Gamtininkas: mes ne visada žinome, ko tikėtis iš voverių

  • Teksto dydis:

Patys nuostabiausi pavasario susitikimai prie upės ar ežero – su antimis ir tilvikais. Štai švilpdamos  sparnais pralekia klykuolės – jos tokios ryškios, kontrastingos. Panašūs ir didieji dančiasnapiai, tik gerokai didesni. O tilvikų pakraščiuose būna, ir labai įdomių.

Prie ramiai sėdinčio žvejo, žiūrėk, nusileidžia krantiniai tilvikai – trūksėdami  ir kilnodami uodegas, jie bėginėja smėlėtu pakraščiu, tupinėja ant iš vandens kyšančių akmenų ir rąstigalių. Šiek tiek didesni – brastiniai tilvikai. Jei nusišypsos sėkmė, pamatysite upinį kirliką,  galbūt – pulkelį margaplunksnių gaidukų.

O margasparnės musinukės patinėlio giesmelė labai melodinga ir ieškoti jos niekur nereikia. Jei sode įkėlėte inkilą, musinukės tikrai jame apsigyvens. O jei nespėjote to padaryti, kelkite jį šiandien ar rytoj – tikrai dar nepavėluosite.

Tačiau soduose gyvena ir kiti mūsų kaimynai. Štai  Ričardas iš Kauno klausia, ką jo sklype su 21 inkilu veikia voverė – šiemet ji apsigyveno vienam inkile. Ten, kur  ramu, kur žmonės myli gamtą, voverės dažnai apsistoja. Svarbu, kad pakaktų maisto ir būtų inkilų, drevių slapstytis ir jauniklius vesti. Voverės – graužikai,  mokantys puikiai prisitaikyti prie sąlygų. Mus paperka jų grožis, vikrumas, tačiau mes ne visada žinome, ko iš jų galima tikėtis.

Paklausite, ko ten tikėtis, juk voveraitė  – gražuolė, žvitruolė, sode ji yra puošmena... Na, mes galime taip sakyti, tačiau, kalbant apie gamtą, negalima sakyti tik pusę tiesos. Voverė yra visaėdis žvėrelis. Žiemą ji lankėsi lesykloje, lukšteno kankorėžius, iš po sniego atsikasdavo ar po lapais susirasdavo pernai pasislėptas atsargas.

Dabar, pavasarį, voverės graužia medžių pumpurus, jauną medelių žievę, o suradusios paukščių lizdus, mėgaujasi kiaušiniais ar paukščiukais. Vasarą jų racione gyvūninės kilmės maisto būna daugiau. Taigi ir pono Ričardo sodo voverė tokia – kaip ir visos. Tiesa, voverės gali tikrinti tik varnėnų inkilus, nes jų landa tinka ir joms. Kiti, zyliniai inkilai, yra saugūs.


Šiame straipsnyje: voverėsGyvūnaigamta

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių