- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sodininkams ir daržininkams – darbymetis: reikia apsirūpinti sėklomis, sodinukais ir planuoti derlių. Nesate tikri, ar nieko nepamiršote? Apželdinimo kursų įkūrėja Lina Liubertaitė sudėliojo svarbiausius akcentus ir priminė, kokiems lauko darbams šiuo laikotarpiu vertėtų skirti daugiausia dėmesio.
Sodinimo pradžia
Įpusėjus pavasariui dauguma sodininkų ir daržininkų, norinčių sulaukti puikaus derliaus, skuba sėti žemai temperatūrai atspariausias daržoves ir žalumynus – ridikėlius, ridikus, salotas, krapus, kopūstus, morkas, taip pat tvarko šiltnamį, tikrina, kaip peržiemojo augalai, geni ir skiepija vaismedžius, įdirba dirvą, kad ši būtų paruošta sodinimui, rūpinasi veja ir dar daugybe kitų svarbių darbų.
Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėjos Linos Liubertaitės teigimu, šis laikotarpis yra metas, kai sodo planavimas tampa svarbiausiu daugumos uždaviniu, o balandžio mėnuo žymi gėlių, daržovių ir prieskonių sodinimo pradžią.
„Jei vis dar svarstote apie šių metų derlių, suspėti išauginti galite dar kone viską: daržovių, prieskoninių žolelių, pasirūpinti žydinčiais gėlynais. Jei norite auginti pomidorus, bet jų dar nepasėjote, turėtumėte suskubti ir tuo pasirūpinti artimiausiomis dienomis“, – patarimais dalinasi L. Liubertaitė.
Skoniams: visą balandį į dėžutes ar daigyklas dar galima sėti prieskoninius augalus. / freepik.com nuotr.
Pratinti prie lauko
Ji atkreipia dėmesį, kad balandžio mėnesį saulės ir šilumos Lietuvoje sulaukiame vis daugiau, todėl daigus jau vertėtų pradėti pratinti ir prie lauko sąlygų.
„Šiltomis dienomis paaugusius pomidorų daigus galima išnešti į šiltnamį ir palaikyti per visą dieną, o kai bus šiltesnė naktis – palikti ir per naktį. Atėjus laikui pomidorus sodinti šiltnamyje, vertėtų juos iš pradžių apdengti plėvele“, – sako Lina.
Agurkus, anot jos, lietuviai įpratę sodinti kiek anksčiau, nors to daryti nerekomenduojama.
„Agurkus, priešingai nei pomidorus, sodinti galima pradėti balandžio mėnesio pabaigoje ar netgi gegužės pradžioje. O juos sėjant vertėtų iš karto sėti į didelį vazoną, sodinant atskirai po vieną sėklą, kad perkeliant nebūtų pakenkta šaknims. Panašus principas galioja cukinijoms, moliūgams ir patisonams, kuriuos išdaiginus namuose jau gegužę galima perkelti į dirvą“, – pasakoja ekspertė.
Piktžolių prevencija
Be anksčiau minėtų darbų, L. Liubertaitė primena, kad balandžio mėnesį rekomenduojama imtis ir piktžolių prevencijos darbų.
„Gamta neleidžia tuščiai stovėti žemei, tad jei paliekate atvirą gruntą, kuriame neauga augalai, tuščius dirvos plotus užkariauja piktžolės. Dabar puikus metas jas išrauti, kad vėliau priežiūra būtų lengvesnė. Augalas, vykdydamas fotosintezę, per lapus papildo šaknis, o jei nėra lapų, nestiprėja ir šaknys. Tad laiku susilpninus tokias piktžoles kaip varputis ar garšva, užkirsite kelią joms plisti“, – dalinasi L. Liubertaitė ir priduria, kad apsisaugoti nuo piktžolių gali padėti ir žemės mulčiavimas.
Jei vis dar svarstote apie šių metų derlių, suspėti išauginti galite dar kone viską: daržovių, prieskoninių žolelių, pasirūpinti žydinčiais gėlynais.
„Padengę žemę mulčiu neleisite plisti piktžolėms. Svarbu, kad jis būtų natūralus – tam puikiai tinka ir padžiūvusi nušienauta žolė, šiaudai, grikių lukštų mulčias, o ant takelių puikiai tinka ir pušų žievė“, – pataria ji.
Puoselėjantiems veją
Į būtiniausių darbų sąrašą ekspertė ragina įtraukti ir vejos priežiūrą. Vienas iš pirmųjų ir svarbiausių žingsnių yra vejos skarifikavimas – senesnės pievos ir kitų organinių likučių pašalinimas, kuris leidžia įsiskverbti drėgmei į dirvą.
