir tik tada pilti ant šuns kailio. Taip šampūnas lengviau bus paskirstomas ant kailio, bus paprasčiau jį išskalauti. Pleiskanojimą labai dažnai sukelia blogai išskalautas kailis, kai lieka šampūno likučių ant kailio, jie džiovina gyvūno odą.

– Iš šuns nasrų sklinda ypač nemalonus kvapas, ką reikėtų daryti, kad to kvapo atsikratytume?

– Dėl blogo kvapo iš nasrų gali būti kaltos dantų apnašos, dantų akmenys, dantenų uždegimai, kartais virškinimo problemos, skrandžio ligos. Patarčiau apsilankyti pas savo veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrės augintinį ir nustatys tikslią blogo kvapo iš nasrų priežastį.

– Kokia būtų pirmoji pagalba šuniui, jei jis perkaito saulėje?

– Pirmoji pagalba – šuns vėsinimas, jeigu šuo dar laka, bandyti duoti šalto vandens, drėkinti kailį šaltu vandeniu, galima sudrėkinti rankšluostį ir uždengti juo. Patarčiau kuo skubiau vežti augintinį į veterinarijos kliniką, kad būtų suteikta kvalifikuota pagalba.



NAUJAUSI KOMENTARAI

klaipeda

klaipeda portretas
ai ai ai redakcija idejo mano suniuko foto be mano zinios

Hm

Hm portretas
Kas atsakinėjo į klausimus apie šuns šėrimą?

Hm

Hm portretas
Kas ataskinėjo į klausimus apie šuns šėrimą?
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių