Įdomūs grybai: verta pažinti ir žinoti

Baigiantis grybavimo sezonui, daugelis prisimena malonias akimirkas radus baravykų, raudonikių pulką. Tarp mano pažįstamų yra žmonių,

Baravykų manijai pasiduoda net tikri grybų žinovai – mikologai. Didžiausias grybų tyrinėtojų rūpestis – kad žmonės neprisivalgytų žalsvųjų musmirių. Man tai primena iš vaikystės kažkur nupieštą vaizdą: bobutė palydi seneliuką į lėktuvą ir griežtai taria: "Seni, tik nesėsk ant propelerio!" Šiaip normalus žmogus nekreipia dėmesio į musmires. O grybų studijavimas ir pažinimas užsikonservavus nuo koronaviruso galėtų tapti įdomiu užsiėmimu.

Be musmirių galima daug kuo apsinuodyti. Plaušabudės savo nuodais nedaug tenusileidžia nuodingiausiems grybams. Plaušabudes pažinti padeda jų du požymiai: suskilinėjusi, plaušuota kepurėlė ir specifinis kvapas. Kvapą įvairiuose kraštuose vertina skirtingai. Visi sutinka, kad tai bjaurus kvapas. Katalikiškuose kraštuose pauostę tą grybą nieko kitam nesako, tiesą atskleidžia tik vokiečiai – tai spermos kvapas. Pas mus apie tai užsiminus būtum apšauktas iškrypėliu. Aukštosios plaušabudės lakšteliai ir kotas tuo šviesesni, kuo jis jaunesnis.

Baltasis balsvis. Tai valgomas grybas, bet jo išvaizda daugelį atbaido. Nors jaunas grybas yra labai gražus, bet jo koto sijonėlis ir koto apačios sustorėjimas sukelia įtarimų dėl panašumo į musmirę. Atidžiau panagrinėję kotą, nerandame išnaros būdingos musmirėms. Bėda, kad šio grybo baltumas išnyksta greitai, jis dažniausiai būna kreminis, pilkas. Dėl to jo pavadinimas lyg ir netenka prasmės.

Dygliuotasis pumpotaukšlis yra valgomas grybas, bet nelabai kas norėtų valgyti grybą su ežio kailiniais. Sugalvojus valgyti, tektų žirklėmis nukirpti plaukus, įsitikinti, ar jis neturi ežio kvapo. Šiaip, tai miško papuošalas, kurio neverta nei rauti, nei naudoti maistui. Juo labiau kad tai retas grybas.

Dygliuotasis pumpotaukšlis

Daug kas įsivaizduoja, kad kempinės yra daugiaamžės ir auga aukštai ant medžių. Kempininiai grybai gali būti vienamečiai ir augti net ant žemės. Matyt, pats gražiausias kempininis grybas – tikrinis blizgutis, įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą, Lietuvoje retai kam yra žinomas. Kinijoje ir Japonijoje iš to vienamečio kempininio grybo daromi preparatai, gydantys net nuo vėžio. Pas mus šį grybą naikinti ir kam nors naudoti draudžia įstatymas. Tikram gamtos mylėtojui niekad nekiltų ranka prieš šį gražuolį. Vieną grybą esu radęs ant kelmo, o jo vaizdas ilgam išliko mano atmintyje. Rodėsi, lyg kelmas tiestų man ranką, norėtų su manim pasisveikinti. Negi kirsi tą ranką?

Kempininis grybasNAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių