Gydytojai rekomenduoja vartoti melsvadumblį spiruliną

Pasaulyje seniai žinomas ir sveikatai stiprinti vartojamas melsvadumblis spirulina atrastas ir Lietuvoje.

Šalies vaistinėse jau pradėta prekiauti mūsų šalyje išauginta spirulina, kuri unikalios technologijos dėka išsaugoma šviežia, nedžiovinta, todėl yra itin vertinga. Aktyviai gyvenantys, dirbantys protinį darbą, kankinami nuovargio, taip pat sportuojantys ar tiesiog norintys pastiprinti savo organizmą bei išvengti rimtesnių ligų, turi išeitį – du gramai šviežios spirulinos kasdien.

Gydytojai rekomenduoja vartoti kasdien

Dumblis spirulina (lot. Spirulina platensis) vertinamas dėl didelio kiekio baltymų, aminorūgščių, mikroelementų, vitaminų ir kitų, teigiamą poveikį žmogaus organizmui lemiančių, medžiagų.

Bendrosios praktikos gydytoja Violeta Janėnaitė sako, kad melsvadumblis Spirulina platensis (lietuviškas pavadinimas – plokščioji vingrūnė) turi labai retų, žmogaus organizmui svarbių medžiagų, nerandamų jokiuose kituose maisto produktuose. „Mes, gydytojai, rekomenduojame šviežią spiruliną vartoti kasdien. Ji lemia ilgaamžiškumą, stiprina organizmą, suteikia mums itin daug mineralų ir vitaminų. Spirulina platensis padeda organizmo vidinės aplinkos bendrą reakcijų kryptį pakreipti į šarminę pusę, todėl sumažėja arba išnyksta fizinis ir psichinis nuovargis, galvos, raumenų skausmai. Reguliariai vartojant spiruliną, stiprėja imunitetas bei įmanoma užkirsti kelią daugeliui ligų“, - sako gydytoja V. Janėnaitė.

Gydytoja patvirtina, kad spirulinos veiklos spektras – itin platus. „Spirulina mažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, tinka reguliuojant žarnyno veiklą, anemijai gydyti, cholesterolio kiekiui mažinti, kepenų veiklai gerinti, organizmui valyti, esant netaisyklingai, nepakankamai mitybai, nes pagerina maisto sudėtį, normalizuoja medžiagų apykaitos procesus“, - sako gydytoja.

Sportininkai vartoja spiruliną norėdami išsaugoti fizinę formą. „Intensyviai sportuojant spirulina padeda atstatyti audinių ląsteles, užtikrina įvairiapusį raumenų darbą, reikiamą hemoglobino lygį kraujyje, mažina fizinį nuovargį bei raumenų skausmą. Papildas skiriamas ir sirgusiems, išsekusiems žmonėms, jis padeda atstatyti žarnyno mikroflorą, padidėja protinis ir fizinis darbingumas, išnyksta nuovargis“, – pasakoja gyd. V. Janėnaitė.

Kilogramas daržovių arba du gramai spirulinos

Žemėje yra daugiau kaip 25000 rūšių dumblių, kurie skiriasi dydžiu ir maitinimosi būdais. Spirulina (lot. Spirulina platensis) – gėlavandenis mikroskopinis dumblis, dėl vykdomos fotosintezės ir sugebėjimo įsisavinti ore esantį azotą, apsirūpina visais gyvybinei veiklai reikalingais komponentais: baltymais, riebalais, angliavandeniais.

Įrodyta, kad dėl vertingos sudėties 2 gramai spirulinos biomasės (tokį kiekį rekomenduojama vartoti kasdien), maistinėmis savybėmis prilygsta 1 kilogramui daržovių. Spirulinos sudėtyje yra daugiau nei 50 biologiškai aktyvių medžiagų, reikalingų organizmui. Baltymai sudaro 60 – 70 procentų, ji turi 18 amino rūgščių, iš kurių 7 yra nepakeičiamos – jų žmogaus organizmas negali pasigaminti pats ir privalo gauti su maistu, vitaminų B1, B2, B5, B6, B9, A, E, C, PP, mikroelementų – geležies, jodo, kalcio, natrio, kalio, vario, magnio, mangano, cinko, fosforo, seleno, vanadžio, nesočiųjų rūgščių, pigmentų - beta karotino ir fikocianino bei kitų medžiagų.

Spirulinos gydomąsias savybes nagrinėjusi gydytoja V. Janėnaitė patvirtina, kad šio melsvadumblio nauda žmogaus organizmui pastebėta labai seniai. „Nuo senų laikų buvo vartojama saulėje išdžiovinta spirulina, o tose apylinkėse, kur ji auga natūraliai, pastebėta, jog žmonių gyvenimo trukmė yra ilgesnė ir jie sveikesni“, - teigia V. Janėnaitė.

Spirulina platensis natūraliai randamas gėluose Amerikos, Azijos ir Afrikos telkiniuose. Natūraliomis sąlygomis spirulina auga šarminės reakcijos vandenyse kartu su kitais dumbliais. Tuo tarpu jūros vanduo, turintis mažai angliavandenių, daug magnio ir kalcio, stabdo dumblio augimą.