„Ankstyvą pavasarį – geriausia jau balandžio mėnesį – reikia imtis ir vejos paruošimo, atnaujinimo darbų. Skarifikavimas atliekamas su specialiu grėbliu įpjaunant žemę, o vėliau ją patręšiant. Žinoma, jei norite turėti natūralią pievą, galite jos netręšti, tačiau norintys turėti išpuoselėtą ir gražią veją, turėtų tai padaryti jau artimiausiu metu“, – sako L. Liubertaitė ir priduria, kad vieno tręšimo pavasarį vejai neužtenka.
Gėlių mylėtojams
Kiekvienam sodui svarbu ne tik turėti gražią veją, bet ir apsvarstyti gėlių įtraukimą, jų kompozicijas. Pasak apželdinimo ekspertės, šiuo metu tarp pasirinkimų vyrauja daugiametės gėlės, kurios gali būti tvarus sprendimas. O norintys džiaugtis greitu rezultatu renkasi vienmetes gėles.
„Vienmetės gėlės taip pat yra mėgstamos, iš kurių populiariausios ir lietuviams gerai žinomos – pelargonijos ir našlaitės. Pagrindinė priežastis ta, kad jos suteikia rezultatą čia ir dabar, be to, itin paprasta sukurti kompozicijas vazonuose. Tai greitesnis ir efektingesnis sprendimas. Ankstyvą pavasarį jų sodinukų galima įsigyti už geresnę kainą, o žiedai džiugins visą sezoną, tad kviečiu suskubti ir kurti savo svajonių sodą jau dabar“, – pataria L. Liubertaitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nugaišo krokodilas iš kultinio filmo „Krokodilas Dandis“2
Australijoje nugaišo krokodilas Burtas, žinomas iš kultinio filmo „Krokodilas Dandis“ („Crocodile Dundee“). Gyvūnui buvo apie 90 metų, Darvine panešė Australijos reptilijų parkas „Crocosaurus Cove“....
-
Išsiveržė vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių2
Vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių vėl spjaudosi lava: pasak JAV seismologų, Havajuose stūksantis Kilauea išsiveržė pirmadienį. JAV geologijos tarnyba (USGS) pranešė, kad išsiveržimas prasidėjo netrukus po 2 val. vietos laik...
-
Per akciją „Saugom lašišą“ nustatyta šiurkščių pažeidimų: brakonieriams maža nepasirodys
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, sausio–lapkričio mėnesiais atlikę 244 reidus, nustatė 176 pažeidimų iš kurių – 50 proc. sudaro šiurkštūs pažeidimai, o žala aplinkai siekia 69,5 tūkst. eurų, skelbia Aplin...
-
Apie karo nusiaubtą Ukrainos gamtą: kyla pavojus, kad kai kurių rūšių tiesiog neliks
Mokslininkai prognozuoja, kad dėl karo Ukrainoje gali išnykti maždaug 600 gyvūnų ir 750 augalų bei grybų rūšių, daugelis kurių yra įtrauktos į Ukrainos raudonąją knygą bei įrašytos į daugiašalių aplinkos susitarim...
-
Išrinkta įdomiausia saugoma eglė
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba gruodžio mėnesio pradžioje paskelbė balsavimą, kur buvo galima rinkti įdomiausią saugomą elgę. Balsuoti buvo galima tiek tarnybos „Facebook“ paskyroje, tiek anketoje. ...
-
Pamaryje – paukščių būriai it vasarą
Ventės rage ornitologai stebi tūkstančius varnėnų. O į žieduotojų rankas vis dar pakliūva tokie paukščiai, kurie pas mus dažniausiai matomi tik vasarą. ...
-
Kovos su klimato kaita grimasos: anglių suvartojimas pasaulyje pasiekė naują rekordą3
Anglių suvartojimas pasaulyje 2024 m. trečią kartą iš eilės pasiekė naują rekordą. Šiais metais suvartota apie 8,77 mlrd. tonų anglių, ir tai yra 1 proc. daugiau nei pernai, trečiadienį Paryžiuje pranešė Tarptautinė energijo...
-
Žalčio patelė Eglė išpranašavo 2025-uosius metus13
Jau ne pirmą kartą Lietuvos zoologijos sodo gyventojai tampa Naujųjų metų orakulais. Šįsyk 2025-uosius išpranašavo taivaninio smailiauodegio žalčio patelė Eglė. ...
-
Gamtosaugininkai sulaukė labai simpatiškos kalėdinės dovanos1
Argentinos gamtosaugininkai sulaukė labai simpatiškos kalėdinės dovanos – Temaikèno bioparke pasaulį išvydo pudu elniukė – pačių mažiausių elnių atstovė. ...
-
Įsigalioja draudimas gaudyti vėgėles2
Nuo sekmadienio Lietuvoje įsigalioja draudimas gaudyti vėgėles. ...