- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kvapnios kavos puodelis ryte – tarsi geros dienos ritualas. Jam dažnai pristingame laiko, todėl imame kvapnaus gėrimo puodelį į rankas ir – į darbą. Šiuolaikiniai miestų žmonės netgi vadinami kavos išsinešti karta. Norėdama prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai sumažinimo, ši karta jau renkasi daugkartinius kavos puodelius.
Ekologinių idėjų paskatinti
Pasaulyje pastebimos naujos tvarios mados tendencijos – vienkartinius popieriaus, plastiko puodelius vis dažniau keičia daugkartiniai. Atrodytų, anokia čia naujiena, tačiau šiandien jau kalbama ne tik apie aktyvaus laisvalaikio atributais tapusius termosinius puodelius ar gertuves, bet produktus iš porceliano ar keramikos. Tokios tendencijos, pasak ilgametę patirtį turinčios kavos žinovės Godos Kidikienės, rodo žmonių domėjimąsi ne tik gamtos išsaugojimu, stiliumi, bet ir gėrimų skoninėmis savybėmis.
Mada pastaruoju metu neatsilieka nuo ekologinių idėjų, kurios vis dažniau pasaulyje virsta sezoninėmis stiliaus tendencijomis. Tik kyla abejonių: ar madoje taikomos ekologinės idėjos iš tikrųjų skatina keisti gyvenimo būdą ir požiūrį į vartojimą, ar vis dėlto taip skatinama aktyvesnė stiliaus kaita?
Pasak G.Kidikienės, daugkartinių puodelių vartojimas šiuo atveju – įpročius keičianti priemonė, kuri ne tik padeda mažinti taršą, palengvina kasdienybę, bet ir išmoko vertinti gero gėrimo skonį.
Tinkamiausios medžiagos
Medžiaga, iš kurios pagamintas puodelis, kaip ir ingredientai, turi reikšmę gėrimams, kuriais mėgaujamasi kasdien. Anot G.Kidikienės, tam, kad kava išlaikytų visas skonines savybes kuo ilgiau, būtina atkreipti dėmesį, iš kokio puodelio yra geriama.
Jei anksčiau gertuvės asocijuodavosi su kelionėmis, šiandien daugeliui tai tampa išskirtine stiliaus detale, perduodančia žinutę apie gerą skonį bei ekologinių idėjų palaikymą.
"Išskiriama tai, kad vienkartiniai popieriniai puodeliai sunkiausiai išlaiko skonį ir kvapą, neperduodami turiniui ir aplinkai savo medžiagos savybių. Iš jų geriant kavą, dažniausiai juntamas popieriaus skonis ar kvapas. Štai glazūruota keramika laikoma viena iš tinkamiausių medžiagų liestis su maistu. Kiekvienas indas turi skirtingas termoizoliacines savybes, pavyzdžiui, popierinis puodelis, lyginant su plastikiniu, įkaista kur kas greičiau ir gerokai trumpiau sulaiko turinio šilumą. Tad tai puiki priemonė sušildyti rankas, tačiau mėgstantiems karštą kavą – tikrai ne pats tinkamiausias pasirinkimas. Dvisluoksnis nerūdijančiojo plieno indas padės išlaikyti karštį kur kas geriau", – teigė pašnekovė.
Daugkartiniai puodeliai suteikia galimybę žinoti apie kiekvieno jame esančio gėrimo sudėtį. "Jeigu norite būti tikri, kad savo mėgstamiausią rytinę kavą gersite su nepasikeitusiomis skoninėmis savybėmis, naudokite daugkartinį puodelį", – pataria G.Kidikienė ir džiaugiasi, kad užsienyje gajus įprotis einant į kavinę pasiimti daugkartinį puodelį pamažu prigyja ir Lietuvoje.
Dizaino ir technologijų sinergija
Unikalūs dizaino sprendimai – neabejotinai vienas iš privalumų, kuris gertuves, daugkartinius ar termosinius puodelius šiandien pasaulyje paverčia neatsiejamais gyvenimo palydovais. Anksčiau gertuvės asocijuodavosi su kelionėmis, dabar daugeliui tai tampa išskirtine stiliaus detale, perduodančia žinutę apie gerą skonį bei ekologinių idėjų palaikymą.
Tačiau įvairiausi dizaino sprendimai žengia kartu su inovatyviomis technologijomis, kurios palengvina kasdienybę. Todėl, renkantis puodelį, verta atkreipti dėmesį ne tik į jo išvaizdą, bet ir funkcines savybes.
"Svarbu žinoti puodelio paskirtį, kam jis bus naudojamas. Ar tai bus tvirtas, patogus kelionių puodelis, o gal domina elegantiškumas? Pastaruoju atveju vis labiau populiarėja porcelianiniai puodeliai – jie estetiški ir puikiai sulaiko gėrimo temperatūrą. Jei ant šonų ir dugno turi silikonines juosteles, nekaista rankose, negadina stalo paviršiaus. Todėl klasikos mėgėjams rekomenduočiau puodelius iš keramikos ar porceliano. Na, o jei svarstote apie išties saugų variantą, tiksiantį kelionėje – vis dažniau pasirenkami puodeliai iš perdirbto plastiko. Jie ne tik tvirti, patogūs, bet ir nekenksmingi aplinkai. Jų gamybai sunaudojama kur kas mažiau išteklių, išskleidžiama mažiau CO2, ir geriausia tai, kad jie po ilgo naudojimo gali tapti nauju puodeliu. Kitaip nei popieriniai puodeliai su daugybe neyrančių cheminių junginių, šie sklandžiai perdirbami kelis kartus", – daugkartinių puodelių pasirinkimo galimybes apžvelgia G.Kidikienė.
Geros kavos taisyklės
Rinkitės tik kokybišką kavą. Jei ją užsiplikote puodelyje, geriausiai tinka 100 proc. arabikos pupelės, nes jose atsiskleidžia daugiausia poskonių ir kvapų, palyginti su kitomis pupelių rūšimis.
Ruošiant kavą, labai svarbi tinkama vandens ir kavos proporcija. 2 šaukšteliai kavos skirti 200 ml vandens – toks aukso vidurys.
Kavai ruošti netinka antrą kartą užvirintas vanduo.
Kavos skonis priklauso ir nuo vandens kietumo: kuo kietesnis vanduo, tuo labiau skrudintą kavą reikėtų rinktis.
Užplikant kavą labai svarbi vandens temperatūra. Jei užpilate kavą ką tik užvirusiu vandeniu – ji sudegs, ir skonis bus kartus. Jei vanduo per šaltas, kava neatskleis visų savo skonių ir kvapų. Todėl rekomenduojama kavą užpilti 92–94 laipsnių vandeniu, tiesiog užvirinus leidžiant jam šiek tiek atvėsti.
Jei norite pajusti ir užuosti tikrą geriamos kavos skonį bei aromatą, nedėkite į kavą cukraus ir nepilkite pieno.
Jei užpilate kavą didesniame inde, laikykitės tokios sekos. Į sušildytą ne per didžiausią indą ant įdėtos kavos pilkite tik vieną trečdalį skirto vandens kiekio. Vanduo turi būti ką tik užviręs. Po akimirkos užpilkite likusiu vandeniu, išmaišykite ir palikite 5 min. Perkoškite per sietelį. Išpilstykite į pašildytus puodelius, kad kavos aromatas ilgiau išliktų, ir iškart patiekite. Kavos puodelyje reiktų pilti ne daugiau kaip 3/4.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Įvaizdžio konsultantė: ne viskas, kas madinga, tinka jums3
Atšalus orams – amžina bėda: desperatiškai lendame į spintą, drabužiai virste virsta per duris, o apsirengti nėra ką. Pažįstamas jausmas? Ką daryti, klausiame kaunietės Giedrės Šimelienės. „Kviesti į pagalbą įva...
-
Kavos aparatų įvairovė
Kavos aparatų įvairovė šiuo metu yra stulbinanti. Nuo itin modernių ir futuristinių, leidžiančių bet kokio skonio ir stiprumo kavą pasigaminti vos vienu prisilietimu iki elegantiškų, romantišką praeitį primenančių kavos apara...
-
„Lietuvos balse“ – dvikovų etapas: netikėti įvaizdžiai3
Šį sekmadienį „Lietuvos balso“ projekte prasidės kovingasis dvikovų etapas. Projekto studijoje atsiras ir penktoji kultinė kėdė – ją užims iki šiol savo komandą atskirame kambaryje paslapčiomis rinkęs Free Finga. ...
-
Jaunoji dizainerių karta ir jos siūlomos patirtys
Pastaraisiais metais dešimtmečiais dizaino sąvoka labai išsiplėtė ir apima jau ne tik madą, plakatus ar mus supančius produktus. Jaunosios kartos dizaino kūrėjai dar studijų metais leidžiasi į įvairius temų, ne tik medžiagų ir form...
-
Mados dizainerė: tvarumas išliks, nes tiesiog neturėsime kito pasirinkimo6
Nors gyvena ir dirba sostinėje, mados dizainerė Justina Semčenkaitė gatvės madą stebi visur, kur tik nuvyksta. Kadangi dažnai lankosi Kaune ir Klaipėdoje, pastebėjo, kad šių miestų statistinis mados vartotojas labai skiriasi. ...
-
Makramė pynėja: kiekviename mazgelyje – geros emocijos3
Su Agniete Vaitulioniene sutariame kalbėtis, kol dukrelė miega pietų. Nuo jos, sako, viskas ir prasidėjo. „Gimus Amelijai, norėjosi širdžiai mielos veiklos. Viena pažįstama parodė makramė technika pintus kalėdinius žaisliukus. Užsiman...
-
Miegančiosios gražuolės sindromas: ką pagalvė žino apie tavo odą
Ar kada pagalvojote, kad ištikimiausia nakties draugė pagalvė – gali būti ne tik draugė, bet ir didžiausia odos priešė. O gal geriausia sąjungininkė? Kol ramiai miegame, mūsų oda išgyvena tikrą nuotykį, apie kurį dažnai...
-
Sapnų baidyklių kūrėja: magija slepiasi mažuose dalykuose1
Vėjyje besiplaikstančios močiučių servetėlės, pavirtusios ramaus miego sergėtojomis, levandų kvapo maišeliai norintiems giliai panirti į sapnų karalystę, sojų vaško žvakės – magiški nakties žibintai… Atrodo, vi...
-
Parfumerė J. Cinaitienė: kvapas mus paveikia žaibišku greičiu3
„Uoslė yra be galo svarbi, tačiau ją dažniausiai įvertiname tik netekę“, – šypsosi parfumerė Jolanta Cinaitienė. Natūralių kvepalų kūrėja atskleidžia, kaip mus veikia skirtingi kvapai ir kodėl tas pats aromatas vienam ga...
-
Antro šanso metamorfozės: siūlų likučiai tampa mielais žaislais1
Feisbuko paskyros „SiulasVirbalaiVaselis“ kūrėja Vilija Krasauskienė dienomis dirba rimtą darbą aplinkosaugos srityje, vakarais atsipalaiduoja megzdama žaislus iš siūlų likučių – tokių, anot jos, kur nei vienai kojinei, nei ...