Lietuvoje auginama spirulina

Įvertinus spirulinos naudą bei siekiant ją apsaugoti nuo aplinkos poveikio, dumblis pradėtas auginti uždarose patalpose. Šiuo metu specialiomis sąlygomis Spirulina platensis auginama ir Lietuvoje. Specialūs baseinai yra užpildomi griežtai nustatytos sudėties maitinamąja terpe, naudojamas tyras gręžinio vanduo.

Švieži melsvadumbliai sumaišomi su fruktoze, taip sustabdomas tolimesnis jų dauginimasis ir, kitaip nei džiovintuose spirulinos produktuose, išsaugomos beveik visos maistinės melsvadumblio savybės. Bandymais nustatyta, kad džiovinama spirulina praranda apie 20 procentų vitaminų bei kitų naudingų medžiagų, o šviežioje spirulinoje išlieka dauguma vitaminų bei mineralų.

Lietuvoje užaugintą šviežią spiruliną, sumaišytą su fruktoze, vaistinių augalų ekstraktais papildo „Švenčionių vaistažolių fabrikas“. Tokiu būdu pagaminami 4 rūšių maisto papildai su spirulina - „Spirulin – El” - imuniteto atsparumui, senjorams, vaikų organizmo stiprinimui bei aktyviai gyvenantiems žmonėms energijai palaikyti.

Šiuo metu spiruliną augina ir vartoja daugiau kaip 60 pasaulio šalių (JAV, Izraelis, Japonija, Brazilija, Indija, D. Britanija ir kt). Japonijoje apie 45 proc. gyventojų nuolat vartoja spiruliną kaip biologinį maisto papildą.




TIK FAKTAI:
• Spirulina platensis, natūraliai randamas Pietų Amerikos, Azijos ir Afrikos gėluose vandens telkiniuose. Saulėje išdžiovintą Spirulina platensis biomasę nuo senų laikų maistui naudojo Meksikos ir kai kurių Afrikos šalių gyventojai.
• Nuo 1970 metų vykdomi intensyvūs Spirulina platensis tyrimai, dėl maistinių ir vaistinių savybių ji pradėta auginti daugelyje pasaulio šalių.
• Šis dumblis turi labai retų žmogaus organizmui svarbių medžiagų, kurių nėra kituose maisto produktuose.
• Spirulina platensis turi 7 nepakeičiamas amino rūgštis - jų žmogaus organizmas pats negali pasigaminti ir turi gauti su maistu.
• Nustatyta, kas Spirulina platensis turi dešimt kartų daugiau beta karotino nei beta karotino turinčios daržovės ar vaisiai. Pavyzdžiui, 10 gramų morkų yra 7250 vienetai (TV) beta karotino, špinatuose - 6000, riešutų branduoliuose - 1333, persikuose - 1042, abrikosuose - 892, o Spirulina platensis - 23000.
• Amerikiečių mokslininkas C. Hiels pateikė tyrimo duomenis apie spirulinos poveikį. Patikrinus daugelį Amerikos mokyklų ir universitetų, buvo nustatyta, kad daug mokinių ir studentų skundžiasi galvos skausmais. Pasirodo, kad jie prieš užsiėmimus dažniausiai nepusryčiaudavo. Prieš tyrimą jiems buvo nustatytas organizmo vidinės aplinkos reakcijos poslinkis į rūgštinę pusę. Paskyrus Spirulina platensis (po 2,0–4,0 g per parą), jau po 3–4 savaičių galvą jiems skaudėdavo vis rečiau, normalizavosi biocheminiai rodikliai.
• Pietų Amerikos šalyse spirulina naudota vaikų, kuriems nepakanka maisto, būklei gerinti. Vaikai gaudavo Spirulina platensis visus metus kiekvieną dieną be pertraukos. Visiems vaikams išnyko nepakankamos mitybos požymiai, normalizavosi jų ūgis ir vystymasis.
• Tik melsvadumbliuose randamas pigmentas fikocianinas, kuris naudojamas vaistų nuo vėžio gamybai. Šis pigmentas padeda žmogui geriau įsisavinti visas su maistu gaunamas maisto medžiagas.
• Japonų, amerikiečių, ukrainiečių ir kitų mokslininkų nuomone, Spirulina platesnis - potencialus ateities maisto papildas. Garbaus amžiaus sveikų žmonių padaugėjimas Japonijoje siejamas su kokybiškų maisto papildų vartojimu, įskaitant ir Spirulina platensis.
• Organizmo apsauga nuo kenksmingo radiacijos poveikio daug kuo priklauso nuo spirulinos sudėtyje esančių chelatinių agentų (siderochromų), kurie sugeba pašalinti iš organizmo metalus, tarp jų ir radioaktyviąsias medžiagas (plutonį, stroncį ir kt.).


Šiame straipsnyje: melsvadumblis spirulina

NAUJAUSI KOMENTARAI

as

as portretas
idomu kiek kainoja ir kokioja vaistineja galima isigyti

SS

SS portretas
Eilinė dūmų uždanga lengvatikiams. Jeigu tas mėšlas būtų toks veiksmingas, žmonės gyventų ne 60-70 metų, atradėjai gautų Nobelio premiją. Bet žmonių patiklumui ir kvailumui nėra ribų.

skaitytoja

skaitytoja portretas
naujas būdas vaistinių pasipelnymui, bėgam, perkam.
VISI KOMENTARAI 6

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių