Pereiti į pagrindinį turinį

Ar verta bijoti kiaulių gripo?

2010-02-23 18:32
Ar verta bijoti kiaulių gripo?
Ar verta bijoti kiaulių gripo? / google.images nuotr.

Kiaulių gripas sėja baimę visame pasaulyje. Bet ar jis iš tikrųjų yra toks pavojingas, kaip kalbama?

Mirštamumas nėra grėsmingas

Negali išlikti ramus, kasdien girdėdamas baisias naujienas. Kiaulių gripo virusas yra naujas, juo žmonija dar nesirgo, todėl niekas nėra jam atsparus. Paprastu gripu dažniausiai serga vaikai ir pensininkai, o nauju virusu dažnai užsikrečia 20-30 metų sveiki ir darbingi žmonės. Kiaulių gripo virusas nėra iki galo ištirtas, efektyvių vaistų nuo jo mokslininkai taip pat dar tik ieško.

Paskutinį kartą panaši epidemija pasaulį apėmė 1968-aisiais. Tuomet vadinamasis Honkongo gripas nusinešė maždaug milijono žmonių gyvybes. Ar žmonijos ir dabar laukia panašus likimas?

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, miršta 0,6 proc. kiaulių gripu susirgusių žmonių - maždaug vienas iš 165-ių. Šis rodiklis nėra grėsmingai didelis ir neviršija, o kai kuriose šalyse netgi yra mažesnis už mirštamumą nuo paprasto gripo.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, nuo paprasto sezoninio gripo visame pasaulyje kasmet miršta nuo 250 tūkst. iki 500 tūkst. žmonių. Naujas virusas iki šiol pareikalavo 7 tūkst. gyvybių.

Cigaretės pražudo daugiau

Skaičiai rodo, kad panikai nėra jokio pagrindo. Dauguma kiaulių gripu susirgusių žmonių pasveiksta patys, be gydytojų pagalbos, net nesupratę, kad sirgo būtent šia liga. Tačiau specialistai ragina žmones būti atsargius. Bet kokia pandemija pavojinga tuo, kad labai sparčiai plinta.

Europos šalys viena po kitos skelbia gripo epidemiją ir bando suvaldyti žmonių paniką. Bene didžiausias kiaulių gripo skeptikas yra Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka.

„Tai eilinė farmacijos kompanijų provokacija. Aš beveik šimtu procentų įsitikinęs, kad tai jų kėslai. Jie nori pasipelnyti iš žmonių nelaimių, - viešėdamas Kijeve praėjusią savaitę pareiškė Baltarusijos prezidentas. - Žinau, kas vyksta šitoje ypatingai korumpuotoje ir banditiškoje vaistų gamybos aplinkoje. Dar visai neseniai buvo kalbama apie paukščių gripą. Matyt jau pardavė visus vaistus.“

Ukrainoje naujas virusas išplito bene labiausiai, nuo jo mirę žmonės skaičiuojami šimtais. Šalies gyventojai bando apsisaugoti ryšėdami kaukes, šluoja vaistinių lentynas. Bet yra nemažai žmonių, suvokiančių, kad grėsmė nėra tokia didelė, kaip kai kas bando vaizduoti.

Buvęs Ukrainos sveikatos ministras Nikolajus Poliščiukas stengiasi atkreipti tautiečių dėmesį į tai, kad cigaretės, alkoholis, nesveika mityba ir mažas fizinis aktyvumas pražudo keliasdešimt kartų daugiau ukrainiečių, nei visi virusai kartu paėmus. Dėl kvėpavimo ligų praėjusiais metais Ukrainoje mirė 23 tūkst. žmonių, o dėl kraujotakos sistemos sutrikimų (širdies ligų, aukšto kraujo spaudimo ir kt.) - 480 tūkst.

Virusą sunaikino vanduo

Kad kiaulių gripas nėra didelis baubas, įrodė Pietų Korėjos mokslininkai, per penkias minutes sunaikinę virusą vandeniu. Tiesa, ne paprastu, o šiek tiek chemiškai apdorotu. Mokslininkai įlašino į vandenį druskos rūgšties, įleido į jį nedidelį kiekį ozono ir apstulbo pamatę, kad šis mišinys, pavadintas parūgštintu ozonuotu vandeniu (AOW), per penkias minutes sunaikino pusę milijono А/H1N1 virusų. Susidorojęs su jais, AOW pradėjo skilti ir vėl virto paprastu vandeniu, nepalikdamas jokių pavojingų medžiagų.

Korėjiečių išradimas nepadės susirgusiems pasveikti, nes gerti jį gali būti pavojinga. Tačiau AOW puikiai tinka ligos profilaktikai. Juo galima tiesiog valyti rankas arba naudoti kaip dezinfekcinę priemonę ligoninėse, parduotuvėse, stotyse ir kitose žmonių susibūrimo vietose. Tai padėtų sustabdyti kiaulių gripo plitimą.

Pasaulio sveikatos organizacija primena, kad efektyviausias būdas apsisaugoti nuo kiaulių gripo yra pasiskiepyti. Taip pat rekomenduojama dažniau plautis rankas, vėdinti patalpas, žmonių gausiai lankomose vietose užsidėti kaukę. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nurodo, kad mažiausiai atsparūs naujam gripui yra lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, nėščios moterys, vaikai iki 15 metų ir nutukę žmonės(kurių kūno masės indeksas viršija 35).

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų