Nors dėl pigusių dujų ir kito kuro daugelyje miestų šilumos įmonės šio šildymo sezono pradžioje turėjo sumažinti centrinio šildymo kainas, gyventojų skolos toliau pučiasi. Šilumos tiekėjų asociacija skaičiuoja, kad šį sezoną sumokėti skolas vėluoja jau kas penktas šilumos vartotojas.
Lapkritį skolos išaugo maždaug dvigubai, neabejojama, kad sausį ir vasarį įsiskolinimai tik dar labiau didės.
„2008-2009 metų šildymo sezono metu už lapkritį buvo skolingi 10 proc. gyventojų, šiemet - jau 20 proc. gyventojų. Praėjusį sezoną įsiskolinimai buvo 15 mln. litų, tai šiemet lapkričio mėnesį ta skola pasiekė 30 mln. litų“, - teigia Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.
Tiesa, kai kurių miestų, pavyzdžiui, sostinės vartotojai gruodį skolas, palyginti su pernai, šiek tiek sumažino.
„Situacija pagerėjo 2 proc. punktais. Užpernai mokumas, vertinant procentais, buvo 59, šiemet 61 proc. Tendencijomis to nedrįsčiau vadinti, nežiūrint, kad surinkome 2 mln. daugiau nei išrašėm sąskaitų, tačiau situacija neblogėja“, - sakė bendrovės „Vilniaus energija“ komercijos direktorius Rimantas Germanas.
Tačiau kai kuriuose kituose miestuose įsiskolinimai šį sezoną augo kaip ant mielių. Pavyzdžiui, „Klaipėdos energijai“ praėjusį šildymo sezoną iki gruodžio 1-osios gyventojai buvo skolingi 7-8 mln. litų, o šį sezoną - jau 20 mln.litų.
Šilumininkai neabejoja, kad sausį-vasarį įsiskolinimai dar išaugs, nes mažėja socialinės išmokos, atlyginimai, auga nedarbas. Pasak šilumos įmonių, gyventojai atiduoti skolų neskuba ir dėl to, kad, pagal įstatymus, net ir didžiausiems skolininkams šilumos tiekimas, skirtingai nei elektros ar vandens, negali būti nutrauktas. Nepaisant sudėtingos ekonominės padėties, šilumininkai nežada skolininkams būti atlaidesni.
„Šilumos tiekimo įstaigos nėra socialinės rūpybos įstaigos. Šilumos ūkio, šilumos tiekimo įmonės negali turėti kitų pajamų, kaip tik už parduotą savo produkciją. Gyventojams laiku nesumokėjus, šilumos įstaigos nustato terminus, o jeigu vartotojai nereaguoja, įmonės priverstos kreiptis į teismą“, - kalbėjo V. Stasiūnas.
Didžiąją dalį skolų šilumos įmonės iš gyventojų tradiciškai susigrąžina šildymo sezonui pasibaigus. Nors gyventojai šiuo metų didžiausi skolininkai, šilumininkai teigia, kad kur kas sunkiau susigrąžinti skolas iš įmonių, ypač kai šiuo metų jų nemažai bankrutuoja. Biudžetinių įstaigų įsiskolinimai įvairiuose miestuose skirtingi.
Naujausi komentarai